شرکت اهل تسنن اوگاندا در مراسم‌ محرم

  • کد خبر: 2017
  • منبع خبر: پایگاه خبرگزاری اهل بیت (ع). ابنا

خلاصه مدیرمرکز امام رضا(علیه‌السلام) اوگاندا اظهار داشت: در عین اینکه ما شیعیان برای تبلیغ در کشورمان هم آزاد هستیم در مراسم های برادران سنی‌ هم شرکت می‌کنیم و نماز جماعت مشترک می‌خوانیم.


«بشیر زبیری کوبیری» مدیر مرکز امام رضا(ع) و مشاور «جمعیة القرآن و العترة» در اوگاندا در حاشیه ششمین اجلاس مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام، در گفتگو با خبرنگار ابنا درباره وضعیت مسلمانان و شیعیان در این کشور آفریقای غربی توضیحاتی ارائه کرد.

 

ابنا: جمعیت شیعیان در اوگاندا چقدر است؟

اوگاندا حدود 14میلیون نفر جمعیت دارد. 40 درصد مردم مسلمانان می باشند و از این تعداد حدود یک درصد شیعه هستند.

ابنا: اوضاع آفریقا را از نظر دینی و مذهبی چطور ارزیابی می کنید؟

سیاهپوستان از لحاظ مذهب در کل آفریقا، غیر از چند کشور شمالی، اغلب مسیحی و از فرقه های مختلف کاتولیک و پروتستان هستند. البته خیلی هم به دین و مذهب خود پایبند نیستند. فکر می کنم در اواخر قرن بیستم، آنها این‌گونه شده‌اند. چرا که الآن در اروپا هم مسیحیان چندان به مذهبشان پایبند نمی باشند و حتی ساختمان کلیساها را هم می فروشند. در آفریقا هم همینطور است. مراجعه به کلیساها غالباً به زمان مرگ و میر، عروسی‌ها و مراسمات مذهبی منحصر است.

ابنا: به نظر شما چگونه می توان اتحاد لازم بین مذاهب اسلامی را در میان امت اسلام افزایش داد؟ پیشنهاد مشخص شما چیست؟

بهترین راه برای اتحاد این است که محاسن کلام اهل بیت(ع) را طبق فرمایش گهربار امام رضا(علیه‌السلام) در میان مردم دنیا بیان کنیم چرا که این کار باعث می شود سایر مذاهب اسلامی و حتی غیر مسلمانان نیز جذب مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) شوند و تفرقه و شکافی در دنیای اسلام به وجود نخواهد آمد.

نکته مهم این است که در عین اینکه ما شیعیان برای تبلیغ در کشورمان هم آزاد هستیم در مراسم های برادران سنی‌ هم شرکت می‌کنیم و نماز جماعت مشترک می‌خوانیم. تنها مشکل از ناحیه وهابیت است که الحمدلله جمعیتشان رو به کاهش است.

ابنا: مهم ترین مشکلات فراروی یک مبلغ در کشورهای آفریقایی و به خصوص اوگاندا چیست؟

مشکلات که زیاد است ولی اگر من یک مشکل را به طور مشخص بخواهم عرض کنم این است که مبلغین اوگاندا از لحاظ مالی در مضیقه هستند و نیاز به حمایت دارند.

ابنا: وضع خانواده‌ها در آنجا چگونه است و چطور می شود خانواده‌ها را در برابر تهاجم فرهنگی غرب ایمن کنیم؟

به نظر من نقش مادر در خانواده بسیار مهم است و اگر مادر در یک جامعه سالم و خوب باشد کم کم جامعه نیز اصلاح می شود؛ ما باید بر روی تربیت مادران سرمایه‌گذاری کنیم.

ابنا: به عنوان آخرین سوال، وضعیت اسلام در کشورهای آفریقایی پس از پیروزی انقلاب چه تغییراتی کرد؟

الآن در کشورهای آفریقایی، نفوذ اسلام و مخصوصا شیعه، خیلی پررنگ شده است و مردم آگاه شده‌اند. اهل تسنن آنجا هم متعصب نیستند و به شیعه و اهل‌بیت(علیهم‌السلام) احترام می گذارند و اختلافاتی که قبل از انقلاب از خود نشان می دادند، را کنار گذاشته‌اند و خودشان را از دوستان شیعه حساب می کنند، در ایام محرم در عزاداری شرکت می کنند، حتی در محافل سینه زنی ما شرکت می کنند و سینه می زنند.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
به کوشش: سلمان میرزایی، بنیامین همراهی
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ