شناخت اجمالی جمهوری گابن

  • کد خبر: 1904
  • منبع خبر: کتاب «سرزمین اسلام»

خلاصه گابن با مساحت 267667 کیلومتر مربع وسعت در غرب افریقا و کنار اقیانوس اطلس و در همسایگی کشورهای کامرون ، گینه استوایی و کنگوی برازاویل واقع است.


گابن با مساحت 267667 کیلومتر مربع وسعت در غرب افریقا و کنار اقیانوس اطلس و در همسایگی کشورهای کامرون ، گینه استوایی و کنگوی برازاویل واقع است. خط استوا از این کشور نیمه کوهستانی می گذرد. کناره های آن جلگه ای بخش اعظم آن را جنگل می پوشاند.

پرتقال در قرن پانزدهم میلادی آن را کشف نمود و تحت سیطره گرفت ولی نفوذ سایر اروپائیان در آن بدلیل انبوهی جنگل و ارتفاع زیاد تا اواسط قرن نوزدهم به تاخیر افتاد. در سال 1839م قوای فرانسه در آن پایگاهی بدست آوردند و در سال 1990م گابون جزئی از کنگو فرانسه شد و در سال 1910م گابن و سه عضو سابق افریقای استوایی فرانسه یعنی کنگو، چاد و افریقای مرکزی یک اتحادیه و یک سازمان اداری مشترک برای حمل و نقل و ارتباطات تشکیل دادند و بالاخره در سال 1960م این کشور به استقلال دست یافت. مرکز حکومت آن شهر لیبرویل است و تنها پایتخت جهان می باشد که بر روی خط استوا قرار گرفته است.

در سال 1967م پس از مرگ لئومبا (اولین رئیس جمهور گابن) آلبرت برنارد بونگو به ریاست جمهوری رسید وی پس از مدتی کیش مسیحی را تغییر داد و اسلام را اختیار نمود و نام خود را بع عمر تبدیل نمود و راهی سفر حج شد. با وجود آنکه 30% مردم گابن مسلمان هستند این کشور عضو سازمان کنفرانس اسلامی می باشد مسلمانان در برپائی مراسم مذهبی و تبلیغات اسلامی از آزادی خوبی برخوردارند و در امور سیاسی، اداری و نظامی نفوذ خوبی دارند.

گابن 1260000 نفر سکنه دارد که تراکم نسبی آن 7/4 نفر در کیلومتر مربع و رشد سالانه آن 2/2% گزارش شده است. (1) اکثریت مردم از نژاد سیاه بوده و زبان آنان فرانسوی (زبان رسمی) و خط لاتین می باشد.

گابن از لحاظ درآمد سرانه اولین کشور افریقای سیاه و دومین کشور افریقائی پس از لیبی می باشد. کشوری است با ذخائر سرشار معدنی و جنگلی؛ نفت از منابع معدنی آن است که 50% تولید ناخالص داخلی و 75% صادرات آن را دربر می گیرد.

درسال 1954م فرانسویان در این کشور نفت کشف کردند. این کشور از لحاظ فرآورده های نفتی در افریقا مقام پنجم را دارد. (2) سالانه 45 میلیون متر مکعب گاز در این کشور استخراج و صادر می شود. گابن اولین تولید کننده منگنز در جهان است. ذخائر عظیم اورانیوم این کشور متاسفانه سوخت کوره های اتمی فرانسه را تامین می کند و میزان آن به 1713 تن بالغ می گردد.

این معادن در سطح باز در ناحیه موآندا و اوکلو واقع است، در قسمت شرقی و جنوبی آن، معادن وسیع آهن کشف شده است و صادرات آن که در اختیار شرکت ترانس گابون می باشد ثروت این کشور را افزون نموده است. بنابراین گابن صاحب بزرگترین رگه های معدنی جهان می باشد که ذخیره آن به 230 میلیون تن بالغ می گردد. 85% وسعت آن را جنگل های گرمسیری تشکیل می دهد. که رقم مهمی از صادرات آن را چوب های بدست آمده از این منابع بوجود می آورد. (3) در این جنگل ها در وسعتی بالغ بر 20 میلیون هکتار 3000 نوع درخت به عمل می آید که نوع معروف و غالب آن اوکومه است که در تولید تخته سه لایی کاربرد دارد. (4)

با این وجود، نفوذ استکبار در این کشور آن را با مشکلاتی از قبیل فقر کادر علمی و تخصصی مواجه ساخته است. گابن وارد کننده مواد غذایی بوده و چون تاسیسات عظیم صنعتی آن به سرمایه های خارجی نیاز دارد بدهی خارجی آن افزایش یافته است. گرچه گابن می کوشد توازن تجارتی خود را کنترل کند. (5)

واحد پول گانب فرانک سی اف آ (CfA. f) می باشد که برابر صد سانتیم است.

 

پاورقی ها:

1- سالنامه جمعیتی جهان 1990م - محمدرضا عسکری.

2. گابن از اعضای کوچک اوپک و آخرین کشوری است که به عضویت آن پذیرفته شد.

3 - اوپک و اثرات تخریبی تطبیق قیمت نفت ص 137.

4- آشنائی با کشورهای افریقای غربی و مرکزی ص 172.

5- تاریخ آفریقا - حسین الهی ص 243.

 

منبع: کتاب سرزمین اسلام (شناخت اجمالی کشورها و نواحی مسلمان نشین جهان)