گفتگو با رئیس جماعت اسلامی اهل بیت(ع) کامرون

  • کد خبر: 2628
  • منبع خبر: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا

خلاصه رئیس جماعت اسلامی اهل بیت(ع) کامرون گفت: شیعیان در این کشور از رسانه ها به راحتی و به صورت مداوم برای تبلیغ دینی استفاده می کنند و در برنامه های تلویزیونی حضور می یابند.


کامرون، کشوری در غرب آفریقا است که جمعیت آن بیش از 26 میلیون نفر است. پایتخت این کشور شهر "یائونده" است و زبان های رسمی آن فرانسوی و انگلیسی است. اما 24 زبان محلی آفریقایی در این کشور رایج است.

40 درصد مردم کامرون به لحاظ دینی پیرو ادیان بومی و سنتی آفریقایی، 40 درصد مسیحی و 20 درصد نیز مسلمان هستند. البته طی دو دههٔ اخیر تعدادی از مردم این کشور در شهرهای "دوالا"، "فومبن"، "فومبت" و "یائونده" به مذهب شیعه دوازده امامی گرویدند.

آنچه در پی می ‏آید گفتگوی کوتاهی با حجت الاسلام و المسلمین شیخ «حسن سانغو» رئیس جماعت اسلامی اهل بیت علیهم السلام از کشور کامرون درباره وضعیت شیعیان این کشور در حاشیه ششمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) است.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
به کوشش: سید محمد بهشتی
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

ابنا: در ابتدا خودتان را معرفی کنید

شیخ حسن سانغو از کشور کامرون هستم که ریاست جماعت اسلامی اهل بیت علیهم السلام را در این کشور بر عهده دارم.

ابنا: شیعیان در کشور کامرون در چه وضعیتی قرار دارند؟

وضعیت شیعیان کامرون کمی متفاوت با وضعیت شیعیان در سایر کشورها است و ما شیعیان در کشور کامرون تلاش می کنیم تا روابط خودمان را با سایر گروه های اسلامی و حتی مسیحیان در این کشور بهبود ببخشیم.

ابنا: امکان استفاده از رسانه ها برای شیعیان در فعالیت های تبلیغی در کشور کامرون وجود دارد؟

بله، حکومت کامرون یک حکومت سکولار است که در زمینه تبلیغ دینی توسط گروه ها در این کشور دخالت نمی کند. ما شیعیان در کامرون از رسانه ها به راحتی و به صورت مداوم برای تبلیغ دینی استفاده می کنیم و در برنامه های تلویزیونی حضور می یابیم.

ابنا: آیا فرقه وهابیت در کشور کامرون فعالیت می کند؟

فرقه وهابیت در منطقه غرب آفریقا با عنوان بوکو حرام فعالیت می کند که تهدید بزرگی برای شیعیان در این منطقه به شمار می رود. وهابی ها ادعای تبعیت از اسلام دارند، ولی با این حال دست به کشتار مردم بی گناه می زنند. اما پیروزی به اذن خداوند از آن ما است.

ابنا: برای جلب توجه مردم در کامرون به سمت مکتب تشیع و معارف این مکتب چگونه تلاش می کنید؟

سعی می کنیم که در مواجهه با مردم و حتی حکومت از اخلاق فاضله ای که از سیره اهل بیت(ع) آموخته ایم، بهره بگیریم. ما برای تاثیرگذاری بر دیگران باید ابتدا به درون خودمان رجوع کنیم و ببینیم که چه اندازه نحوه مواجهه ما با دیگران با تعالیم قرآن مطابقت دارد یا نه.