برگزاری نشست میلاد النبی(ص) در هراره زیمبابوه

  • کد خبر: 2363
  • منبع خبر: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

خلاصه نشست تخصصی میلاد النبی(ص) با موضوع «بررسی تأثیر اجتماعی همزیستی مسالمت‌آمیز پیروان ادیان و مذاهب» و با همکاری شورای عالی امور مسلمانان زیمبابوه در مسجد آل محمد(ص) هراره برگزار شد.


در سومین روز هفته وحدت، نشست تخصصی میلاد النبی(ص) با موضوع «بررسی تأثیر اجتماعی همزیستی مسالمت‌آمیز پیروان ادیان و مذاهب» با حضور جمعی از مسلمانان، اساتید بخش مطالعات ادیان دانشگاه زیمبابوه و دانشجویان کالج اسلامی فاطمه زهرا(س) با همکاری شورای عالی امور مسلمانان زیمبابوه در محل سالن اجتماعات مسجد آل محمد(ص) هراره برگزار شد.

هاجر ماکوئینجا در سخنانی، با ارایه گزارشی از سفر اخیر خود برای شرکت در اجلاس «ادیان و تغییرات اقلیمی» که در آفریقای جنوبی برگزار شد، گفت: پیروان 11 دین و مکتب فکری مختلف از کشورهای آنگولا، تانزانیا، زامبیا، آفریقای جنوبی، بوتسوانا و اتیوپی در این اجلاس شرکت داشتند و هر یک مشاهدات خود را در زمینه چگونگی تخریب محیط زیست در کشور متبوع خود که باعث تغییرات اقلیمی در سراسر کره زمین می‌شود، بیان کردند و برای چاره اندیشی در زمینه نحوه برخورد با این پدیده شوم از منظر ادیان مختلف بحث و بررسی‌های بسیاری انجام گرفت.

وی در ادامه، افزود: نکته قابل توجه در برگزاری این اجلاس این بود که اکنون نقش اجتماعی ادیان در فرهنگ‌سازی برای مسائل مهم و مبتلا به جوامع بشری به خوبی مشاهده می‌شود و وحدت و همسویی ادیان نیز در رفع این مشکلات تأثیر بسزایی خواهد داشت.

تأکید بر برگزاری گفت‌وگوی ادیان

سخنران بعدی این مراسم، خانم ژینگوانیسه، استاد مسیحی مطالعات اسلامی دانشگاه زیمبابوه بود که با ارائه مقاله‌ای به بررسی همزیستی اسلام با مسیحیت در طول تاریخ و بررسی این روند در کشور زیمبابوه پرداخت.

وی با بررسی رابطه مسلمانان و مسیحیان در زیمبابوه و اشاره به اثرات مثبت و سازنده این ارتباط ، آن را نه تنها همزیستی دوستانه و مسالمت‌آمیز بلکه پدیده ای بسیار فعال، سازنده و مؤثر دانست.

خانم ژینگوانیسه با تقدیر از رایزنی فرهنگی ایران، خواستار تدوام برگزاری نشست‌های گفت‌وگوی ادیان و مذاهب با تکیه بر حضور جوانان و رهبران ادیان و مذاهب طرفین شد.

شیخ اسماعیل دعا، رییس شورای عالی امور مسلمانان زیمبابوه هم در سخنانی، به حضور فعال مسلمانان و مسیحیان دوشادوش یکدیگر در کمیته‌ها و جلسات رفع مشکلات شهری و اجتماعی که از سوی دولت زیمبابوه برگزار می‌شود، اشاره کرد.

خانم رحمه مبونی، از دانشجویان دانشگاه آزاد زیمبابوه با ارائه مقاله‌ای به علت نامگذاری هفته وحدت از سوی امام خمینی(ره) پرداخت و نقش اجتماعی وحدت در جامعه را تشریح کرد.

در ادامه این نشست، حسین لطیفی، استاد اسلام‌شناسی دانشگاه زیمبابوه اظهار کرد: ارتباط دوستانه و وحدت میان مسلمانان و مسیحیان مسأله جدیدی نیست؛ طبق آیات ابتدایی سوره‌ مبارکه روم، از همان ابتدا مسلمانان و مسیحیان در جهت‌گیری عمده با هم مشترک بودند و پیروزی مسیحیان مایه‌ شادی مسلمین شمرده شده است.

رضا عسگری، رایزن فرهنگی ایران در سخنان خود، با تأکید بر نقش «عمل‌گرایی» در مقوله معضلات اجتماعی، به نقش وحدت میان پیروان ادیان و مذاهب در تحقق این نقش اشاره کرد و افزود: ملاک ارزیابی وحدت، بازتاب عملی آن در جامعه و زندگی ماست و امیدواریم که بتوانیم هر روز بیشتر از روز قبل با عمل و کردار خود نشانگر حضور وحدت و تاثیرات و برکات آن در زندگی خود باشیم.