همسر شیخ زاکزاکی در زندان به کرونا مبتلا شد

  • کد خبر: 2697
  • منبع خبر: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا

خلاصه خانم زینت ابراهیم زاکزاکی که پنج سال است به شکل غیر قانونی در زندان به سر می برد به ویروس کرونا مبتلا شد.


خانم «زینت ابراهیم زاکزاکی» که پنج سال است به همراه همسرش به شکل غیر قانونی در زندان حکومت ایالت "کادونا"ی نیجریه به سر می برد به ویروس جدید کرونا (Covid-19) مبتلا شد.

مهندس «محمد ابراهیم زاکزاکی» تنها فرزند ذکور حجت الاسلام والمسلمین شیخ «ابراهیم زاکزاکی» با اعلام وضعیت وخیم والدین خود در زندان، از ابتلاء مادرش به بیماری کرونا خبر داد.

وی با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: شش روز پیش، پس از معاینه پزشکان والدینم از آنها در زندان ایالتی کادونا، مادرم از خستگی، تب و از بین رفتن کامل حس بویایی خود شکایت کرد. پزشکان تصمیم گرفتند تعدادی آزمایش استاندارد انجام دهند تا بفهمند مشکل چیست. از جمله آزمایشاتی که انجام شد، تست تشخیص ویروس جدید کرونا (Covid-19) بود.

محمد زاکزاکی ادامه داد: تست کرونای مادرم مثبت اعلام شد. وقتی نتیجه را شنیدم اولین اقدام من اطمینان از این آزمایش و تأیید آن بود.

وی با اعلام اینکه "مادرم خانم زینت ابراهیم باید بلافاصله در بیمارستان بستری شود" تصریح کرد: این کار انجام نشده است. تیم پزشکی هم مورد اذیت و آزار قرار گرفته اند؛ بنابراین من چاره ای ندارم جز فریاد زدن.

فرزند شیخ ابراهیم زاکزاکی در این بیانیه همچنین تأکید کرد: مادرم سالهاست که از درمان بیماریهای حاد پزشکی خود - از جمله آرتروز شدید زانو - نیز محروم شده است.

 

 

ترجمه متن کامل بیانیه آقای مهندس محمد ابراهیم زاکزاکی - که به زبان انگلیسی صادر شده - به شرح زیر است:

شش روز پیش، بعد از معاینه معمول پزشک والدینم در زندان ایالتی کادونا، مادرم از خستگی شدید، تب و از دست دادن کامل حس بویایی خود شکایت کرده است و پزشکان برخی از آزمایش های رایج برای شناسایی مشکل وی را انجام دادند. در میان آزمایش های انجام شده، آزمایش ویروس جدید کرونا (معروف به کووید 19) نیز وجود داشت. این، بخشی از معاینات معمول بوده و نکته مهم درک این مطلب است که وی سال هاست که از درمان بیماری های حاد از جمله آرتروز شدید زانو محروم بوده است.

نتیجه تست کرونای مادرم مثبت اعلام شد. تصور من این بود که به دلیل روش سختگیرانه اداره زندان، بسیار بعید است که کرونا به آنجا راه پیدا کند. چون ما کاملا مراقب بوده ایم و همه تدابیر لازم را همیشه اتخاذ کرده ایم، تصور می کردیم که آن ها از خطر کرونا مصون هستند. تا آنجایی که اطلاع دارم، مقامات زندان نیز تدابیر لازم را اتخاذ می کرده اند.

وقتی که شنیدم نتیجه تست کرونای مادرم مثبت بوده است، اولین کارم، کسب اطمینان از دقت و تأیید این آزمایش بود. انتظار داشتم که بعد از ورود مخاطره آمیز ما به زندان (برای ملاقات)، کرونا در ظرف آزمایش دیده شده است و مسؤول زندان ایالتی کادونا وظایف رسمی خود را به درستی انجام خواهد داد. همچنین او باید به فرماندار ایالت یعنی «نصیرو الرفاعی» و سلسله مراتب فرماندهی اطلاع می داد که شکنجه، اجحاف، فساد و قتل منجر به این مسائل شده است و مادرم «زینت ابراهیم« باید فوراً بستری شود.

چنین کاری انجام نشده است و من چاره ای جز فریاد زدن برای گفتن جزئیات ندارم:

روز صفر: اخبار دهشتناکی به مسؤول کنترل زندان و مقام بالاتر از او رسید. او به همه کارکنان بخش پزشکی اجازه نامحدود برای مراقبت های اولیه از مادرم زینت ابراهیم را صادر کرد.

روز اول: تیم پزشکی مورد اذیت و آزار قرار گرفتند تا همه مراقبت ها را کنار گذارند و یا در صورت مراقبت های اصلی برای مادرم، خطراتی را برای شخص خود و خانواده خود بپذیرند.

روز دوم: به نظر دستور به مسؤول کنترل زندان ها رسید تا آزمایش (کرونا) را تکرار کنند. تلاش دقیق و مجدانه همه متخصصانی که کار خود را انجام داده اند کافی نبود. نتایج آزمایش باید دوباره تکرار می شدند. بنابراین ما چنین کردیم. احتمالا باید صحت نتایج آزمایش تحت پروتکل های یکسان بررسی شود.

روز سوم: مادرم زینت ابراهیم، هنوز بستری نشده است. در عوض در بین مردم شایع می شود که شاید می خواهند از ویروس کرونا به عنوان ابزاری برای ترور استفاده کنند.
می خواهم بپرسم که چرا مادرم هنوز در بیمارستان بستری نیست؟ چرا شما این چنین رفتار می کنید؟ همه می دانیم که در واکنش به ویروس کرونا باید سریعا اقدامات پزشکی انجام داد. چرا همه قوانین علیه مادرم زینت ابراهیم و پدرم شیخ ابراهیم زاکزاکی است؟

روز چهارم: از پیروی پروتکل های درمانی مناسب، آنگونه که برای هر بیماری انجام می شود، سر باز زده شده است.

روز پنجم: در یازدهمین ساعت، از فرط انجام کارهای مختلف برای نجات جان مادرم که در حال حاضر مبتلا به کرونا است، درمانده و خسته شده ام. اگر پدرم نیز به کرونا مبتلا شده باشد، توان انجام هیچ کاری را ندارم.

امروز ششمین روز است که از ابتلای مادرم به کرونا خبردار شده ام. این نیجریه ای است که در آن به دنیا آمدم؛ این نیجریه ای است که در آن زندگی می کنم؛ این نیجریه ای است که در آن برادرانم به قتل رسیدند؛ این نیجریه ای است که در آن هیچ گاه اجازه نداری حتی از مادر خود مراقبت کنی.

از روز صفر تا کنون اقدامات زیر مورد نیاز بوده است:

1. بررسی همه مواجهات مادر و پدرم با افرادی که کرونا داشته اند. این امر انجام شد.

2. انجام اقدامات ضروری مورد نیاز برای همه بیماران مبتلا به کرونا یعنی بستری، برای مادرم. این بیماری همه گیر، شوخی نیست، از بین نرفته و با معجزه از بین نمی رود. این بیماری، یک تئوری توطئه نیست.

در حال حاضر مادرم هنوز در زندان کادونا است. او هنوز بستری نشده و هنوز اقدامات پزشکی لازم را دریافت نکرده است.

محمد ابراهیم زاکزاکی