امام موسی صدر در آفریقا

  • کد خبر: 2717
  • منبع خبر: کتاب «شیعه در آفریقا»

خلاصه امام موسی صدر به کشورهای غرب آفریقا از جمله سنگال، سیرالئون و ساحل عاج سفر کرد و علاوه بر جالیه لبنانی ها، با بومیان آفریقایی نیز ارتباطی صمیمانه برقرار کرد.


امام موسی صدر، مردی از تبار پیامبر و امام محرومان و التیام بخش دردهای مستضعفان جهان بود. او هیچگاه آرام نداشت و با هدف کمک به مردم محروم اعم از مسلمان و مسیحی، مدام در سفر به کشورهای مختلف بود. در همین راستا، سید به کشورهای غرب آفریقا از جمله سنگال، سیرالئون و ساحل عاج سفر کرد و علاوه بر جالیه لبنانی ها، با بومیان آفریقایی نیز ارتباطی صمیمانه برقرار کرد. روزی که به أبیجان پایتخت ساحل عاج سفر کرد، مهاجران لبنانی پس از ملاقات با وی، کمک‌های مالی بسیاری برای محرومان لبنان به او دادند، ولی سیدموسی چون فقر و محرومیت مردم ابیجان را دید، اموال را گرفت و به خودشان پس داد و گفت: مال ابیجان برای ابیجان است. این اموالی که به ما دادید، دسترنج تلاش ها و سختی های عمل شما در اینجاست و تا هر زمان که در اینجا محرومیت و انسان های محتاج باشند، بهتر است در همین جا و برای همین مردم صرف شود، زیرا فرقی بین این فقیر و آن فقیر و بین این شهر  و آن شهر و کشور دیگر نیست، وظیفه ما طبق دستورات ائمه علیهم السلام مبارزه با محرومیت است در هر مکان که باشد.

سیدموسی مرد بزرگ و کم نظیری بود و این آموزه های متعالی را از جد خود امام علی علیه السلام به ارث برده بود، همو که فرمانروایی به آفریقا فرستاد و او پس از مدتی به امام نامه نوشت که اموال زیادی نزد ما جمع شده است، آنها را چکار کنیم؟  امام علی 7در جواب نامه نوشتند که آنها را به فقرا بدهید تا بی‌نیاز شوند. دوباره فرمانروا نامه‌ دیگری به امام نوشت که فقرا بی‌نیاز شده‌اند و اموالی هنوز باقی مانده است، با آنها چه کنیم؟ حضرت در جواب نوشت که آنها را در امر ازدواج افراد مجرد صرف کنید. آن اموال را در امر ازدواج افراد مجرد صرف کردند و اضافه آن را به سوی امام فرستادند.

این اندیشه و سلوک پیامبرگونه فرزندان اهل بیت : بر نفوس پاک و بصیر مردم آفریقا تاثیر می گزارد و آنها پس از آشنایی با تعالیم مذهب شیعه و تحقیق و بررسی آن، با عشق و علاقه این مذهب را بر می گزینند و به تعالیم آن متعهد می‌شوند. در همین راستا در چند دهه اخیر، جمعیت های انبوهی از مردم نجیب آفریقا از کشورهای مختلف، به مذهب شیعه روی آورده و درهای علم و دانش پیامبر و خاندان پاکش را به روی خود گشوده اند.

 

منبع: کتاب «شیعه در آفریقا»، سید احمد سیدمرادی، بوستان کتاب، 1399، بخش اول: کلیات، فصل اول: نگاه اهل بیت علیهم السلام به آفریقا و سیاه پوستان، ص 57 - 56.