در دادگاه امروز شیخ "زکزکی" چه گذشت؟

  • کد خبر: 2255
  • منبع خبر: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا

خلاصه وکیل دولت پرسید: چرا اصرار دارید برای درمان ، آقای زکزکی از کشور خارج شود؟ وکیل شیخ زکزکی در پاسخ، از وکیل دولت خواست تا نام بیمارستانی که بتواند آقای زکزکی را معالجه کند اعلام نماید...


دادگاه عالی شهر "کادونا" (Kaduna) ساعت ۹:۳۰ صبح دوشنبه 7 مرداد 1398 به وقت محلی (ساعت ۱۳ به وقت ایران) برای بررسی درخواست شیخ «ابراهیم زکزکی» مبنی بر اعزام به خارج جهت درمان تشکیل جلسه داد.

در این دادگاه، آقای «فمی فَلانا» (Femi Falana) وکیل شیخ زکزکی با مدارک پزشکی کافی حاضر شد و ادله خود برای بیماری وی و لزوم معالجه در خارج را به دادگاه ارائه کرد. رییس دادگاه و نماینده دولت ایالتی کادونا مدارک پزشکی را پذیرفتند؛ اما نماینده دولت اعلام کرد که در داخل کشور، امکانات و بیمارستان برای معالجه آقای زکزکی وجود دارد.

وی از وکیل شیخ پرسید: چرا اصرار دارید که آقای زکزکی برای درمان از کشور خارج شود؟ و در صورت خروج، چه تضمینی وجود دارد که ایشان مجدداً به داخل کشور برگردد؟

وکیل شیخ زکزکی در پاسخ سؤال اول، از نماینده دولت خواست تا نام بیمارستانی که بتواند آقای زکزکی را در داخل معالجه کند اعلام نماید؛ اما وکیل دولت نتوانست نام بیمارستان تخصصی و دارای امکانات لازم را ذکر کند!

آقای فَلانا در پاسخ به تضمین بازگشت آقای زکزکی به کشور نیز پاسخ داد: شما برای خروج وی از کشور از ما وثیقه می گیرید.

به گزارش خبرنگار ابنا از کادونا، در پایان جلسه امروز و با وجود ارائه مدارک کافی، دادگاه عالی کادونا به تصمیم لازم نرسید و صدور موافقت به هفته آینده موکول شد! بر این اساس، دادگاه مجدداً روز دوشنبه 14 مرداد 1398 (5 اوت 2019) برای تصویب درخواست پزشکی شیخ ابراهیم زکزکی تشکیل جلسه خواهد داد.

پیش از این ، در روز شنبه 29 تیر 1398 نیز دستگاه قضایی نیجریه پس از بحث و گفتگو میان وکلا و دادستانی در دیوان عالی ایالت کادونا، صدور رای درباره درخواسن درمان شیخ زکزکی را ۱۱ روز به تعویق انداخته بود!

ناظران، این به تعویق انداختن های پی در پی را در راستای توطئه دولت و ارتش نیجریه برای مرگ تدریجی شیخ زکزکی می دانند؛ زیرا با توجه به نابینایی، مسمومیت، مشکلات خونی و وجود گلوله ها در بدن ایشان، هر یک روز تأخیر صدمات جبران ناپذیری در پی خواهد داشت.

شایان ذکر است دادگاه امروز تحت حفاظت سنگین و تدابیر شدید امنیتی برگزار شد و شیخ زکزکی و همسر ایشان خانم «زینت ابراهیم» در آن حضور نداشتند.

دادگاه ایالتی در حالی بی نتیجه پایان یافت که دادگاه فدرال نیجریه روز جمعه گذشته با صدور حکم غیرقانونی و عجیب دیگری علیه شیعیان نیجریه، "جنبش اسلامی" را گروهی تروریستی و فعالیت آن را ممنوع اعلام کرد!