تبیین اهميت ماه محرم و علل قيام كربلا در اسلام

  • کد خبر: 2583
  • منبع خبر: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

خلاصه در رادیو بلال اوگاندا اهميت ماه محرم، فلسفه و علل قيام كربلا و جايگاه و نقش امام حسين(ع) در حفظ سلامت اسلام تبیین شد.


یوسف زبیر سرونجو، فرهیخته مسلمان و فعال اجتماعی و فرهنگی در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه آزادگی، ايثار، شجاعت و عزت از جمله میراث قیام کربلا هستند، گفت: حضرت امام حسين(ع) در سال شصت و يك هجری عليه یزید خلیفه خود خوانده فاسد كه تصمیم به تحريف و نابود كردن دين اسلام گرفته بود، قيام كرد و با شهادت خود حقيقت قرآن مجيد، ميراث پيامبر اكرم(ص) و سلامت اسلام را برای همیشه تضمین كرد.

یوسف زبیر سرونجو اظهار كرد: امروزه قیام مسلمانان و آزادگان جهان علیه استکبار و صهیونیسم جهانی، مبارزه حق علیه باطل، ایثار و از خود گذشتگی و ... نشات گرفته از نهضت امام حسین(ع) در کربلا است.  

آدم سبیالا، استاد دانشگاه و تحلیلگر در اوگاندا در سخناني در رادیو بلال به تشریح علل و نتایج قیام امام حسین(ع) پرداخت. وی با اشاره به اوضاع خاورمیانه و ظلم و ستمی که علیه ملت‌های مسلمان منطقه اعمال می‌شود، گفت: آمریکا، رژیم صهیونیستی و حکام به ظاهر مسلمان دقیقا همان نقش یزید را با پیروان امروز امام حسین(ع) بازی می‌کنند.

حمزه چیونه،‌ فعال رسانه‌ای نیز در بخشی از سخنان خود ضمن اشاره به فلسفه قیام کربلا گفت: امر به معروف و نهی از منكر، احیای تعالیم عالیه اسلام و سنت‌های پیامیر اکرم (ص)، اجرای عدالت، افشای چهره دروغین به ظاهر مسلمان‌ آنها، حق‌طلبی و ... از جمله علل قيام امام حسين(ع) هستند.