رفتار نیجریه با شیعیان تکرار اشتباهات گذشته

  • کد خبر: 2263
  • منبع خبر: پایگاه بین المللی همکار های خبری شیعه (شفقنا)

خلاصه فرانس۲۴ در مقاله‌ای مفصل به برخورد دولت و ارتش نیجریه با شیعیان این کشور به خصوص شیخ ابراهیم الزکزاکی پرداخته و آن را تکرار اشتباهات گذشته خوانده است.


فرانس ۲۴ نوشت: یک دهه پیش پلیس نیجریه با حمله به محل اقامت یک روحانی سنی‌ مذهب به نام محمد یوسف او را به وضع اسف‌باری دستگیر کرد و وی را جلوی دوربین‌های تلویزیونی تحقیر نمود. یوسف بعدها به دست پلیس کشته شد اما ماجرا به همین جا ختم نشد چرا که چند سال بعد افرادی از گروه او بوکوحرام را تشکیل دادند که اکنون به یکی از چالش‌های امنیتی نیجریه تبدیل شده است. اما موضوع مهم این است که اشتباهات نیجریه همچنان درحال تکرار است.

خیرخواهان نیجریه‌ای به دولت وارتش این کشور هشدار می‌دهند در قضیه ابراهیم زکزاکی و شیعیان این کشور، نباید اشتباهات هولناک گذشته را تکرار کرد. نوع رفتار با شیعیان نیجریه و رهبران آنها نشان می‌دهد که دولت محمدو بوهاری همچنان در مسیر اشتباه گذشته گام برمی‌دارد. این اشتباهات ممکن است باعث بروز یک چالش امنیتی دیگر برای نیجریه شود. شیعیان نیجریه مانند بوکوحرام نیستند و گروهی آرام و صلح‌طلب‌اند اما برخورد قهرآمیز ممکن است آنها را هم به سمت و سوی خشونت و درگیری بکشاند.

امروز ۵ اوت، یک دادگاه در نیجریه در مورد آزادی شیخ زکزاکی و صدور مجوز سفر درمانی او به هند تصمیم‌گیری خواهد کرد. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که نیجریه هفته گذشته جنبش اسلامی این کشور را گروهی ممنوعه اعلام کرد. این کار باعث شد تا بسیاری از گروه‌ها از جمله دیده‌بان حقوق بشر در مورد تبعات آن هشدار دهند. این گروه در مورد سرکوب خشونت‌بار شیعیان نیجریه هشدار داد و اعلام کرد شیعیان نیز مانند سنی‌ها مسلمان هستند و رفتار دولت با آنها ممکن است به امنیت شکننده نیجریه آسیب وارد کند.

حتی رهبر کاتولیک‌های نیجریه هم به صدا درآمد و از دولت نیجریه خواست به فرمان دادگاه عالی این کشور مبنی بر آزادی شیخ زکزاکی گردن نهد.