وضعیت شیعیان کشور اوگاندا

  • کد خبر: 2600
  • منبع خبر: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا

خلاصه رئیس جامعه القرآن و عتره اوگاندا گفت: حدود 40 درصد مردم این کشور مسلمان هستند و 10 درصد مسلمانان اوگاندا را شیعیان تشکیل می دهند.


اوگاندا کشوری در شرق میانه آفریقا است که 16 درصد از جمعیت آن مسلمان هستند.

بیشتر جمعیت مسلمان اوگاندا، مذهب شافعی دارند و بخشی از آنان را نیز شیعیان تشکیل می‌دهند.

آنچه در پی می ‏آید گفتگوی کوتاهی با «یوسف عبدالله مولومبا» رئیس جامعة القرآن و عترت در کشور اوگاندا درباره وضعیت شیعیان این کشور در حاشیه ششمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) است.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
به کوشش: سلمان میرزایی
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

ابنا: وضعیت شیعیان در کشور اوگاندا چگونه است؟

ما شیعیان در اوگاندا قبلا نمی توانستیم خودمان را به دیگران بقبولانیم، چون از نظر آنان مشرک بودیم! اما اکنون ما را مسلمان می دانند و وضعیت شیعیان و محبان اهل بیت(ع) در کشور اوگاندا نسبت به گذشته بهتر شده است، ما در مناسبت‌ها و مراسم های مختلف برنامه داریم و همه مردم اعم از شيعه و سني به این برنامه ها می‌آیند.

ابنا: رابطه شیعه و سنی در کشور اوگاندا چطور است؟

شیعیان و اهل سنت در اوگاندا رابطه خوبی با یکدیگر دارند، شیعیان در این کشور در رابطه با پیروان ادیان دیگر مشکلی ندارند و رفتار مردم در اوگاندا با هم با احترام و صرف نظر از دین و آیین یکدیگر است. شیعیان در این کشور مشکلی با دولت اوگاندا ندارند.

ابنا: آیا اختلافاتی بین مسلمانان اوگاندا با بزرگان دینی در این کشور وجود دارد؟

با مطالعه دقیق وضعیت مسلمانان اوگاندا از گذشته تا امروز، مشخص می‌شود که مهمترین عاملی که باعث عدم توفیق مسلمانان در این کشور و شکست آنان در ادوار مختلف شده، تفرقه و اختلاف نظر میان رهبران جامعه دینی اوگاندا در برهه‌های زمانی مختلف بوده است، گاهی این اختلافات در خصوص مسائل مذهبی و شرعی اتفاق می افتد و گاهی قدرت، اموال و مالکیت، دلیل تفرقه و جدایی جریانات مسلمان در این کشور بوده است، اختلافاتی که تا امروز هم در بین رهبری مسلمانان اوگانادا ادامه دارد.

آمیختگی شیعه و سنی در اوگاندا و نداشتن تعصبات مذهبی، با آنکه یک نقطه قوّت است،‌ ولی متأسفانه باعث شده بود که یک نوع آمیختگی و تلفیقی در بین مسلمانان در این کشور به وجود آید؛‌ به طوری که بعضی‌ از مسلمانان در اوگاندا مشخص نیست شیعه هستند یا سنی.

ابنا: آیا شرکت شیعیان اوگاندا در مسائل سیاسی رضایت بخش است؟

ما اگر چه نماز جمعه در اوگاندا هم داریم، اما شرکت شیعیان این کشور در مسائل سیاسی ضعیف است.

ابنا: وضعیت اقتصادی شیعیان در کشور اوگاندا چگونه است؟

وضعیت اقتصادی شیعیان اوگاندا مانند دیگر مردم این کشور است؛ برخی به لحاظ اقتصادی قوی، برخی ضعیف و برخی هم متوسط هستند، اما وضعیت اقتصادی اکثر شیعیان اوگاندا ضعیف است.

ابنا: مسلمانان اوگاندا به وجه فردی نماز و عبادات دینی توجه دارند یا به وجه اجتماعی؟

توجه مسلمانان اوگاندا در نماز و عبادات بیشتر به وجه اجتماعی آن است، حدود 40 درصد مردم این کشور مسلمان هستند و 10 درصد مسلمانان اوگاندا را شیعیان تشکیل می دهند.

مسلمانان اهل سنت اوگاندا به نماز جمعه و نماز جماعت توجه ویژه‌ ای دارند، به تبع، شیعیان این کشور که اقلیت هستند، نسبت به حضور در عبادت های جمعی اهتمام ویژه‌ ای پیدا کردند و در نماز جماعت به طور گسترده شرکت دارند.

ابنا: آیا دولت اوگاندا به مسائل دینی توجه می کند و رویکرد حمایتی از این مسائل دارد؟

دولت در اوگاندا یک دولت مسیحی است و بحث حمایت از مسائل و عبادات مذهبی و حمایت از مسلمانان را در دستور کار ندارند، اما خوشبختانه مسلمانان در این کشور به خصوص شیعیان دوازده امامی مانند بسیاری از کشورهای شرق آفریقا تشکیلات منظمی برای خود دارند.