آشنایی اجمالی با کشور سائوتومه و پرنسیپ

  • کد خبر: 2350
  • منبع خبر: سایت آفران

خلاصه یکی از کوچکترین کشورهای قاره آفریقا با ۹۶۴ کیلومتر مساحت که در خاور گابن و گینه استوایی و در اقیانوس اطلس واقع شده ‌است.


جغرافیا

1- جغرافیای طبیعی

یکی از کوچکترین کشورهای قاره آفریقا با ۹۶۴ کیلومتر مساحت که در خاور گابن و گینه استوایی و در اقیانوس اطلس واقع شده ‌است. این جمهوری متشکل است از دو جزیره کوهستانی سائوتومه و پرنسیپ که حدود ۱۴۴ کیلومتر از هم فاصله دارند.

سائوتومه و پرنسیپ جزایر کوچک آتشفشانی هستند که در خلیج گینه در ۲۴۱ کیلومتری و سواحل غربی قرار گرفته سائوتومه ۸۵۵ کم مساحت دارد و پوشیده از جنگل‌های انبوه کوهستانی است جزایر پرینسیپ ۱۰۴ کم مساحت دارد و پوشیده از کوه‌های ناهموار است جزایر دیگر این جمهوری پدارس تین هوساس و رولاس است. بلندترین نقطه آن قله گاگو کوتینهو (قله سائوتومه)، با ۲۰۲۴ متر است. خلیج بایت در شمال و جزایر آنوبون در جنوب این کشور قرار گرفته‌اند.

آب و هوا

آب و هوای این کشور استوایی است و جنگل‌های بارانی استوائی دارد و ۶۰ نوع پرنده نادر در انها وجود دارد. سواحل آن شنی است و ماهیگیری آبهای شور در آن رایج است. هوایش معتدل است. هیچ رود مهمی وجود ندارد.

آب و هوای گرمسیری آن بر اثر پستی‌ها و بلندها متفاوت و تاثیر جریان آب سرد بن گوئلا موثر است. فصل مرطوب آن با بارندگی سنگین از اکتبر تا مه ادامه دارد.. اما ریزش باران خیلی گوناگون ۱۰۰۰ میلی متر در شمال – شرق تا ۳۸۰۰ تا ۵۰۰۰ میلی متر در فلات است. سائوتومه در ژانویه ۲۶.۱ و در ژوئیه ۲۳.۹ درجه گرما و سالانه ۹۵۱ میلی متر باران دارد.

2- جغرافیای انسانی

سائوتومه و پرینسیپ کشور جمهوری دموکراتیک در خلیج گینه ۲۴۰ کیلومتری کرانه آفریقا شرقی قرار گرفته‌است. دارای ۹۵۸ کیلومتر مربع مساحت است. پایتخت آن شهر سائوتومه با53000نفر است. واحد پول آن دوبرا است. میزان سواد ۵۴ درصد است.

زبان رسمی این کشور پرتغالی و دین مردمش مسیحی است. تبار مردمش از اقوام سرویکایس، تونگاس، فوروس‌، انکولارس، مس تیکوس، و اروپائی است.

میزان با سوادی در سال ۱۹۸۱ برابر با ۵۷.۴ درصد بود. این کشور دانشگاه ندارد. شمار نیروهای مسلح آن ۹۰۰ نفر (تخمین ۱۹۹۱) است و خدمت سربازی ندارد.

3- جغرافیای سیاسی

سائوتومه و پرینسیپ با نام کامل جمهوری دموکراتیک سائوتومه و پرینسیپ به پرتغالی: (República Democrática de São Tomé e Príncipe) کشوری است در خلیج گینه در باخترآفریقا. پایتخت آن سائوتومه است.

روز استقلال آن ۱۲ ژوئیه است که در این روز در سال ۱۹۷۵ از پرتغال مستقل شد. تدوین قانون اساسی آن در ۵ نوامبر ۱۹۷۵ و تصویب آن در ۱۵ دسامبر ۱۹۸۲ بوده‌است.

شهرهای مهم این کشور عبارتند از: سانتو آنتونیو، ترینیداد و سائوتومه

 

تاریخ

سائوتومه و پرینسیپ را در سال ۱۷۷۱ پرتغالی‌ها کشف و در آن تا اواخر قرن ۱۸ سکونت کردند. با کشت نیشکر و قهوه و کاکائو بوسیله بردگان کارگر منافع سرشاری نصیب استعمارگران گشت و به تنهایی جزیره سائوتومه بزرگترین تولیدکننده کاکائو در ۱۹۰۸ بود. تولید فراورده‌های کشاورزی آن هنوز از اهمیت بسیار برخوردار است. در اوائل سده بیستم، کشتزارهای این جزایر به دلیل بیگاری کشیدن از کارگران بدنام بود. در ۱۹۵۳ جنبش‌های آزادیخواهانه درین سرزمین‌ها ضد پرتغالی‌ها در گرفت که منتهی بکشته شدن چند صد آفریقایی گشت. در ۱۹۴۷ پرتغال بساط امپراطوری فرادریای خود را برچید و در ۱۲ ژوئیه ۱۹۷۵ سائوتومه و پرینسیپ دارای استقلال و حکوت جمهوری گردید.

در ۱۹۸۸ تهاجم و کودتایی با شکست روبرو گشت. مشکلات اقتصادی موجب شده‌است که این کشور وابستگی‌اش را به شوروی کاهش دهد و در ۱۹۹۰ جنبش آزادیبخش سائوتومه و پرنسیپ مارکسیسم را رها کرد. در ژانویه ۱۹۹۱ حزب مخالف همبستگی دموکراتیک در انتخابات چندحزبی پیروز شد.

 

فرهنگ

1- فرهنگ عمومی

بیشتر مردم آن از نسل بردگان آفریقایی است. پایه زندگی آنان بر کشاورزی و ماهیگیری استوار می باشد. صادارات عمده و قهوه و کاکائو است. در جزیره سائوتومه ده قله کوه آتشفشانی وجود دارد. سواحل آن قابل شنا است، اجرای نمایشنامه‌های قرون وسطی و جشن‌های مذهبی و روزهای مقدس از سرگرمی‌های فرهنگی در این کشور است. این کشور کشتزارهای قهوه و دهانه‌های آتشفشانی دارد.

موزه ملی سائوتومه و پرنسیپ که در سال 1575 ساخته شده است منابع غنی از فرهنگ آفریقایی- پرتغالی کشور سائوتومه و پرنسیپ را داراست.

آلدا دو اسپریتو سانتو (Alda do Espírito Santo) شاعره معاصر (1926-2010) که رهبر ملی گرا بود و چندین بار به سمت ریاست مجلس ملی این کشور نائل آمد سرود ملی سائوتومه و پرنسیپ را نیز سروده است.

2- ادیان و مذاهب

مردم سائوتومه و پرنسیپ داری دو مذهب کاتولیک و مسلمان هستند.

3- گردشگری

سواحل قابل شنا، اجرای نمایشنامه های قرن وسطی و جشن های مذهبی روزهای مقدسی، کشت زارهای قهوه، دهانه های آتشفشانی از جمله اماکن دیدنی و مناظر زیبای این کشور هستند.

 

شهرهاى سائوتومه و پرینسیپ

پایتخت و بزرگترین شهر سائوتومه و پرنسیپ که یک کشور در یک جزیره در غرب سرزمین اصلی قاره آفریقا است. این شهر در کرانه‌ی شمال شرقی جزیره‌ی سائوتومه قرار دارد. این شهر کار داد و ستد و کشتی سازی را بر عهده دارد. فرودگاهی در نزدیکی پایتخت قرار دارد. پرتغالی‌ها جزیره‌ی سائوتومه را در 1470 کشف و شهر را در حدود سال 1500بنیاد کردند.

 

اقتصاد

واحد پول سائوتومه و پرینسیپ "دوبرا" است. اقتصاد این کشور عمدتاً بر کشاورزی استوار می‌باشد و کاکائو نقطه اتکای آن کشور است. بیشتر زمینها ملی است.

تولید سالانه برق حدود سه میلیون کیلووات ساعت، زمین زیر کشت ۳۸ درصد کل خاک کشور، جنگل ۶۰ درصد خاک کشور و صید ماهی حدود ۲۸۰۰ تن در سال از دیگر مولفه های اقتصادی این کشور می باشد.

محصولات عمده کشاورزی

کاکائو، مغز نارگیل، نارگیل، روغن نخل، قهوه، موزه

صنایع عمده

الوار، مغز نارگیل

طرف ‌های مهم داد و ستد

هلند، پرتغال، ایالات متحده، آلمان غربی

محصولات صادراتی

کاکائو، قهوه، مغز نارگیل، روغن نخل

محصولات وارداتی

خواربار، پارچه، ماشین آلات، ابزار الکتریک، سوخت‌ها، اجناس کارخانه‌ای

 

سیاست

1- حکومت

حکومت سائوتومه و پرینسیپ جمهوری دمکراتیک است و ۵۵ عضو مجمع ملی خلق با رأی تمامی افراد بالغ برای پنج سال انتخاب می‌گردند. رئیس جمهور – که نخست وزیر و شورای وزیران را انتصاب می‌کند – نیز مستقیماً انتخاب می‌شود.

احزاب سیاسی شامل جنبش آزادیبخش سائوتومه و پرینسیپ (چپگرا و تنها حزب قانونی تا سال ۱۹۹۰) و حزب همبستگی دموکراتیک (PCD ؛میانه رو) است.

طبق قانون اساسی اختیار وقدرت کامل ازآن مجلس قانونگزاری خلق است که مرکب از اعضاء ونمایندگانی است که برای دوره چهار ساله میگردند. این مجلس رئیس جمهور را از میان نامزدهایی که جنبش برای آزادی سائوتومه و پرینسیپ (تنها حزب قانونی کشور است) معرفی می کند، برمی گزیند.

قانون اساسی آن در ۱۹۷۵ تدوین و طبق آخرین تقسیمات کشوری از دو استان جزیره‌ای تشکیل گردیده‌است. قانون اساسی جدید در همه‌پرسی اوت ۱۹۹۰ با ۷۲ درصد آراء‌ به تصویب رسید و از قید انحصار جنبش برای آزادی سائوتومه و پرینسیب خارج گشت.

رئیس جمهور با رای مجلس خلق به مدت ۴برگزیده می‌شود در انتخابات ژانویه ۱۹۹۱ تنها نامزد می گوید تراوادا (زاده ۱۹۴۶) به دست آوردن ۸۰ درصد آراء‌ برگزیده شد.

2- شخصیت ها

فرادیك دومنز

فرادیك دومنز (Fradique Melo de Menezes) متولد 21 مارس سال 1942 میلادی از سال 2001میلادی رییس جمهور ین كشور می باشد. او در سائوتومه متولد گردیده و پدر وی پرتغالی و مادرش از سائوتومه می باشد.

دومنز دوران دبیرستان را در كشور پرتغال گذرانده و سپس تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه شهر لیسبون پرتغال به پیان رساند.

او یك تاجر بسیار موفق و در خلال سال هی 1986 تا 1987 میلادی وزیر امور خارجه كشور نیز بوده است. دومنز در انتخابات سال 2001 میلادی با كسب حدود 55% كل آراء به مقام ریاست جمهوری برگزیده گردید.

در جولی سال 2003 میلادی در هنگامی كه او در نیجریه به سر میبرد یك كودتی نظامی علیه دولت او شكل گرفت كه ناكام مانده و او مجدداً از تاریخ 23 جولی سال 2003 قدرت را در دست گرفت.

در تاریخ 30 جولی سال 2006 میلادی در انتخابات ریاست جمهوری مجدداً با كسب 61% كل آراء به مقام ریاست جمهوری انتخاب گردید.

مانوئل پینتو دا کوستا

مانوئل پینتو دا کاستا (به انگلیسی: Manuel Pinto da Costa) (زاده ۵ اوت ۱۹۳۷میلادی)، اقتصاددان، سیاست‌مدار و رئیس‌جمهور وقت جمهوری دموکراتیک سائوتومه و پرینسیپ از سپتامبر ۲۰۱۱ میلادی تا کنون است. سائوتومه و پرینسیپ تا سال ۱۹۷۵میلادی مستعمره پرتغال بود و پینتو دا کوستا به عنوان اولین رئیس‌جمهور سائوتومه و پرینسیپ از سال ۱۹۷۵میلادی تا ۱۹۹۱میلادی بوده است و دوباره در انتخابات ریاست جمهوری اوت ۲۰۱۱میلادی انتخاب شد. داکاستا تحصیلکرده در آلمان شرقی است و به زبان های پرتغالی و آلمانی مسلط است. وی تا اوایل سال ۱۹۹۰ روابط گسترده با آنگولا و حزب ام‌پی‌ال‌ای داشت و رابطه دوستانه با ژوزه ادوآردو دوس سانتوس، رئیس‌جمهور وقت آنگولا داشت. این روابط ریشه در زمانی که هر دو آن ها مردان جوان بودند، باز می‌گردد.

پینتو دا کاستا، در می ۱۹۹۸میلادی به عنوان رهبر MLSTP انتخاب شد و در فوریه سال ۲۰۰۵میلادی از این حزب استعفا داد. دا کاستا در انتخابات ژوئیه ۲۰۱۱میلادی، به عنوان نامزد مستقل شرکت کرد. نخست وزیر سابق این کشور، ماریا داس نوز ادعا کرد برنامه‌های پینتو دا کوستا می‌تواند امید بیشتری را برای کشور به ارمغان آورد. با این حال، برخی از تحلیلگران، نگران این مسئله هستند که پیروزی رئیس‌جمهور سابق ممکن است بازگشت به حکومت استبدادی وی در دوره‌های قبلی که قدرت را در دست داشت، آغاز شود.