نفوذ یاران صهیونیسم در کنیا، بهشت آفریقا

  • کد خبر: 2578
  • منبع خبر: پایگاه جامع صهیون پژوهی تیه

خلاصه سه گروه در این کشور در حال فعالیت هستند، وهابیت، رژیم صهیونیستی و فرقه آقاخانیه که در زیر سایه حمایت های انگلیس فعالیت های فرهنگی زیادی را انجام می دهد.


در گفتگو با یکی از فعالان فرهنگی در کنیا که نخواست نامش فاش شود مطرح گردید؛

کنیا از جمله کشورهای آفریقایی است که کشورهای مختلفی به دنبال ایجاد سلطه بودند، اما در حال حاضر سه گروه در این کشور در حال فعالیت هستند، وهابیت، رژیم صهیونیستی و فرقه آقاخانیه که در زیر سایه حمایت های انگلیس فعالیت های فرهنگی زیادی را انجام می دهد. اما این کشور به دلیل نفوذ زیاد رژیم صهیونیستی باعث شده است تا شیعیان و مسلمانان به صورت محدود در مومباسا و چند شهر فعالیت داشته باشند. تنها اثر منتشر شده درباره کنیا مستند مسیر مومباسا بوده است که چندماه پیش در شبکه افق پخش شد. متن زیر حاصل گفتگویی است که با یکی از فعالان فرهنگی و اعتقادی شیعه در کنیا به عمل آمده است.

مردم کنیا مانند سایر کشورهای آفریقایی زندگی ضعیفی دارند، بندر مومباسا با بیش از یک میلیون ساکن دومین شهر کنیا و مرکز گردشگری این کشور بزرگ آفریقایی است. پیداش شهر مومباسا به 1100 سال پیش بر می گردد، شهری در تاریخ پیچیده  مختلفی مانند سلطنت عمان، امپراطوری پرتغال و استعمار انگلیس را به خود دیده است. این شهر محل تجارت تجار و دریانوردان ایرانی، هندی و عرب بوده است وبعدها مهاجرت اقوام از خاورمیانه (غرب آسیا) به ویژه ایران و هند بوده است. تاثیر فرهنگ و اقوام و ملل مختلف دیده می شود به همین دلیل در این شهر ادیان مختلفی همچون اسلام، مسیحیت و بودایی گری به چشم می خورد، مردم به دلیل استعمار انگلیس علاوه بر زیان مادری خود یعنی سواحیلی به زبان انگلیسی نیز صحبت می کنند.

این کشور پایاتخت دوم سلطان عمان به حساب می آمد یعنی پایتخت اول آن مسقط بود و پایتخت دوم آن مومباسا که الان شهر دوم کنیا به حساب می آید. وقتی استعمار عمان رو به افول می رود مدتی انگلیسی ها و زمانی پرتغالی ها آن جا را تصرف می کنند. در واقع عمان این کشور را معامله می کند و به نحوی می فروشد. مانند بحرین که انگلیسی ها از ایران خریدند و به جایش جزایر ابوموسی و تنب کوچک و بزرگ را دست به دست کردند.

 

ایران وارد کننده هنر و مهارت های نوین در کنیا

ایرانی ها در این کشور نفوذ زیادی داشتندبه دلیل حضور علی بن حسن شیرازی و خدمات زیادی که به بومیان کردند، مساجدی را مومباسا و زنگبار ساخته می شود، منبت کاری، تزئین منابر، کشاورزی و ... از کارهایی است که شیرازی ها آن را به بومیان یاد دادند. در  حال حاضر نیز حزب حاکم نزدیک به آن شیرازی ها قدرت سیاسی دارد.

یمنی ها نیز به این کشور مهاجرت کردند از جمله از طوایف جمل اللیل، عیدروس که شیعه نیز هستند و دارای بخش اهل سنت نیز می باشند. شیعیان شان دوازده امامی هستند و سنی ها دارای مذهب شافعی اند، هر چه به دریا نزدیک می شویم دورگه ها و عرب ها کاملا مشخص هستند و هر چه به سمت داخل می رویم سیاه بودن و آفریقایی اصیل بودن و مسیحی می بینیم. مسلمانان مدعی هستند که بیش از چهل درصد جمعیت کنیا را تشکیل می دهند، این در حالی است که دولت کنیا سعی دارد آن ها را از ده درصد بیشتر نبرد، لذا هیچ آمار مشخصی در دست نیست.

مجلس نیز در دست آن ها است، یعنی مسلمانان نماینده هایی دارند ولی هر کسی پول خرج کند حرفش خریدار دارد، در واقع می توان گفت که اگر به رئیس جمهور(اوهورو کنیاتا) هم صد شیلینگ بدهند بدش نمی آید که آن را بگیرد نه از پولی، بلکه صفتی است که روح این ها را درگیر کرده است. آقای اوهورو کنیاتا یک سیاه پوست مسیحی است. از بزرگترین قبیله ای که ظاهرا رگه هایی از مسلمان بودن در وجودشان هست چرا که علائمی از مسلمان بودن از قدیم در این قبیله می توان پیدا کرد، عمامه ای که این ها می بندند مانند فینه ای است که سوری ها می بندند.

 

وهابیت به بهانه تعلیم قرآن به دنبال انتشار فرهنگ وهابی است.

در این کشور چند شاخه قدرت وجود دارد که بسیار متنفذ و تاثیرگذارند. در شرق وهابی ها ساکن و مشغول فعالیت‌ هستند. شرق به معنای مومباسا و اقیانوس که استراتژیک ترین  جاهای مومباسا است و پایتخت قدیمی می باشد که الان بندر شهر دوم است. البته پایتخت نایروبی است که در سمت غرب می باشد و مسیحی ها بیشتر در این منطقه ساکن هستند، گرچه در نایروبی می توان فرهنگ اسلامی را دید. مسلمانان به راحتی زندگی می‌کنند و نقش پررنگی در این منطقه دارند.

کنیا منطقه ای است که از بیابان لم یزرع دارد تا جنگل ها انبوه، در واقع مستند حیات وحش شبکه های مستند اکثرا برای کنیا است و این منطقه دروازه شرق آفریقا است.

اسرائیل حیات خویش را از نیل و در آب می بیند، این قرن، قرن جنگ بر سر آب است، در حال حاضر سیستان و بوچستان در حال نابودی است به خصوص در مناطق شیعه نشین به دلیل این که افغانستان بر سر رود هیرمند سد بسته است. از سوی دیگر هر کجا که اسرائیل به راحتی در حال فعالیت است در آن منطقه وهابیت هم زنده است به عنوان مثال فعالیت اسرائیل در اتیوپی محدود است و دست شان به طور کامل بسته است، به همین جهت می بینید که وهابیت نیز در اتیوپی کاری از پیش نمی برد.

مردم کنیا انسان هایی هستند که توانایی تحلیل اتفاقات و مسائل روز را دارند یعنی می توانی در کنار خیابان تاکسی ران هایی را ببینی از اتفاقات سیاسی روز را دنبال می کنند و اطلاعات خوبی هم دارند، از سویی به دلیل خوی ضدامپریالیستی مردم کنیا شبکه پرس تی وی را به طور کامل می شناسند البته سطح زندگی شان بسیار پایین است. در این کشور جاسوس ارزان است، خاک کینا از طلا است و رنگ خاکش سرخ پررنگ است، در واقع آهن دارد،.

 

هزینه سنگین برای تاسیس دانشگاه در مومباسا

در حال حاضر صحبت است که 350 میلیارد شیلینگ بیاورند تا در مومباسا دانشگاه تاسیس کنند یک چیزی شبیه به ام القرای مدینه. هر صد شیلینگ یک دلار است، یعنی در واقع 3.5 میلیارد دلار می خواهند سرمایه بگذارند تا یک غولی از نوع دانشگاه بسازند. البته لازم به ذکر است که دانشگاه نایروبی رنکینگ بالاتری نسبت به دانشگاه تهران دارد.

در کنیا عشق زیادی نسبت به یادگیری معارف وجود دارد به طوری که عاشق یادگیری زبان عربی و آموختن و حفظ قرآن هستند و وهابیت از این مسئله نهایت استفاده را کرد به طوری که موسسه نور ادعا می کند که یک میلیون قرآن پژوه دارد. حرص و ولع نسبت به یادگیری زبان عربی مانند حرص و ولعی است که برخی نسبت به آموختن زبان انگلیسی در ایران دارند.

در باب فعالیت های نظامی وهابیت باید گفت که قبل از شکل گیری ظاهری داعش گروهی به نام الشباب شروع به فعالیت کرد و کشتار وسیعی را نیز انجام داد و در یک فروشگاه اسرائیلی گروگان گیری نمود بعد ها این الشباب ادعا کرد که ما سومالیایی هستیم در حالی که این ها از شهروندان کنیایی هستند، حدود صد، دویست سال پیش آمده اند. نهایتا الشباب با داعش بیعت کرد.

سنی ها پروتکل دارند و در آن جا ذبح را در دست گرفته اند و ذبح اصلی و رسمی دولت را برای کل کشور به عهده دارند، حتی برای مسیحی ها مرغ و گاو و گوسفندشان ذبح شرعی می شود، سنی ها همان طور که بیان شد شافعی هستند. وهابیت به دلیل تامین نیازهای آن ها توانستند منابع مالی خویش را تامین کند از جمله 1- آموزش زبان عربی، 2- آموزش قرآن، 3- تبلیغات گسترده، 4- پول، لذا مردم چون نیاز دارند به سمت وهابی ها تمایل پیدا می کنند مثل حزب الله. به قول یکی از دوستان می گفت که مردم داخلاین کشور دشمن وهابیت هستند اما یک سوم کل امام جماعت هایمساجد پایتخت وهابی هستند، چرا؟ به خاطر پول است. البته بنده آدم های بسیار شریف زیادی می شناسم که پاک هستند و امام جماعت در این مناطق هستند.

 

آقاخانیه با فعالیت های فرهنگی در دل مردم کنیا جای گرفته اند.

گروه دومی که فعالیت های گسترده تری دارد آقاخانیه است. اسماعیلی ها آن جا بسیار قدرتمند هستند چه از لحاظ آموزشی، چچه از نظر درمانی و چه از منظر درمانی. این فرقه اسلام شناسی درستی ندارند، در مورد آقای متین دفتری یک تحقیقی صورت بگیرد کاملا نسبت به آقاخانیه و اسماعیلیه روشن می شوید. متین دفتری داماد آقاخان محلاتی است و بهرتین کتاب ها در زمینه اسماعیلیه نوشته است، آن ها مدرن ترین بیمارستان ها، دانشگاه های بسیار و مدارسی که برای من خیلی جذاب است و داخلش از مهدکودک تا دبیرستان هست.

آقاخانی ها در روز عاشورا می آیند و در نزد شیعیان اثنی عشری خون به رایگان می گیرند، کارهای فرهنگی زیادی می کنند و همه نگاه خوبی به آقاخان محلاتی دارند. به نظر بنده بزرگترین عامل فرهنگی استعمار انگلیس آقاخانیه هستند، دسترسی آن ها به بهترین و ناب ترین زمین های کنیا بسیار راحت است و هیچ کجای قانون نمی تواند جلوی آقاخانی ها را بگیرد. دست شان کاملا باز است و مشخص است که از جایی به طور کامل ساپورت می شوند.

در ارتباط با رژیم صهیونیستی نیز حرف های بسیاری است به طوری که می توان ثابت کرد برخی مسئولین کنیا در خاک اسرائیل آموزش دیده اند و نفوذ اسرائیل در کنیا به حدی است که اگر کاردار کارمند ارشد اسرائیل به رئیس پلیس نایروبی گفت که طرف را بخوابان، جایی می برند که دست هیچ کسی به او نرسد.