مصیبت شیعه در مصر

  • کد خبر: 2240
  • منبع خبر: پایگاه بین المللی همکار های خبری شیعه (شفقنا)

خلاصه صدور حکم شش سال حبس ابد برای ۶ مصری به اتهام «نشر تشیع» در مصر، بار دیگر مصیبت شیعیان در مصر را برجسته می کند.


«احمدعبدالساده» با بیان این موضوع در خبرگزاری «العهدنیوز» نوشت: اما پیگیری عمکرد طایفه گرایانه مقامات سیاسی، دینی و نظامی در مصر، باعث می شود که صدور چنین حکمی زیاد غافلگیر کننده نباشد زیرا به خوبی مشخص است که این مقامات در سال های اخیر نوعی سرکوب سیستماتیک را علیه شیعیان این کشور در پیش گرفته اند تا حدی که این شیعیان از ترس اینکه تحت پیگرد قرار بگیرند، هویت و مناسک خود را پنهان می کنند.

عبدالساده افزود: اما ورود دستگاه قضایی مصر به خط سرکوب شیعیان، امر خطرناکتری در این صحنه طایفه گرایانه در مصر محسوب می شود زیرا چنین چیزی به معنای آن است که سرکوب سیستماتیک شیعیان در حال گرفتن بعد قانونی است.

وی در ادامه افزود: گزارش مطبوعاتی روزنامه الفجر مصر که تصویر آن در زیر پیداست، تاکیدی بر این قضیه است که الازهر و وزارت اوقاف مصر از تلاش های سلفی های این کشور به هدف مبارزه با شیعه در مصر، حمایت می کنند.این موضوع نشان  می دهد که موج  نسل کشی علیه شیعیان، اقدامی منطقه ای است که از سوی عربستان و برخی دولت های عربی حمایت می شود؛ کشورهایی که تشیع را شیئی عجیب و غریب می بینند که باید جهت حفظ خلوص موهومی دین اسلام، ریشه کن گردد.

 

 

نویسنده در ادامه نوشت: دو بار به مصر سفر کرده ام و در هر دوباره از حجم فرهنگ انزجار جامعه مصر علیه شیعیان باخبر شدم؛ این موضوع فقدان تحقیقات دولتی در حادثه «شیخ حسن شحاته» رروحانی شیعه مصری و پیروانش را نشان می دهد که به شیوه ای وحشیانه کشته شدند و اجساد آنها در برابر چشمان پلیس مصر و نوعی آرامش خاطر مردم تکه تکه شدند.

الساده در ادامه یادآور شد: به اشتباه رفته است کسی که گمان می کند طرح نسل کشی شیعیان عراق، طرحی محلی است بلکه این طرح، نوعی طرح منطقه ای است که از وهابیت عربستان شروع و در مصر تکمیل می گردد و گروه تروریستی داعش زشت ترین مجری چنین طرحی بود.

وی در پایان تاکید کرد: ما اکنون تکفیر داعش را از الازهر نمی خواهیم بلکه تنها از آنها می خواهیم که به تکفیر شیعه و هدف قرار دادن آنها اقدام نکنند.