دلیل خودداری شیخ زکزاکی از ماندن در هند

  • کد خبر: 2278
  • منبع خبر: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا

خلاصه شیخ نه دنبال انقلاب اسلامی در نیجریه است و نه دنبال مبارزه مسلحانه با رژیم این کشور. شیخ ما مصلح بزرگی ست که به مبارزه مدنی با فساد سیستماتیک مخالفت می پردازد.


حجت‌ الاسلام والمسلمین شیخ «ابراهیم زکزکی» بعد از چهار سال حبس خانگی و تحمل بیماری های گوناگون، سرانجام با فشارهای افکار عمومی جهان، توانست از نیجریه خارج و برای مداوا به هندوستان برود. اما متأسفانه به دلیل دروغ های دولت نیجریه که دولت هند و کارشکنی در هندوستان، امکان درمان امن و مطمئن برای وی ایجاد نشد.

بنابراین رهبر جنبش اسلامی نیجریه بامداد روز جمعه 25 مرداد 1398 از "فرودگاه ایندیرا گاندی" دهلی نو، به مقصد کشور "اتیوپی" و سپس به "ابوجا" پایتخت نیجریه عزیمت نمود.

بنا بر اعلام شیخ زکزکی، مقامات دولت نیجریه، اطلاعات نادرستی درباره وضعیت جسمانی وی به دولت هند منتقل کردند. همچنین پزشکانی که بر اساس توافق قبلی، باید وی را مداوا می کردند نتوانستند وی را در بیمارستان "مدانتا" ملاقات کنند. همچنین، دولت نیجریه با "تروریست" معرفی کردن شیخ به دولت هند، موجب شد که وی در بیمارستان تحت محدودیت های شدید امنیتی قرار بگیرد؛ محدودیت‌هایی که حتی در نیجریه هم وجود نداشت!

حجت الاسلام والمسلمین «سید عبدالله حسینی» ــ که سالها در کشورهای آفریقایی فعالیت تبلیغی داشته و علاوه بر اینکه از دوستان شیخ زکزکی است، مسؤولیت نمایندگی مجمع جهانی تقریب مذاهب را نیز در قاره سیاه بر عهده دارد ــ همزمان با سفر درمانی شیخ زکزکی، به هند رفت تا به روند درمان این شخصیت بزرگ جهان اسلام کمک کند.

وی نیز همانند نماینده ولی فقیه در هندوستان، وزیر شیعه دولت مرکزی هند، دیپلمات های ایرانی و شیعیان دهلی، تلاش کرد که مانع از بازگشت شیخ به نیجریه  آغاز درمان او در هند شود؛ اما به دلایلی که  در یادداشت زیر نوشته است موفق به این کار نشد:

     

                                

**   دلیل خودداری "شیخ زکزکی" از ماندن در هند چه بود؟    **

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
به قلم: سید عبدالله حسینی
(نماینده مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در آفریقا)
◀️ 26 مـرداد 1398 
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

دعای حضرت یوسف قبل از زندانی شدن این بود؛ قَالَ رَبِّ السِّجْنُ أَحَبُّ إِلَيَّ مِمَّا يَدْعُونَنِي إِلَيْهِ وَإِلَّا تَصْرِفْ عَنِّي كَيْدَهُنَّ أَصْبُ إِلَيْهِنَّ وَأَكُن مِّنَ الْجَاهِلِين ــ (یوسف) گفت: «پروردگارا! زندان نزد من محبوبتر است از آنچه اینها مرا به سوی آن می‌خوانند، و اگر مکر و نیرنگ آنها را از من باز نگردانی، بسوی آنان متمایل خواهم شد و از جاهلان خواهم بود» [1]

من دیروز (25 مرداد 1398) تمام تلاشم را کردم که خودم را به شیخ برسانم. با کارت یکی از سازمان های بین المللی و سفارش "وزیر امور اقلیت های هند"[2] مرا تا در اتاق شیخ بردند. آنجا نیروهای امنیتی نیجریه که مرا در فود کورت بیمارستان با آقای «شجره»[3] دیده بودند شناختند و از من پاسپورت خواستند. متأسفانه در پاسپورتم پسوند اسم فامیل را دیدند که آن پسوند در کارتم نبود و همین را بهانه کردند و مرا از یک قدمی شیخ برگرداندند.

تصمیم داشتم پیام جناب آقای «مهدوی پور» نماینده محترم مقام معظم رهبری در هند را به ایشان برسانم و سعی کنیم با تغییر شرایط، ایشان را برای ماندن قانع کنم؛ ولی نگذاشتند ایشان را ببینم و شد آنچه نباید می شد.

در زمیننه تصمیم شیخ زکزکی به بازگشت، نکاتی وجود دارد که نباید مغفول بماند:

1. منظور شیخ از تهدید به رفتن، تغییر شرایط بود؛ که متأسفانه نیجریه ای و هندی ها کوتاه نیامدند و شرایط تغییر نکرد. در آن شرایط، شیخ احساس می کرد که تحقیر می شود و این، با عزت نفسی که ما از شیخ سراغ داریم کاملا ناسازگار بود. لذا بازگشت عزتمندانه را بر درمان تحقیرآمیز ترجیح داد.

2. این بازگشت، پیام بسیار بسیار عظمت آفرینی از سوی شیخ  و حرکت اسلامی نیجریه به دولت نیجریه است؛ و آن اینکه: "نیجریه وطن من است و لزومی نداشت که شما اینهمه نیرو برای مراقبت و بازگشت من بسیج کنید. خودم برمی گردم و همان سِجن پایگاه نظامی شما را براین رفتار تحقیرآمیز در زندان مجلل بیمارستان مدانتا ترجیح می دهم". این همان زکزکی صبور، مقاوم و مردمی است که ما در طول این سه دهه گذشته می شناسیم.

3. شیخ که از هوش و ذکاوت بسیار بالایی برخوردار است از مجموعه شواهد اینچنین استنباط کرد که رژیم نیجریه قصد کشتن ایشان را دارد. لذا ترجیح داد اگر قرار است خونش را بریزند در خاک نیجریه ریخته شود. درست مانند روزی که امام خمینی(ره) بازگشت به وطن را بر ماندن در فرانسه ترجیح داد و فرمود: اگر قرار است بمیرم ترجیح می دهم در ایران بمیرم.

4. دولت نیجریه در اطلاعیه ای نوشته است "شیخ بیمارستان را با هتل پنج ستاره اشتباه گرفته است". حال، ترک این زندان پنج ستاره و بازگشت به همان زندان بی ستاره وطن، خود مشت محکمی بر دهان رژیم سفاک نیجریه است. 

5. نیروهای امنیتی نیجریه که فرصت خوشگذرانی خوبی در این هتل پنج ستاره پیدا کرده بودند نیز تمایل بسیار زیادی بر ماندن طولانی در آن به بهانه درمان شیخ داشتند. در این صورت، حق مأموریت دلاری بسیار زیادی هم نصیبشان می شد! اما شیخ با هوشمندی تمام، این فرصت را نیز از آنها سلب کرد.

6. در این میان، دولت هند نیز فرصت طلایی بزرگی را از دست داد. در شرایطی که این دولت سرگرم فشار و کشتار بیرحمانه در کشمیر است و از سوی جامعه جهانی مورد انتقاد قرار دارد، می توانست از حضور شیخ و درمان ایشان دو بهره برداری بزرگ را انجام دهد: یکی آنکه از یکی از رهبران مسلمان جهان پذیرایی می کند و با جهان اسلام مخالف نیست و بگوید مسئله کشمیر ربطی به اصل اسلام ندارد. دیگر آنکه به ئنیا این پیام را برساند که هند کشور خوبی برای "توریسم درمانی" است. شاید شیخ نخواست در شرایطی که مردم کشمیر ــ بخصوص شیعیان این دیار ــ آماج زشت ترین نسل کشی قومی قرار می گیرد برای دولت هند این فرصت تبلیغاتی را فراهم آورد.

7. شیخ زکزکی دیروز در اوج عزت، با تن خسته و رنجور، همراه با همسر مقاوم و مبارزش به نیجریه بازگشت؛ بازگشتی که تحولات مثبت زیادی را در آینده در پی خواهد داشت. شیخ نه به دنبال انقلاب اسلامی در نیجریه است و نه دنبال مبارزه مسلحانه با رژیم این کشور. شیخ ما مصلح بزرگی است که به مبارزه مدنی با فساد سیستماتیک مخالفت می پردازد.

8. شیخ در نیجریه منافع دولت این کشور را به خطر نینداخته بود. منافع رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی را هدف قرار داده بود. 

9. خود شیخ چند ماه قبل از این سخت گیری های رژیم‌ نیجریه، شخصاً به من گفت: "رابطه من با رئیس جمهور «بوهاری»[4] بسیار دوستانه است. او چند ماه قبل که میخواست رئیس جمهور شود آمد به دیدار من  و با من عکس گرفت و ازین عکس در تبلیغات ریاست جمهوری استفاده کرد". چگونه است که چنین شخصی که بوهاری از ارتباط با او در کمپین تبلیغاتی خود استفاده کرد، در طول شش ماه تبدیل به یک "تروریست" شد که باید ۴ سال بدون درمان در یک محبس خانگی زندانی شود؟!

10. رژیم نیجریه به جای برخورد با حرکت صلح جویانه شیخ مصلح ما، باید واپس گرایان وهابی "بوکو حرام"[5] مبارزه کند؛ که هنوز بعد از ۶ سال تعدادی از دختران نیجریه ای را در اسارت دارند.

11. امام حسین (علیه السلام) بعد از شهادت حضرت علی اکبر فرمودند: "بعد از رفتن تو، دیگر دنیا برای من جای ماندن نیست". شیخ زکزکی شش بار این جمله امام حسین(ع) را بر زبان آورده است.[6] شیخی که مرگ را کُشته است و برای شهادت لحظه شماری می کند را نمی توان از مرگ ترساند. این همان منطق حسینی است که رژیم نیجریه از درکش عاجز است.

کوتاه سخن آنکه:
شیخ ابراهیم زکزکی "بلالِ قرن پیروزی"، "خمینی آفریقا" و "ماندلای نیجریه" است. اینک که عزتمندانه به وطن خود باز گشته است همه تحلیلها را کنار بگذاریم و بر درمان امن و عزتمندانه ایشان متمرکز شویم؛ که پیروزی بزرگتری را برای حرکت اسلامی نیجریه رقم خواهد زد.

خداوند شیخ ما را از شر آفات وبلیات محفوظ بدارد وسایه بر برکتش را بر سر حرکت اسلامی نیجریه مستدام بدارد.

 

 

پی نوشت:
1. سوره مبارکه یوسف، آیه شریفه 33.
2. آقای «سید مختار عباس نقوی» وزیر شیعه دولت مرکزی هندوستان.
3. دکتر «مسعود شجره» رییس کمیسیون حقوق بشر اسلامی، مستقر در لندن، دارای شعب در کشورهای مختلف.
4. ژنرال «محمدو بوهاری» رییس‌ جمهوری فدرال نیجریه و سرلشکر بازنشستهٔ ارتش این کشور. محمد بوهاری در انتخابات سال ۲۰۱۵ با ۵۳ درصد پیروز اعلام شد. او از سال ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۵م. هم در پی یک کودتای نظامی رئیس دولت نیجریه بود.
5. بوکو حَرام (با نام رسمی: جماعة اهل السنة للدعوة و الجهاد) یک گروه تروریستی و تکفیری اسلامی که در سال ۱۳۸۱ش. در نیجریه تأسیس شد و در نیجر، چاد و شمال کامرون نیز فعال است. این گروه پیشتر با شبکه "القاعدة" ارتباط داشت اما در سال ۱۳۹۴ با «ابوبکر بغدادی» رهبر "داعش" بیعت کرد. بوکو حرام تاکنون با انجام عملیات مسلحانه مختلف، هزاران نفر را به قتل رسانده و صدها نفر ــ از جمله دختران جوان ــ را ربوده است.
6. اشاره به شهادت شش پسر جوان شیخ ابراهیم زکزکی، که به وسیله ارتش و نیروهای امنیتی نیجریه به شهادت رسیدند.