هدف تکفیر، نابودی تشیع و منفور کردن اسلام در جهان

  • کد خبر: 1854
  • منبع خبر: پایگاه اطلاع رسانی شفقنا

خلاصه حضرت آیت‌الله العظمی سبحانی با بیان اینکه وهابیت اساس تکفیر است گفت: تکفیر ساخته و پرداخته غرب بوده و هدف آنان چیزی جز نابودی تشیع و جلوه دادن چهره ای خشن از اسلام برای نفرت در جهان نیست.


این مرجع تقلید در جلسه دیدار دانشجویان و اساتید دانشگاه علوم اسلامی رضوی، در سالن آمفی تئاتر این دانشگاه، گفت: قرآن کریم برای تبلیغ  مبانی اسلامی سه راهکار معین کرده که سخنان حکیمانه توسط علما و دانشمندان، سخن گفتن با وجدان انسان و مجادله احسن با طرف مقابل از جمله آنهاست.

او با بیان این که اگر در برابر شما انسانی نظر مخالفی دارد باید با او مجادله احسن داشته باشید یعنی با کمال ادب سخن بگویید، تصریح کرد: ائمه معصومین(ع) در دوران حیات خویش در برابر مشرکان با مجادله احسن ایستادگی می کردند؛ از سوی دیگر در طول تاریخ همواره میان حق و باطل جدال برقرار بوده که در این شرائط نیز ائمه حق هرگز ساکت نبودند.

آیت الله سبحانی با بیان این که عصر امام صادق(ع) دوران برخورد دو نوع تمدن اسلامی و رومی بود، خاطرنشان کرد: در این دوران شبهات وارد مدینه شد و اهل مدینه نیز سابقه این شبهات را نداشتند اما عده ای تحت تاثیر فرهنگ رومی مدینه را مرکز تبلیغات کردند و در کنار قبر پیامبر(ص) برخی ها تبلیغ و ترویج مادی گرایی می کردند.

او با بیان که مفضل هنگامی که این تبلیغات سوء را دید خدمت امام صادق(ع) رسید و جریان را نقل کرد که ایشان فرمودند فردا بیا تا توحید را به تو بگویم و آن را  منتشر کن، ابراز کرد: توحید مفضل با زبان آنروز آمده است.

این مرجع تقلید با بیان این که ثامن الحجج، علی بن موسی الرضا(ع) نیز همواره در مسیر حق و باطل مجادله می ورزید، عنوان کرد: دانشجویان دانشگاه رضوی باید بتوانند گمراهی هایی را که در هر گوشه از این مملکت به وجود آمده، ریشه کن کنند.

او با بیان این که ابوقره از آن محدثان خوش فکر است که روزی خدمت امام رضا(ع) رسید و این چنین بیان کرد که یا علی بن موسی الرضا(ع)  پیامبر گرامی اسلام(ص) خداوند متعال را در معراج دیده در صورتی که رویت خدا به منزله انکار خداست، اظهار کرد: علی بن موسی الرضا(ع) به او این چنین بیان کردند که بر اساس آیه «لا تُدْرِکُهُ الْأَبْصارُ وَ هُوَ یُدْرِکُ الْأَبْصارَ» خداوند قابل رویت نیست و شما یکایک‌تان باید از این خجالت بکشید که به پیامبر(ص) نسبت هایی می دهید که نارواست.

آیت الله سبحانی با بیان این که همه ائمه معصومین(ع) در طول تاریخ حافظ اعتقادات بودند آنطور که امام هادی(ع) نیز رساله مفصلی را در زمینه جبر و اختیار در کتب تحف العقول نوشته اند، گفت: بزرگان زیادی در طول تاریخ برای حفظ و پاسداری اعتقادات تلاش کرده اند آنگونه که مرحوم صدوق به عنوان یکی از اینان چندین کتاب درباره حضرت ولی عصر(عج) نوشته و این گونه می گوید که در عالم رویا حضرت کنار باب کعبه ایستاده و من را فراخواندند؛ گفتند کتابی در زمینه غیبت بنویس تا مردم بدانند که غیبت پدیده عمومی و همگانی است و سپس در زمینه غیبت ما کتاب هایت را بنویس.

او با بیان این که مرحوم مفید آنقدر موثر بود که شیعه و سنی پای منبرش جلساتی داشتند و بر این اساس نجاشی نیز می گوید هنگامی که ایشان فوت کرد، همه بغداد و عراق غرق در مصیبت بود، بیان کرد: آنکسی که توانست تا عقاید شیعه را منظم تر کند مرحوم مفید است؛ شیخ الشریعه اصفهانی نیز این چنین می گفت که دو عالم در حق شیعه سهم زیادی داشتند که یکی از اینان شیخ مفید است و ایشان ۸۰ سال عمر کرد که در این حیات با برکت بیش از هزاران کتاب تالیف کرد.

این مرجع تقلید با بیان این که مرحوم شیخ طوسی به عنوان شاگرد شیخ مفید نیز کتاب الشافی را تلخیص کرده و تلخیص الشافی را ارائه داده، اظهار کرد: در طول تاریخ در زمان هر عالمی که بنگرید می بینید که همه با انحرافات و گمراهی های زمان خویش به نحوی مبارزه کرده و اگر کسانی اسلام و تشیع را مورد هدف قرار داده بودند، با قلم خود به مبارزه با آنان بر می خواستند.

آیت الله سبحانی با بیان این که امام صادق(ع) می شنوند که شخصی در بصره از معتزله جوانان شیعه را فریب می دهد که کسی را به مدینه می فرستند تا کنار او باشد و نگذارد جوانان شیعه را منحرف کند، بیان کرد: همینطور علمای ما تا قرن ۱۴ همواره دست به قلم بودند و با مجادله های حکیمانه و کلام حکیمانه، روشن و صریح همواره سخن می گفتند.

او با بیان این که در قرن ۱۴ رزق الله بن یوسف بن عبد المسیح به عنوان یک نویسنده مسیحی کتاب تاریخ الآداب الفقه العربیه را در ۴ جلد نوشته و از این طریق به مبانی شیعه دهن کجی و اهانت می کند، بیان کرد: این کتاب اثرگذاری زیادی پیدا کرده و در اردن، مصر، مراکش و دیگر کشورها دست به دست می شود که پس از اقدام او نیز سید حسن صدر عاملی کتبی می نویسد مبنی بر آنکه علوم اسلامی را شیعه پایه گذاری کرده و مقدسات شیعه را جلوه می دهد.

این مرجع تقلید درباره مبارزه علمای ایرانی با انحرافات اعتقادی در کشور ایران افزود: سال۱۳۲۰ ایران از سوی آمریکا، انگلیس و شوروی اشغال شد و شخصی در همان زمان کتاب انحرافی تحت عنوان اسرار ۱۰۰ ساله منتشر کرد که امام خمینی(ره) به عنوان مرد هشیاری از خاندان رسالت، مردم قلم به دست و اهل تقوا  کتابی در جوابیه کتاب انحرافی اسرار ۱۰۰ ساله نگاشتند و به وسیله قلم با این انحراف مبارزه کردند که این کتاب نیز در کشورهای مختلف جهان اثرگذاری خوبی داشت.