وضعیت فرهنگی و آموزشی شیعیان خوجه

  • کد خبر: 2552
  • منبع خبر: کتاب «شیعیان تانزانیا وضعیت دینی، فرهنگی و اجتماعی

خلاصه یکی از ویژگی های بارز جامعه شیعیان خوجه اثنی عشری در سطح جهان به ویژه تانزانیا، فرهنگ بالای این اقلیت کوچک است که به نظم و انسجام داخلی و بنیه اقتصادی رو به رشد آنها بر می گردد.


وضعیت فرهنگی و آموزشی شیعیان خوجه

به طور کلی یکی از ویژگی های بارز جامعه شیعیان خوجه اثنی عشری در سطح جهان به ویژه تانزانیا، فرهنگ بالای این اقلیت کوچک است که به نظم و انسجام داخلی و بنیه اقتصادی رو به رشد آنها بر می گردد. توجه به مطالعه و کتابخوانی، تسلط به زبان انگلیسی و بالا بودن سطح سواد عمومی از نشانه های این رشد فرهنگی است و بیسوادی در این جامعه کوچک تقریبا ریشه کن شده است. توجه به مدارس و مراکز آموزشی یکی از ویژگی های بارز فرهنگی شیعیان خوجه است. آنها با درک اهمیت آموزش، در هر شهری مدارس ویژه خود را بنیان می گذارند و کودکان خود را در این مراکز ثبت نام می کنند. مدارس ابتدایی و متوسطه دولتی در آفریقا از سطح آموزشی بالایی برخوردار نیست، در حالی که خوجه های اثنی عشری در هر شهر مدرسه بزرگی دارند که وزارت آموزش و پرورش کشور آن را به رسمیت شناخته و از نظر علمی در سطح بالاتری از مدارس دولتی قرار دارند.

وجود کتابخانه های گوناگون جماعات خوجه، از دیگر ویژگی های فرهنگی آنها است. این کتابخانه ها در بیشتر شهرهای محل سکونت آن ها قرار دارد و از مراکز فرهنگی ارزشمند کشور به شمار می رود.

از دیگر ویژگی های فرهنگی خوجه ها، برگزاری اردوهای اسلامی و آموزشی در کشورهای گوناگون با حضور دانش آموزان نخبه و ممتاز است. در این اردوها افزون بر بالابردن سطح آموزشی دانش آموزان، برنامه های تفریحی متنوعی نیز اجرا می شود که رضایت و شادی آن ها را فراهم می آورد. علاوه بر این که جماعات خوجه برای تقویت بنیه فرهنگی اعضای خود معمولا دوره های آموزشی گوناگونی چون کامپیوتر، اینترنت، زبان عربی و روزنامه نگاری برگزار می کنند و می کوشند سطح مهارت های افراد شرکت کننده را از این راه بالا ببرند. (عرب احمدی، 1389، 62).

بیشتر خوجه های دارالسلام تحصیلات دانشگاهی دارند و اغلب دارای مدرک لیسانس و بالاترند. جوانان معمولا بلافاصله پس از گذراندن دوران متوسطه و اخذ دیپلم در یکی از دانشگاه های داخلی یا خارجی مشغول به تحصیل می شوند و به مدارج علمی بالا دست می یابند (رنجبر شیرازی، 119). شیعیان بومی و عرب تبارها با محدودیت های بیشتری مواجه هستند و وضعیت آموزشی و فرهنگی به دلیل فقر شدید در وضعیت مطلوبی قرار ندارد.

 

مهم ترین مراکز آموزشی شیعیان خوجه

1-  مجتمع و کالج آموزشی المنتظر: زیر نظر فدراسیون آفریقا و با مدیریت جماعت خوجه دارالسلام اداره می شود. این مجتمع یکی از مهم ترین مراکز آموزشی شیعیان در شرق آفریقا است و مقاطع آموزشی پیش دبستانی، دبستان، دبیرستان و کالج تربیت معلم را شامل می شود. این مجتمع دارای فضا و ساختمان های زیبا و بزرگ آموزشی، کتابخانه های م