آنگولا در یک نگاه

  • کد خبر: 2558
  • منبع خبر: www.afran.ir

خلاصه جمهوری آنگولا، با وسعتی معادل ۱، ۲۴۶، ۷۰۰ کیلومتر مربع در واقع بزرگترین دولت پرتغالی زبان آفریقاست که از ۱۸ استان تشکیل شده است.


پایتخت (و بزرگترین شهر): لوآندا

زبان رسمی: پرتغالی

نوع حکومت: جمهوری

تاریخ استقلال از پرتقال: ۱۱ نوامبر ۱۹۷۵

تدوین قانون اساسی:11 نوامبر 1975

روز ملی: روز یازده نوامبر

مساحت: ۱٬۲۴۶٬۷۰۰ کیلومتر مربع (۲۳ام)

واحد پول: کوانزا (AOA)

 

جغرافياي طبیعی

جمهوری آنگولا ( Republic of Angola )، وسعتی معادل ۱، ۲۴۶، ۷۰۰ کیلومتر مربع (۴۸۱، ۳۵۴ مایل مربع) را شامل می‌شود، که در واقع بزرگترین دولت پرتغالی زبان آفریقا نیز است. این کشور از ۱۸ استان تشکیل شده است که یکی از آنها یعنی استان کابیندا توسط باریکه‌ای از کشور زئیر، از شرق کنگو از دیگر ایالت‌ها جدا می‌باشد.

آنگولا به‌علت موقعیت جغرافیائی آن در مرکز قسمت جنوبی قاره آفریقا، همراه با ساحل طولانی در کنار اقیانوس اطلس نقشی اساسی در ارتباط کشورها و ملت‌های آفریقا می‌تواند به عهده داشته باشد. سواحل این کشور عموماً قابل کشتیرانی و مناسب برای ایجاد تاسیسات بندری، اسکله، موج شکنی می‌باشد. ۳ شهر مهم این کشور یعنی لوآندا، بانگوئلا و نامیب، دارای بندر مهم با تاسیسات قابل توجه می‌باشند.

کشور «آنگولا» به طول بیش از 1600 کیلومتر در کرانه اقیانوس اطلس جنوبی در جنوب غربی آفریقا قرار گرفته، کشور زئیر در شمال و زامبیا در مشرق و نامیبیا در جنوب آنگولا قرار دارد. آنگولا بر فلاتی به بلندی 1829 متری از سطح دریا قرار دارد و در خط ساحلی زمین هایش پست است و جنگل های شمال شرقی آنگولا چوبهای سخت دارد.

پایتخت آنگولا، شهر لوآندا ( Luanda ) با 2 میلیون و 800 هزار نفر می باشد. مساحت آنگولا 1 میلیون و 246 هزار و 700 کیلومتر مربع و جمعیت آن 12 میلیون و 263 هزار نفر می باشد. از مهمترین شهرهای آنگولا می توان به هوآمبو 174 هزار نفر، لوبیتو 138 هزار نفر، بنگوئلا 135 هزار نفر و نامیبه 133هزار نفر اشاره کرد. پوشش گیاهی بیشتر خاک آنگولا را ساوان تشکیل می دهد، از نظر اقلیمی آنگولا دارای آب و هوای گرم و خشک در جنوب و امتداد ساحل اقیانوس اطلس جنوبی و گرم و مرطوب و پرباران در مناطق شمالی و هم مرز با جمهوری دموکراتیک کنگو می باشد، بلندترین نقطه ی آنگولا منطقه ی مورو دی موکو ( Moro de Moco ) است که 2620 متر ارتفاع داشته و در غرب آنگولا واقع شده است.

درجه حرارت در لوآندا در ژانویه 6/25 درجه و در جولای 6/20 درجه صدبخشی و ریزش