ایستادگی در برابر استکبار و بی عدالتی، درس بزرگ امام خمینی(ره)

  • کد خبر: 2536
  • منبع خبر: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

خلاصه شیخ جمال‌الدین یحیی در ویژه برنامه رایزنی فرهنگی ایران در نایروبی تأکید کرد: درس بزرگ امام خمینی(ره) ایستادگی در برابر استکبار جهانی و بی عدالتی بود.


به مناسبت سی‌ویکمین سالگرد رحلت امام خمینی(ره)، رایزنی فرهنگی ایران در نایروبی از شیخ جمال‌الدین یحیی، رییس مرکز اسلامی اهل بیت(ع) در منطقه کبیرا دعوت کرد تا در مورد تأثیر عقاید و آموزه‌های امام خمینی(ره) بر مسلمانان کنیا سخنرانی کند.

این برنامه که در محل نمایندگی فرهنگی کشورمان در نایروبی ضبط و تدوین شد، در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های رایزنی فرهنگی انعکاس یافت.

شیخ جمال‌الدین با بیان اینکه انقلاب اسلامی در ایران یک واقعه تاریخی است که در سال 1979 اتفاق افتاد، گفت: مسلمانان کنیا از طریق رسانه‌ها با انقلاب آشنا شدند و به پیروی از آن پرداختند تا  بیشتر درباره آن مطلع شوند.

وی گفت: در آن زمان مجلات و خبرنامه‌هایی درباره انقلاب اسلامی از سوی سفارت ایران به آنها داده می‌شد. سفارت ایران با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در کنیا با استفاده از برنامه‌هایی مانند سخنرانی و گردهمایی در مناسبت‌هایی نظیر میلاد النبی(ص) و فعالیت‌های جانبی و ...باعث آشنایی بسیاری از کنیایی‌ها با آموزه‌های امام خمینی(ره) شدند.

شیخ جمال‌الدین مطرح کرد: آموزه‌های اعتقادی امام خمینی(ره) هم سنی و حتی غیر مسلمانان را هم جذب می‌کرد. تأثیر انقلاب اسلامی ایران در دهه 1980 بسیار چشمگیر بود. این امر باعث شد كه تمام مسلمانان كنیا به ویژه در ایام جشن میلاد النبی(ص) در طول هفته وحدت كه توسط امام خمینی(ره) نام نهاده شده بیش از پیش متحد شوند.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره) به بسیاری از ما ایستادگی در برابر استکبار جهانی و بی عدالتی را آموخت. امروز بیشتر ما که انقلاب را درک کرده‌ایم، می‌دانیم که چگونه می‌توانیم برای حقوق خود بجنگیم و با بی عدالتی مبارزه کنیم.

شیخ جمال‌الدین گفت: امام خمینی(ره) مسلمان واقعی بود و بر همین اساس جمهوری اسلامی را مطابق با اصول اسلام تأسیس کرده است. وی از رهبران جهان اسلام خواست تا قدم‌های امام خمینی(ره) را دنبال کنند.

وی در ادامه سخنانش، تأکید کرد: امام(ره) یک رهبر بسیار بزرگ بود و زندگی ساده و فروتنانه‌ای داشت و در خانه‌ای بی تجمل زندگی می‌کرد.

بنابر اعلام این خبر، مقاله «امام خمینی(ره) الهام بخش ایرانیان در مقاومت برابر آمریکا» از سوی رایزنی فرهنگی ایران در نایروبی در روزنامه استار و اینستاگرام منتشر شد.