وضعیت شیعیان غنا و فعالیت های آنان

  • کد خبر: 2460
  • منبع خبر: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا

خلاصه یکی از علمای غنا اظهار داشت: مردم کشور غنا از شیعه چیزی نمی دانستند و وقوع انقلاب اسلامی ایران عامل شناخت مردم غنا درباره مکتب اهل بیت(ع) شد و بعد از انقلاب در غنا حوزه علمیه تأسیس گردید.


«احمد جمال الدین» از علما و اساتید حوزه علمیه در کشور غنا در حاشیه ششمین اجلاس مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) در گفتگو با خبرنگار ابنا، درباره وضعیت شیعیان غنا و فعالیت های شیعیان در این کشور توضیحاتی ارائه کرد.

مشروح گفتگو با احمد جمال الدین در پی می آید:

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
به کوشش: احمد محبوبی
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

ابنا: وضعیت شیعه در غنا چگونه است؟

امروزه در غنا هیچ مشکلی نسبت به فعالیت های شیعه وجود ندارد. مردم کشور غنا از شیعه چیزی نمی دانستند و وقوع انقلاب اسلامی ایران عامل شناخت مردم غنا درباره مکتب اهل بیت(ع) شد و بعد از انقلاب در غنا حوزه علمیه تأسیس گردید. من در این مدرسه تدریس می کنم و از سی سال پیش توانستیم صدها طلبه تربیت کنیم و آنها نیز به شهرهای مختلف برای تبلیغ مکتب اهل بیت(ع) می روند.

ابنا: تعداد جمعیت شیعه در غنا چه مقدار است؟

آمارهای دقیقی در این زمینه وجود ندارد، اما آمریکا سایتی در مورد آمار جمعیت مردم جهان دارد که جمعیت شیعیان غنا را 450 هزار تا ششصد هزار نفر بیان معرفی می کند. این جمعیت قابل توجهی نسبت به کشور ماست؛ چون ما فعالیت های خود را قبل از سی سال پیش آغاز کرده ایم.

ابنا: شما با چه مؤسساتی در ارتباط هستید؟

ـ ما با مجمع جهانی اهل بیت(ع) ارتباط داریم و مجمع در غنا نمایندگی محلی دارد. همچنین با لبنانی ها و با بعضی از موسسات خیریه اسلامی در کویت نیز مرتبط هستیم که به ما در بنای مساجد، زراعت، درمانگاه و پروژه هایی که به حمایت مادی نیاز دارد، کمک می کنند. ارتباط خوبی با دولت های اسلامی مخصوصا جمهوری اسلامی ایران داریم و روابط ما با سایر دولت های اسلامی همگی در محوریت با ارتباط با جمهوری اسلامی ایران است و اگر این ارتباطات و کمک ها نبود ما نمی توانستیم فعالیت کنیم.

ابنا: درباره فعالیت های خود در ارتباط با تبلیغ مکتب اهل بیت(ع) در کشور غنا و همچنین درباره مشکلات و چالش های شیعیان در این کشور توضیح دهید.

ـ ما مدرسه های دینی تأسیس کرده، به طلاب تدریس می کنیم و برخی از طلاب برای ادامه تحصیل به حوزه های علمیه در کشورهای دیگر می روند. ما در تلویزیون و از ابزار جدید مثل اینترنت و شبکه های اجتماعی استفاده کرده و از این طریق تبلیغ و سخنرانی می کنیم. من در خطبه های نماز جمعه، در عزاداری ها و مراسم های دینی سخنرانی می کنم، در گفتگوها شرکت می کنم و از مذهب اصیل اهل بیت(ع) دفاع می کنم و این تنها مذهبی است که می تواند ما را از چنگال تکفیری ها و دشمنان خدا در زمین نجات دهد.

در گذشته در غنا مردم از شنیدن کلمه شیعه تصور مناسبی نداشتند چون سلفی ها و وهابی ها قبل از ما وارد میدان شده بودند، دیدگاههای خود را تبلیغ می کردند و مطالبی به شیعه نسبت می دادند که هیچ ارتباطی به این مکتب ندارد. برای نمونه نسبت می دادند که ما صحابه را دشنام می دهیم و آنها را کافر می دانیم! اما بعد از اینکه وارد میدان شدیم و عقائد صحیح شیعه را تبیین کردیم مردم به طرف ما سرازیر شدند و در ساخت مدارس و پروژه های عمرانی همکاری کردند. چالش اصلی امروز وهابیت است که به دنبال تفرقه در جامعه غنا می باشد ولی ما مراقب آنها هستیم.

ابنا: دیدگاه شما در مورد برگزاری ششمین اجلاس مجمع جهانی اهل بیت(ع) چیست؟

ـ اجلاس های دیگری که برگزار می گردد، در مورد اوضاع مسلمین در سراسر جهان اطلاع رسانی نمی گردد و ما از طریق سایت ها و خبرگزاری های بیگانه از اوضاع مسلمین اطلاع حاصل می کنیم. ولی در اجلاس مجمع جهانی اهل بیت(ع) که در ایران برگزار می شود اوضاع فلسطین، سوریه و یمن را از زبان کسانی مطلع می شویم که آنها در آن کشور ساکن هستند. این اجلاس برای ما این فرصت را به وجود می آورد که از اوضاع مسلمین مطلع شده و با پیروان اهل بیت(ع) سایر کشورها آشنا شویم. من در این اجلاس افرادی که سی سال پیش با هم، همدوره بودیم را دیدم. حتی می توانیم با ابزارهای جدیدی که وجود دارد با هم گفتگو کنیم و با آنها تبادل تجارب کنیم چون عملکرد موفق، نتیجه تجربه های شکست خورده است و زمانی که ما از دوستان خود تجربه های موفق را می شنویم، دیگر لازم نیست که دنبال تجربه شکست خورده برویم.

این اجلاس ها فرصت شناخت، تبادل اطلاعات، معرفت اوضاع دیگران را برای ما فراهم می کند.

ابنا: شما چه پیشنهادی برای این اجلاس دارید؟

ـ تصمیماتی که گرفته می شود در عمل اجرا شود. چون این تصمیم ها در کاغذها می ماند و ضروری است در خصوص عملی شدن تصمیم ها تلاش شود. با تشکیل گروه هایی، پیگیر اجرا شدن این تصمیم ها شده و همچنین گفتگو شود که برخی تصمیم ها چرا عملی نمی شود؟ چون در این صورت مصوبات، مهمل می ماند و اجرا نمی شوند.

ابنا: در پایان اگر نکته ای دارید بفرمایید.

ـ ما از تلاش های رهبر معظم انقلاب و همچنین از تلاش برادرانی که اجلاس ششم مجمع را برگزار کردند، تشکر می کنم. می دانیم که جمهوری اسلامی ایران مشکلاتی دارد، در محاصره اقتصادی است؛ ولی این مشکلات مانع نشد که مسئولان این اجلاس که مسلمانان و شیعیان در کنار هم جمع می شوند را برگزار نکنند، این از فضل خدا و فضل رهبر معظم ایران است که به دنبال وحدت مسلمانان و تبلیغ اسلام است که اسلام بالاتر از همه چیز است. جمهوری اسلامی ایران برای سرافرازی اسلام، تمام تلاش خود را می کند و از همه چیز می گذرد و ما به همین خاطر به جمهوری اسلامی ایران افتخار می کنیم و از ایران تقدیر و تشکر می کنیم.

ابنا: سپاسگزارم از اینکه وقت ارزشمند خود را در اختیار ما گذاشتید.