اسلام دوستی و شیعه ستیزی رئیس جمهور کومور

  • کد خبر: 1848
  • منبع خبر: خبرگزاری رسمی حوزه

خلاصه ازالی اسومانی رئیس جمهور وقت مجمع الجزایر کومور طی یک دیدار تبلیغاتی برای انتخابات در پیش روی ریاست جمهوری در این کشور به مردم گفت که قصد دارد دین اسلام را به عنوان دین رسمی کشورش اعلام کند.


به نقل از lepopulaire، روز گذشته ازالی اسومانی رئیس جمهور وقت مجمع الجزایر کومور واقع در جنوب شرقی آفریقا در ادامه سفر های دوره ای خود جهت تبلیغ انتخاباتی و جلب آرای مردم، در میان مردم شهر کوچک موباسای واقع در جنوب این کشور حاضر شد و به نطق تبلیغاتی پرداخت.

وی ضمن ایراد سخنرانی حدودا یک ساعته با اشاره به مشکلات معیشتی و فرهنگی مردم این منطقه که اکثریت آنها را مسلمانان تشکیل می دهند گفت: از سال 2016 که به عنوان رئیس جمهور منتخب شما برگزیده شدم همواره دغدغه آن را داشتم تا مشکلات معیشتی و آموزشی مسلمانان کومور به ویژه مناطق دورافتاده مرزی را برطرف کنم و خود شما شاهد آن هستید که با گذشت دو سال از دوران ریاست جمهوری بخش زیادی از وعده های انتخاباتی من در مورد سامان بخشی به وضعیت مسلمانان محقق شده است.

و در پایان افزود: در صورت دادن رای اعتماد به من و کابینه در انتخابات پیش رو سال 2019 دو هدف مهم را در دستور کار خود قرار خواهم داد یکی حذف کامل پست نخست وزیری از کابینه زیرا در دولتی که رئیس جمهور قانونی وجود دارد نیازی به پست نخست وزیری نیست و اما دیگر اینکه دین اسلام را به عنوان دین رسمی مجمع الجزایر کومور اعلام خواهم کرد تا مسلمانان بتوانند در این کشور با آرامش و با دارا بودن حقوق مدنی و قضایی مساوی نسبت به سایر ادیان زندگی کنند.

این سخنان از سوی رئیس جمهور کومور در حالی بیان می شود که وی در چند هفته اخیر فشار قابل توجهی را به شیعیان این کشور وارد کرده است.

گفتنی است کومور یا مجمع‌الجزایر قُمُر به عربی ،مجمع‌الجزایری است که در جنوب شرقی آفریقا در آبهای اقیانوس هند و در شرق سواحل موزامبیک و شمال غربی ماداگاسکار قرار دارد. مساحت آن به ۲۲۳۶ کیلو مربع می باشد. نام کومور از واژه عربی «القَمَر» به معنی «ماه» گرفته شده‌ است. این کشور عضو اتحادیه عرب می باشد ولی با این وجود مردم این سرزمین به زبان های فرانسوی و سواحلی تکلم می کنند.