وضعیت اجتماعی شیعیان خوجه

  • کد خبر: 2547
  • منبع خبر: کتاب «شیعیان تانزانیا وضعیت دینی، فرهنگی و اجتماعی

خلاصه شیعیان خوجه تانزانیا علاقه فراوانی به صحبت کردن به زبان گجراتی و اردو دارند و این زبان را مهم ترین شاخصه فرهنگی خود می دانند.


در جامعه شیعیان خوجه اثنی عشری خانواده ستون اصلی محسوب می شود و پدر محور خانواده است. پدران نقش مهمی در تربیت فرزندان و آشنایی آنان با آداب و رسوم دینی بر دوش دارند و فرزندان نیز باید دستورهای پدر را در برخی موارد بدون چون و چرا بپذیرند. خانواده های خوجه علاقه چندانی به رفت و آمدهای خانوادگی ندارند و اغلب در مساجد و مراسم مذهبی با هم دیدار می کنند. یکی از شاخصه های مهم شیعیان خوجه، نظم پذیری و پیروی آنان از مقررات اجتماعی است. انزوا طلبی برای خوجه ها اهمیت زیادی دارد و تا حد امکان از ایجاد هر گونه رابطه ای با دیگر مردم تانزانیا و حتی با دیگر شیعیان خودداری می کنند. خوجه ها برای حفظ انسجام داخلی خویش تلاش زیادی دارند و به سرعت موسسات ویژه خود را در هر منطقه ایجاد می کنند. (عرب احمدی، 1389، 31).

شیعیان خوجه تانزانیا علاقه فراوانی به صحبت کردن به زبان گجراتی و اردو دارند و این زبان را مهم ترین شاخصه فرهنگی خود می دانند. بزرگان و مسن ترها بسیار به این زبان علاقه دارند و اثر آن را می توان در همه سخنرانی ها و مراسم به وضوح دید. آن ها معتقدند این زبان باید سینه به سینه به نسل های بعد منتقل شود؛ البته جوانان کمتر به این مسئله توجه دارند و انگلیسی را به گجراتی ترجیح می دهند.

خوراک شیعیان خوجه بسیار سنتی و کاملا هندی است. غذاهای تند و تیز سرخ شده با سس های متنوع به همراه شیرینی ها و شربت های گوناگون که از مشخصه های هندوستان است، غذای شیعیان خوجه تانزانیا را تشکیل می دهد. آن ها کمتر در رستوران های محل اقامت خود غذا می خورند و فقط به رستوران های هندی آشنا و مطمئن می روند. کباب، بریانی، پلو، سمبوسه هندی و جوجه سکنلا در بین غذاها از محبوبیت خاصی برخوردارند. (رنجبر شیرازی، 111).

برای خوجه های اثنی عشری لباس بخش مهمی از هویت آنها به شمار می رود و آن ها لباس سنتی هندی به تن می کنند. لباس های بانوان خوجه، از کثرت و تنوع بیشتری برخوردار است و انواع لباس های هندی و پاکستانی را با رنگ ها و طرح های گوناگون در منزل و جشن ها و مناسبت ها می پوشند. از این روی جدیدترین مدل های لباس هندی در مغازه ها و فروشگاه های تانزانیا فروخته می شود. بیشتر بانوان خوجه در خارج از خانه حجاب اسلامی دارند و ارتباط میان زنان ایرانی و خوجه موجب شده است به تقلید از زنان ایرانی از روسری، مقنعه، مانتوهای بلند پوشیده و چادر ملی جمهوری اسلامی نیز استفاده کنند. مردان خوجه در کنار لباس های سنتی، در روزهای جمعه و هنگام شرکت در نماز جماعت دشداشه عربی می پوشند و آن را نماد تطهیر و پاکی می دانند. (عرب احمدی، 1389، 37).

 

منبع: کتاب «شیعیان تانزانیا وضعیت دینی، فرهنگی و اجتماعی»، نوشته سید احمد سیدمرادی، ص 131.