درگذشت «شيخ محمد سعيد جالو» مبلّغ شیعه اهل گينه کوناکری

  • کد خبر: 2662
  • منبع خبر: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا

خلاصه حجت الاسلام و المسلمین شيخ محمد سعيد جالو مبلغ مکتب اهل بیت(ع) در کشور گينه کوناکری دار فانی را وداع گفت.


حجت الاسلام والمسلمين شیخ «محمد سعيد جالو» از روحانیون شیعه کشور "گینه کوناگری" که در یکی از خاندان های محترم "تيجانی" سربرآورده یود، پس از گرایش به تشیع و تحصیل در ایران، باعث استبصار تعداد زیادی از جوانان گینه ای نیز شد.

مرحوم جالو در حوزه علمیه قـم تحصیل کرده بود پس از بازگشت به کشور خود، به فعالیت تدریسی و تبلیغی اشتغال داشت. وی همچنین معاونت آموزشی جامعة المصطفی(ص) العالمیة در گینه کوناکری و نیز مسؤولیت انتخاب و اعزام طلاب کشورش برای تحصیلات عالی در جمهوری اسلامی ایران را بر عهده داشت.

مرحوم شیخ محمد سعید جالو روز شنبه 15 آذر 1399 در سن 45 سالگی چشم از جهان فرو بست.

* زندگینامه شيخ محمد سعيد جالو

«محمد سعید جالو» روز یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۵۴ (مصادف با ٢٧ جمادی الاولی ١٣٩٥ ق. و 8 جون 1975 ) در منطقه «لابی» واقع در کشور آفریقایی "گينه کوناکری" ديده به جهان گشود.

پدر وی «عثمان جالو» و مادرش «نمران جالو» نام داشتند و خانواده او از خاندان های محترم "تيجاني" اين منطقه به جساب می‌آيند.

وي پس از گذراندن تحصيلات ابتدايی، در مدارس دينی لابی شروع به تحصيل کرد و برای تحصیلات عالی، جمهوری اسلامی ایران را انتخاب نمود.

محمد سعید جوان با ورود به حوزه علميه قم، در مجتمع آموزش عالی امام خمينی(ره) - وابست به جامعة المصطفی(ص) العالمیة - مشغول به تحصیل شد و دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را در رشته "تفسير و علوم قرآنی" با موفقيت به پايان ‌رساند و پس از آن خود جهت تدريس و تبليغ به کشور خود باز‌گشت.

شيخ محمد سعيد جالو پس از بازگشت به کشور گينه کوناکردي در مدرسه رسول اکرم(ص) شهر«سنگريج» مشغول به تدريس مي‌شود، ولي به دعوت شيخ «ابراهيم باه» به شهر کوناکری پايتحت اين کشور رفت  و در حوزه علمیه اهل بيت(ع) مشغول به تدريس ‌شد.

وی علاوه بر تدريس، به تبليغ نيز اشتغال داشت و موفقيت‌هاب زيادب را بخصوص با بحث و گفتگو با جوانان اهل سنت و طريقه تيجانيه کسب کرد. به خاطر ارتباط نزديک وی با اين طريقه، حلقه‌های درسی را برای جوانان آن برگزار می‌کرد که همين امر موجب استبصار جمع زيادی از آنان شده است.

مرحوم جالو از اعضای فعال نمايندگی جامعة المصطفی(ص) در کشور گینه بود و معاونت آموزشی و همچنین مسئوليت هماهنگی و انتخاب اساتيد و مصاحبه طلاب جديد الورود را بر عهده داشت.

آن فقید نقش بسيار تعيين کننده‌ای در اعزام طلاب اهل کوناکری به ايران داشت و توانست طلاب مستعد و متخلّق را جهت اعزام به ايران انتخاب و زمينه مسافرت آنان را فراهم نمايد. می‌توان گفت طلاب زيادی که در حال حاضر از اين کشور در حوزه علميه قم مشغول به تحصيل هستند، حاصل تلاش های ايشان هستند.

شيخ محمد سعيد جالو فردي بسيار متخلّق، آرام و خدوم داراي توانمندي تدريس اکثر مواد دروس حوزوي بود و در بين شيوخ و اساتيد و طلاب حوزه‌هاي علميه اين کشور جايگاه ويژه‌اي داشت و بسيار مورد اعتماد و اطمينان شيوخ و مردم متدین گینه بود.

اين اسوه اخلاق، مدرس دلسوز و مبلغ خستگی ناپذير روز شنبه 15 آذر 139 (05/12/2020) دار فانی را وداع گفت و به ديار باقی شتافت.