موج جدید اقدامات سلفی های مصر علیه شیعیان

  • کد خبر: 2252
  • منبع خبر: پایگاه بین المللی همکار های خبری شیعه (شفقنا)

خلاصه سفلی های مصر که به دشمنی علنی با شیعیان این کشور شناخته شده هستند، از هر روشی برای ضربه زدن به شیعیان و معرفی کردن آنها به عنوان گروههایی افراطی و برهم زننده ثبات این کشور استفاده می کنند.


در تازه ترین اقدامات سلفی های مصر، «یاسر برهامی» نایب رئیس جریان سلفی در مصر که به کینه شتری علیه شیعیان معروف است، در سلسله مقالاتی، ادعاهایی را علیه شیعیان مصر مطرح کرده است تا از این طریق دولت و مردم مصر را علیه آنها تحریک کند.

براساس این گزارش، به نقل از الیوم السابع، برهامی در این مقاله ها که به زعم خود حوادث پشت پرده دوران حکمرانی اخوان المسلمین بر مصر در سال ۲۰۱۲ میلادی را افشا می کند، مدعی شده است که اخوان المسلمین با تروریست ها و اندیشه شیعیان در ارتباط بودند و میان اخوان المسلمین و شیعیان ارتباطی نزدیک و ناگسستنی وجود داشته و دارد.

برساس این گزارش،  نایب رئیس جریان سلفی در مصر در مقاله ی جدیدی که تحت عنوان «خاطرات» در سایت رسمی این جریان منتشر شده، ادعا کرده است: مسئله موضع گیری نسبت به شیعه و مقاومت با تلاش ها برای نفوذ به جامعه مصر در سایه حکمرانی محمد مرسی، یکی از مهمترین نقاط اختلاف ما با اخوان المسلمین بود. علی رغم اینکه مرسی در گفتگو با ما از درک خطر شیعه سخن می گفت و صراحتا آنها را کافر می خواند، اما واقعیت چیز دیگری را نشان می داد و اخوان المسلمین تلاش می کرد حضور گردشگران انبوه ایرانی به مصر را تسهیل بخشد.

یاسر برهامی ادامه داده است: از جمله تلاش های ما برای جلوگیری از این طوفان، درخواست بررسی این موضوع از طریق سوال از وزیر گردشگری آن زمان بود. ما می خواستیم وزیر گردشگری، این موضوع و هماهنگی میان این وزارتخانه و سرویس های امنیتی که خطر حضور عظیم ایرانی ها در مصر را درک می کردند، بررسی کند زیرا از نظر ما این موضوع خطری برای امنیت ملی مصر به شمار می رفت.

 

«یاسر برهامی» نایب رئیس جریان سلفی در مصر

 

نایب رئیس جریان سلفی مصر که به «دعوت سلفی» معروف است، در ادامه نوشت: عبدالله بدران رئیس فراکسیون حزب سلفی النور در پارلمان در آن زمان مسئول پیگیری این پرونده شد. او به من خبر داد که مجلس شورا درخواست بررسی این موضوع و سوال از وزیر گردشگری درباره پروتکل گردشگری با ایران را به بیشتر از سه ماه به تاخیر انداخته است. تحت فشار فراکسیون النور، در اولین جلسه بررسی این موضوع معاون وزیر گردشگری به جای خود وزیر حاضر شد و پس از اولین جلسه، با تکمیل بررسی این پرونده بدون حضور خود وزیر مخالفت کردیم.

  وی در ادامه آورد: معاون وزیر گردشگری مصر به عبدالله بدران گفته بود که وزارت گردشگری چیزی از پروتکل گردشگری با ایران نمی داند و این موضوع با دستور مستقیم دفتر محمد مرسی و خود او انجام شده و با یک شرکت هواپیمایی در این زمینه نیز قراردادی امضا شده است.

برهامی افزود: پس از آن، هشام قندیل نخست وزیر دوران محمد مرسی مرا به دفترش دعوت کرد تا درباره سفرش به عراق و دیدار با عمار الحکیم با او صحبت کنم. به او گفتم: چگونه با رهبر شبه نظامیانی دیدار می کنی که هدف نابودی اهل سنت را دنبال می کند؟ او در پاسخ گفت که چیزی در این باره نمی داند و خواهان جزئیات بیشتر در این زمینه شد. هنگامی که به او خطر این شبه نظامیان را شرح دادم، گفت که از هیچ چیزی خبر نداشته و هماهنگ کننده این دیدار، «عصام حداد» از دفتر محمد مرسی و بدون هماهنگی وزارت خارجه مصر بوده است. او همچنین گفت که دولت مصر با آن نیروها بر سر محافظت از شرکت های مصری فعال در عراق به توافق رسیده است. من هم در پاسخ به او گفتم: صحیح نیست که شخصیت بلندپایه ای نظیر نخست وزیرمصر با شبه نظامیانی – به زعم وی- در ارتباط مستقیم باشد که ماموریتشان نابودی اهل سنت در عراق است.

برهامی: اخوان المسلمین به دنبال تاسیس نهادی شبیه سپاه پاسدران ایران بود

این رهبر سلفی های مصر  در ادامه ادعاهایش علیه شیعیان آورده است: اخوان المسلمین تلاش می کرد برای نیروهای دولتی که از رئیس جمهور محافظت می کنند، جایگزینی پیدار کند و در تلاش بود تا نهادی شبیه به سپاه پاسدران ایران برای این منظور تاسیس کند؛ این موضوع هم به پیشنهاد رهبران ایران صورت گرفته بود.

 

یاسر برهامی و حسن البنا بنیانگذار اخوان المسلمین

 

ادعاهای سلفی های مصری علیه شیعیان در حالی مطرح می شود که از این گروه به افراطی ترین گروهها در مصر نام برده می شود؛ ادعاها و اقدامات شیعه ستیزانه جریان سلفی در مصر به همین جا ختم نمی شود؛ آنها هراز چند گاهی با برگزاری نشست های مختلف، محافل مصر و جهان عرب را علیه شیعیان تحریک می کنند.

تکفیری‌های سلفی مدعی هستند که «شیعیان به جای عبادت در مساجد، در حسینیه‏‎ها به اموری که شرک محسوب می‎شود می‌پردازند. آنها علاوه بر کارهای مشرکانه در رابطه با اهل بیت(ع) اقدام به برگزاری مجالس رقص و آواز در این اماکن می‏نمایند!!» رهبران سلفی همواره به مرسی تذکر می‌دادند که «هرکسی در کشور اسلامی حکومت را برعهده بگیرد مأموریت اصلی وی حفظ دین است و نه ائتلاف و تسامح و تساهل با کسانی که تلاش می‌کنند کشور را از درون ویران کنند» به زعم سلفی‌ها اگر حکومت حسنی مبارک یک امتیاز داشت این بود که چه در مصر و چه در جهان عرب در کمین شیعیان نشست و مانع از فعالیت آنان شد. حتی برخی از سلفی‌ها مدعی‌اند که «هسته‌های ایرانی با آزادی کامل در صحرای سیناء فعالیت می‌کنند. اساساً اینها دشمن اصلی مصر را نه رژیم صهیونیستی بلکه شیعیان وابسته به ایران می‌دانند و این اظهارات درباره قتل سربازان مصری که رژیم صهیونیستی عامل کشتن آنان بوده است، گویای همین واقعیت است.

سلفی‌ها مدعی‌اند شیعیان تمامی صحابه جز هفت نفر و در روایت دیگر چهار نفر از آنان را کافر می‌دانند و این مخالف قرآن است؛ این در حالی است که برخلاف ادعای سلفی‌ها هیچ‌گاه در قرآن صحابه بودن ملاک برتری نبوده است. همچنین می‌گویند شیعیان عایشه را تکفیر می‌کند و ازدواج متعه را علی رغم اجماع امت بر تحریم آن حلال می‌دانند. آنها همچنین شیعیان را به تحریف قرآن و شرک ورزیدن به خداوند متهم می‌کنند.