ابوجا و مقابله با تفکر شیخ زکزاکی

  • کد خبر: 2257
  • منبع خبر: خبرگزاری مهر

خلاصه دولت نیجریه درحالی فعالیت های جنبش اسلامی را ممنوع اعلام کرده است که به نظر می رسد وارد فاز مقابله با تفکر شیخ زکزاکی در سطح این کشور شده است.


در روز ۱۳ دسامبر سال  ۲۰۱۵ بود که بر اثر حمله ارتش نیجریه به حسینیه بقیةالله، شیخ ابراهیم زکزاکی زخمی و توسط ارتش دستگیر و زندانی شد. از دسامبر ۲۰۱۵ تا ۱۳ ژانویه ۲۰۱۸ شیخ زکزاکی و همسرش در جای نامشخصی تحت بازداشت بودند و تنها دکتر او مجاز به ملاقات وی بود.

در جولای ۲۰۱۹، به منظور تقاضای آزادی زکزاکی، صدها نفر از طرفداران او خارج ساختمان‌های دولتی اجتماع کردند و پلیس با استفاده از تیراندازی و گاز اشک آور برای پراکنده کردن آنها اقدام کرد. در این درگیری‌ها تعدادی کشته و بیش از ۴۰ نفر دستگیر شدند. رهبر جنبش اسلامی نیجریه، اعلام کرده تا زمانی که از آزادی زکزاکی اطمینان پیدا نکنیم، این تظاهرات ادامه دارد، چرا که او فوراً به درمان و اعزام به خارج از کشور نیاز دارد. رسانه های خبری اعلام کردند که در جریان درگیری ها در نیجریه ۳۰ نفر از شیعیان این کشور قتل عام شدند.

درهمین حال، طرفداران شیخ زکزاکی به تحرکات خود برای آزادی رهبر شیعیان نیجریه ادامه می دهند. درهمین ارتباط، تعدادی از طرفداران شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه در برابر سفارت این کشور در لندن تجمع کردند. طرفداران شیخ زکزاکی در این تجمع شعارهایی در حمایت از وی سر دادند. آنها خواهان آزادی شیخ زکزاکی شدند. در دیگر کشورهای جهان نیز طرفداران رهبر شیعیان نیجریه تحرکات گسترده ای را به منظور پایان بازداشت غیرقانونی شیخ زکزاکی صورت دادند و این تحرکات همچنان نیز ادامه دارد.

با این حال، دولت نیجریه نه تنها تاکنون پاسخ مثبتی به سلسله تحرکات در حمایت از شیخ زکزاکی نشان نداده است، بلکه روی به انجام اقدامات سلبی نیز آورده است. دولت نیجریه در همین راستا، سلسله اقدامات خصمانه ای را علیه جنبش اسلامی نیجریه به عنوان اصلی ترین جنبش حامی شیخ زکزاکی صورت داده است.

درهمین ارتباط، «دایو آپاتا» وکیل عمومی دولت نیجریه با انتشار پیامی تائید کرد که دادگاه فدرال ابوجا با درخواست دولت برای تروریستی نامیدن جنبش اسلامی نیجریه و اعمال محدودیت بر اعضای این جنبش موافقت کرده است. جنبش اسلامی نیجریه متعلق به شیعیان این کشور است که در روزهای اخیر اعتراضاتی را در خصوص تداوم بازداشت غیرقانونی «شیخ زکزاکی» انجام داده است. دفتر شیخ زاکزاکی در واکنش به این اقدام دادگاه فدرال ابوجا اعلام کرد: نقشه اعمال ممنوعیت برای این جنبش از سال ۲۰۱۵ مد نظر دولت بوده و ما از این اقدام تعجب نکردیم.

سخنگوی جنبش اسلامی نیجریه نیز اعلام کرده که این جنبش هنوز نامه‌ای رسمی در مورد این ممنوعیت دریافت نکرده و به اعتراضات خود ادامه م