نامه 53 شخصیت‌ جهانی برای رسیدگی به وضعیت شیخ زکزاکی

  • کد خبر: 2249
  • منبع خبر: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا

خلاصه ده‌ها شخصیت جهانی خواستار رسیدگی فوری به وضعیت حساس شیخ رهبر جنبش اسلامی نیجریه شدند.


53 شخصیت جهانی در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل خواستار رسیدگی فوری به وضعیت حساس سلامتی حجت الاسلام شیخ «ابراهیم زکزاکی» رهبر جنبش اسلامی نیجریه و همسر او شدند.

این چهره های علمی، دینی، سیاسی، نظامی، اقتصادی و رسانه ای همچنین با اشاره به مواد اعلامیه جهانی حقوق بشر خواستار برگزاری انتخابات آزاد در نیجریه شدند.

امضاءکنندگان این نامه از ادیان و ملیت های مختلف ــ از جمله آمریکا، ایرلند، ترکیه، سوئیس، فرانسه، کانادا و نروژ ــ هستند.

ترجمه متن کامل این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای آنتونیو گوترش
دبیر کل محترم سازما ملل متحد

بدینوسیله از شما تقاضا می‌کنیم که به "شیخ زکزاکی" و همسرش "مالیما زینت" جهت خروج از کشور برای درمان فوری و ضروری مجوز داده شود. در روزهای اخیر وضعیت سلامتی شیخ زکزکی وخیم‌تر شده است.

ماه گذشته پس از اینکه نشانه‌های مسمومیت شدید سرب در خون ایشان مشاهده شد، درخواست بررسی و آزمایش مجدد پزشکی برای رهبر جنبش اسلامی نیجریه به منظور دسترسی به درمان پزشکی ارائه گردید.

استمرار و طولانی شدن زمان بازداشت و ممانعت از درمان فوری ایشان لکه ننگ بزرگی بر دامان دولت نیجریه است. سلامتی شیخ زکزاکی و مالیما زینت هر روز به سبب آنچه به آشکارا نتیجه جراحات حاصله از شکنجه‌ از طرف مسئولین نیجریه است، بدتر و وخیم‌تر می شود. با اجازه ندادن به آنها برای درمان پزشکی که مورد نیاز است، رئیس جمهور نیجریه مدارک و شواهد بیشتری را بر غیر انسانی و ظالمانه بودن دولت خویش می‌افزاید.

عالیجناب!

همانطور که می دانید سال هاست که مردم نیجریه برای به دست آوردن حاکمیت خود به صورت مسالمت آمیز مبارزه می‌کنند و از سازمان های مرتبط با حقوق بشر انتظار دارند که به آنها کمک کنند. طی این سال ها آنها به دلیل اینکه خواستار دسترسی به حقوق شهروندی حداقلی خود بوده و به صورت دائمی مورد ظلم قرار گرفته اند.

جناب آقای دبیر کل!

از آنجا که دلیل اصلی تاسیس سازمان ملل متحد تأمین صلح و امنیت سراسر جهان است و مطابق ماده 21 اعلامیه جهانی حقوق بشر که اساس و منشأ قدرت حکومت را اراده مردم می‌داند، خواسته شهروندان نیجریه‌ای برای داشتن دولتی که به صورت دموکراتیک انتخاب شود و در آن اکثریت بر کشور حکومت کنند، درخواستی ابت