ساختار سازمانی شیعیان خوجه

  • کد خبر: 2673
  • منبع خبر: کتاب «شیعیان تانزانیا وضعیت دینی، فرهنگی و اجتماعی

خلاصه شیعیان خوجه اثنی عشری منسجم ترین ساختار سازمانی را در میان گروه های شیعیان امامیه در آفریقا دارند.


شیعیان خوجه اثنی عشری منسجم ترین ساختار سازمانی را در میان گروه های شیعیان امامیه در آفریقا دارند. شیعیان خوجه از همان آغاز مهاجرت به زنگبار، اهتمام خاصی به سازماندهی جماعات خود داشتند؛ آن ها پس از استقرار در مناطق مختلف تانزانیا مانند زنگبار، دارالسلام و دیگر شهرها جماعت های خود را به وجود آوردند و تشکیلات منظمی برای رسیدگی به مسائل و مشکلات ایجاد کردند. پس از جنگ جهانی دوم رهبران جوامع خوجه اثنی عشری شرق آفریقا، تاسیس یک سازمان مرکزی برای هماهنگی امور جماعت ها را مطرح نمودند و با جدیت دنبال کردند.

اولین کنفرانس قانون اساسی شیعیان خوجه اثنی عشری شرق افریقا در سال 1946 م در شهر دارالسلام برگزار شد و نمایندگان جماعات کنیا، اوگاندا، تانگانیکا و زنگبار در آن شرکت کردند. در این گردهمایی سه روزه، شرکت کنندگان موفق شدند فدراسیون شیعیان خوجه اثنی عشری را تاسیس کنند. در سالیان بعد به دلیل موفقیت های چشمگیر فدراسیون شرق آفریقا، جماعت های مقیم سومالی، ماداگاسکار، کنگو و موزامبیک به این فدراسیون پیوستند و در سال 1961 م فدراسیون شیعیان خوجه اثنی عشر آفریقا را بنیان نهادند. (روغنی، 1387، 11).

پس از تاسیس فدراسیون آفریقا و جماعت های خوجه اثنی عشری در کشورهای جهان از جمله اروپا و ایالات متحده آمریکا، احساس نیاز شد به یک سازمان فرا کشوری تا بتواند همه جماعات خوجه را تحت پوشش قرار دهد. همین خلاء سازمانی رییس های جماعات خوجه را در سال 1975 م به گردهمایی در لندن کشاند تا در زمینه تاسیس فدراسیون جهانی بحث و تبادل نظر کنند. یک سال بعد در همایشی به نام قانون اساسی در شهر لندن، پیش نویس قانون اساسی سازمان تصویب شد و فدراسیون جهانی فعالیت خود را به طور رسمی آغاز کرد. این سازمان همان سال به عنوان انجمن خیریه دینی در کشور انگلستان ثبت شد. این فدراسیون بنابر اساسنامه خود سازمانی مستقل است که رئیس و اعضای هیئت رئیسه آن طی انتخابات عمومی، به مدت سه سال انتخاب می شوند. خط مشی این سازمان طی گردهمایی هایی که هر سه سال یک بار برگزار می شود ترسیم می گردد و دبیرخانه آن نیز در مرکز اسلامی استانمور لندن مستقر است.

فدراسیون جهانی خوجه های اثنی عشری 135 عضو دارد که از بین چهل فدراسیون و 26 جماعت خوجه اثنی عشری انتخاب می شوند. اعضاء هیئت رئیسه این سازمان متشکل از رئیس، معاون، دبیرکل و خزانه دار است که عالی ترین مقامات این سازمان را تشکیل می دهند. رئیس فدراسیون که بالاترین مقام اجرایی به شمار می آید، مسئولیت نظارت بر همه امور و فعالیت های فدراسیون های منطقه ای و جماعات خوجه اثنی عشری را در سراسر جهان بر عهده دارد. رئیس فدراسیون با رای گیری میان همه اعضای واجد شرایط جماعات با به دست آوردن بیشترین رای برگزیده می شود. اعضاء هیئت رئیسه معمولا هر دو هفته یک بار با هم دیدار می کنند. از میان 135 عضو فدراسیون جهانی، فدراسیون آفریقا با 25 نماینده بیشترین عضو را در میان فدراسیون ها دارد. (عرب احمدی، 1389، 244).

اختصاص منابع مالی و مسئولیت اجرای کلیه پروژه های مصوب براساس خط مشی کلی فدراسیون و رهنمودهای شورای اجرایی، برعهده هیئت رئیسه است و آن ها مراکز مختلف فدراسیون را نیز تحت نظارت دقیق قرار می دهند. فدراسیون جهانی با تاسیس چهار مرکز شامل مرکز آموزش اسلامی، مرکز مشاوره پزشکی، مرکز مشاوره آموزش حرفه ای، مرکز حمایت از کودکان زینبیه و شش میز اختصاصی شامل میز روابط خارجی، میز تکنولوژی، اطلاعات و رسانه ها، میز تحقیقات و توسعه، میز شبکه جوانان و میز سالخوردگان به اعضای جماعات در کشورهای مختلف خدمت رسانی می کند.

فدراسیون جهانی در سال های اولیه، رسیدگی به مشکلات جماعات هند را در اولویت برنامه های خود قرار داد و خوجه ها با تاسیس مدارس، کمپ های پزشکی و اجرای طرح های حمایتی و پروژه های خانه سازی به کمک خوجه های هند شتافتند. در قرن بیست و یکم با گسترش امکانات مخابراتی، فدراسیون ارتباطات بیشتری با اعضاء در سراسر جهان برقرار کرده است و تلاش می کند کمک های خود را به جماعات ضعیف تر گسترش دهد. (روغنی، 1387، 26).

 

منبع: کتاب «شیعیان تانزانیا وضعیت دینی، فرهنگی و اجتماعی»، نوشته سید احمد سیدمرادی، ص 209- 207.