ماداگاسكار؛ چهارمين جزيره بزرگ جهان‏

  • کد خبر: 2265
  • منبع خبر: خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)‏

خلاصه ماداگاسكار كشوري به مساحت 587 هزار و 41 كيلومتر مربع، جزيره‌اي است كه در جنوب اين قاره، در ‏اقيانوس هند و در شرق موزامبيك واقع شده است.‏


ماداگاسكار كشوري به مساحت 587 هزار و 41 كيلومتر مربع، جزيره‌اي است كه در جنوب اين قاره، در اقيانوس هند و در شرق موزامبيك واقع شده است.

خطرات طبيعي از جمله وقوع گردبادهاي دوره‌يي، خشكسالي‌ها و هجوم ملخ‌ها اين كشور را تهديد مي‌كند. اين جزيره به شدت در معرض گردبادهاي گرمسيري قرار دارد كه منجر به بارش باران‌هاي سيلابي و وقوع سيلاب‌هاي مخرب مانند سيلاب هايي مي‌شود كه در سال هاي 2000 و 2004 هزاران تن را بي خانمان و بي سرپناه كرد. ماداگاسكار هم‌چنين با مشكلات محيط زيستي مانند فرسايش خاك در نتيجه تخريب جنگل‌ها و چراي بيش از حد، گسترش بيابان‌ها، آلودگي آب‌هاي سطحي به فاضلاب و ساير پس مانده‌هاي ارگانيك مواجه است.

مهمترين منابع طبيعي اين كشور شامل گرافيت، كروميت، زغال سنگ،‌ بوكسيت، نمك، كوارتز، سنگ‌هاي نيمه قيمتي، ميكا، ماهي و انرژي آب است.

ماداگاسكار 18/4 ميليون نفر جمعيت دارد. پايتخت اين كشور آنتاناناريوو نام دارد و ديگر شهرهاي مهم آن شامل كواماسينا، آنتسيرابه، ماهاجانگا و فيانارانتسوا هستند. نژاد مردم اين كشور مالاگاسي، ‌هند و پاكستاني، فرانسوي و چيني است. مذهب آنها نيز مسيحيت و مذاهب بومي است و مردم اين كشور به زبان‌هاي مالاگاسي و فرانسوي صحبت مي‌كنند.

واحد پول اين كشور فرانك ماداسگار است. مهمترين محصولات صادراتي آن نيز عبارت از وانيل، قهوه، غذاهاي دريايي، پودر ميخك، فراورده‌هاي نفتي، كروم و پارچه است. تصور مي‌شود كه ماداگاسكار‌ي‌ها از نسل‌هاي آفريقايي‌ها و اندونزيايي‌هايي باشند كه بيش از 2000 سال قبل در اين جزيره ساكن شدند. مردم اين جزيره توجه زيادي به مرده‌هايشان نشان مي‌دادند و تلاش زيادي براي ايجاد مقبره‌هاي اجدادي‌شان مي‌كردند كه هرازگاهي يكي از آنها كشف مي‌شود.

پس از مدتي حكمراني مستعمراتي و خشن فرانسوي‌ها كه منجر به فرونشاندن خونين شورشي در سال 1947 شد، ماداگاسكار در سال 1960 استقلالش را به دست آورد. ارتش اين كشور قدرت را در اوايل دهه 1970 با هدف دستيابي به سعادت سوسياليستي به دست گرفت كه البته اين امر تحقق نيافت. از سوي ديگر اقتصاد ماداگاسكار فروپاشيد و تا سال 1982 مقامات كشور مجبور شدند يك برنامه تعديلي ساختاري را كه از سوي صندوق بين المللي پول ارائه شد، بپذيرند. بانك جهاني نيز تخمين زده است كه 70 درصد از مردم ماداگاسكار با كمتر از يك دلار در روز زندگي‌شان را مي‌گذرانند. فقر و رقابت براي زمين‌هاي كشاورزي، فشاري را به جزيره وارد كرده كه منجر به كم شدن تدريجي از وسعت جنگل‌هايي شده كه محل زندگي بخش عمده‌اي از حيات وحش منحصر به فرد و خاص ماداگاسكار و نيز هسته اصلي تولد صنعت توريسم است.

مارك راوالومانانا، تاجر ميليونر ماداگاسكاري، ‌اصلاحاتي در بازار آزاد ايجاد كرده كه مورد استقبال اعطا كنندگان مالي و سرمايه گذاران صورت گرفته است. كمك‌ها در زمان وي افزايش يافته و بدهي‌هاي خارجي لغو شده‌اند. اما فقر هم چنان مردم اين كشور را فرا گرفته و اعتراض كنندگان نسبت به افزايش قيمت‌ها، به خيابان آمدند. راوالومانانا، پس از 6 ماه درگيري تلخ با رقيب قبلي‌اش بر سر قدرت، بالاخره فاتح انتخابات دسامبر سال 2001 شد. پس از اينكه آمريكا و فرانسه وي را بعنوان رهبر قانوني به رسميت شناختند، رئيس جمهور سابق و رقيب راوالومانانا از كشور به جانب فرانسه گريخت و نيروهايش در جزيره تغيير موضع دادند. رئيس جمهور جديد متعهد شد كه با فقر و بيكاري مبارزه كند اما وي اقتصاد اين كشور را پس از ماه‌ها آشفتگي اقتصادي و اختلافات سياسي به ارث برده بود.

ماداگاسكار چهارمين جزيره بزرگ جهان است. بدليل جدا و منزوي بودن ماداگاسكار به لحاظ جغرافيايي از نقاط ديگر زمين، ‌اكثر پستانداران، نيمي از پرندگان و اكثريت گونه‌هاي گياهي آن منحصر به فرد بوده و در هيچ نقطه ديگر از كره‌ زمين وجود ندارد. سفر به ماداگاسكار براي هر كسي ميسر نيست. زمين‌هاي اين جزيره و نيز جاده‌هاي فرعي آن ناهموار و صعب‌العبور است. زيرساخت گردشگري شامل برخي اكولوژي‌هاي بسيار زيبا، با آرامي در حال رشد است، اما توسعه‌ آن به كندي صورت مي‌گيرد و تسهيلات مدرن به آساني بدست نمي‌آيد. اين جزيره تنوع زيستي بالايي در زمينه‌ گياهان دارد، به طوري كه از 200 هزار گونه گياهي شناخته شده در ماداگاسكار حدود 150 هزار گونه آن بومي است به اين معني كه در هيچ نقطه ديگري از جهان يافت نمي‌شود. در مورد گونه‌هاي حيواني خاص نيز به همين گونه است.