جشن میلاد حضرت زهرا(س) در زيمبابوه

  • کد خبر: 2118
  • منبع خبر: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا

خلاصه به همت رایزنی فرهنگی ایران در زيمبابوه، در سالن اجتماعات مسجد آل محمد(ص)، مراسم جشن میلاد حضرت فاطمه(س) برگزار شد.


همزمان با بزرگداشت روز زن، مراسم جشن میلاد حضرت فاطمه(س) و «امام خمینی»(ره)، به همت رایزنی فرهنگی ایران در زيمبابوه، در سالن اجتماعات مسجد آل محمد(ص) هراره پايتخت این کشور، برگزار شد.

این مراسم که با حضور «احمد عرفانیان»، سفیر كشورمان در زیمبابوه و جمع کثیری از شیعیان آفریقایی، پاکستانی و ایرانیان مقیم و نیز خانواده‌های کارکنان سفارت و رایزنی فرهنگی ايران برگزار شد، با تلاوت آیات سوره کوثر توسط «رضا عسگری»، رایزن فرهنگی ايران در زيمبابوه آغاز شد و با سخنرانی وي در مورد زندگانی حضرت فاطمه زهرا(س) و نقش اجتماعی ایشان در زمان حیات پربرکتشان ادامه یافت.

عسگري با اشاره به فرازی از گفتار و نگاه روشنفکران دینی معاصر گفت: شخصیت منحصربفرد حضرت فاطمه(س) را نباید فقط به سبب آنکه دختر پیامبر(ص) و خدیجه(س) و یا همسر علی(ع) و یا مادر حسنین(ع) بود، تقدیس و تحسین كرد؛ بلکه این شخصیت خود آن بزرگوار بود که به گفته پیامبر(ص) و علی(ع)؛ همچون ستون و تکیه‌گاهی برای آنان به شمار می‌رفت و به نوعی این آنان بودند که از وجود مقدس صدیقه طاهره(س) اعتبار و قدرت می‌جستند.

سخنران اصلی برنامه مرتضی کریمی، استاد مدعو اسلام‌شناسی در دانشگاه زیمبابوه بود که با ذکر آیات و روایات به تبیین جایگاه زن از نگاه اسلام و وظیفه مردان در قبال همسرانشان پرداخت و طي آن گفت: بر اساس روایات، مردی محترم به شمار می‌آید که همسرش را محترم بدارد و خداوند به میزان علاقه و احترامی که فرد به همسرش قائل می‌شود، وی را مورد لطف و عنایت خویش قرار می‌دهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به روایت آمده در متون اسلامی، از مردان خواست که از ابراز محبت و علاقه به صورت کلامی نسبت به همسران خود دریغ نورزند.

گفتني است؛ به سبب حضور اکثریت مخاطب جوان سعی شده بود این برنامه از بخش‌های متنوع و جذابی برخوردار باشد. بر اين اساس برگزاری یک مسابقه فرهنگی در مورد میزان شناخت افراد از همسرانشان و همچنین اجرای سرودی به صورت گروهی با موضوع تکریم شخصیت بزرگ بانوی اسلام حضرت فاطمه زهرا(س) توسط دانش‌آموزان کالج اسلامی فاطمه زهرا(س) و اهدای جوایز به شرکت‌کنندگان مسابقه و گروه سرود، از بخش‌های دیگر این جشن بود.