وضعيت فرهنگي و اجتماعی ليبي

  • کد خبر: 1830
  • منبع خبر: www.libya.blogfa.com

خلاصه در ليبي حدود 220/000 دانشجو و دوازده دانشگاه وجود دارد كه با توجه به جمعيت اين كشور طبق استانداردهاي بين المللي قابل توجه مي باشد.


دانشگاه ها و مراكز آموزش عالي:

در ليبي حدود 000/220 دانشجو و دوازده دانشگاه وجود دارد كه با توجه به جمعيت اين كشور طبق استانداردهاي بين المللي قابل توجه مي باشد. برحسب پراكندگي شهري در طرابلس چهار دانشگاه، در بنغازي دو دانشگاه و بالاخره در سبها، سرت، غريان، الزاويه، البيضاء، ودرنه هر كدام يك دانشگاه وجود دارد. علاوه بر اين بيش از سه هزار دانشجوي ليبيايي در خارج از كشور مشغول به تحصيل هستند.

اين دانشجويان بيشتر در كشورهاي انگليس، مصر، آلمان، هند، فرانسه، ايتاليا، چك، مجارستان، هلند، بلژيك، تركيه، مالزي، آمريكا و … به صورت بورسيه مشغول به تحصيل مي باشند. علاوه بر اين در سالهاي اخير تعداد زيادي دانشسرا و مراكز آموزش فني ـ حرفه اي غيرانتفاعي در ليبي تأسيس و به جذب فارغ التحصيلان دبيرستان ها پرداخته اند.

 

رسانه هاي گروهي ليبي:

راديو و تلويزيون: ليبي در حال حاضر داراي دو شبكه تلويزيوني ماهواره اي دولتي به نامهاي الجماهيريه (‌كانال اصلي) و النادي (‌ورزشي)، مي باشد. موسسه تبليغاتي 1/9 (اول سپتامبر) وابسته به موسسه توسعه قذافي (به رياست سيف الاسلام قذافي) نيز در سال 2006 اقدام به راه اندازي سه شبكه تلويزيوني ماهواره اي جديد به نامهاي الهداية (فرهنگي، مذهبي)، المنوعة (سرگرمي ها) و الليبية نموده است.

همچنين در ليبي چندين شبكه راديويي به زبانهاي مختلف به پخش برنامه مي پردازند و غالب خطاب آنها متوجه آفريقا و جهان عرب مي باشد. در بهار سال 1385 يك شبكه راديويي جديد بنام ليبية FM توسط موسسه توسعه قذافي راه اندازي شد اين شبكه عمدتاً فرهنگي و هنري بوده و جوانان ليبي را بعنوان مخاطب اصلي خود هدف گيري نموده است.

آژانس خبرگزاري جماهيريه (اوج): خبرگزاري رسمي ليبي (اوج) نام دارد كه در سال 1964 تاسيس شده و هم اكنون در لندن، پاريس، رم، قاهره، تونس، دمشق و رباط داراي دفتر مي باشد.

مؤسسه كل مطبوعات: اين مؤسسه براساس مصوبه كميته عمومي خلق (نخست وزيري) در سال 1993 تاسيس شده و بر فعاليت نشريات نوشتاري نظارت دارد.

مطبوعات رسمي ليبي: پرتيراژ ترين روزنامه هاي اين كشور به ترتيب عبارتند از: شمس، فجر جديد، جماهيريه، الزحف الاخضر (وابسته به كميته هاي انقلابي) و هفته نامه الفاتح (وابسته به ارتش خلقي)

 

سازمانهاي مهم فرهنگي ـ اجتماعي و مؤسسات غير دولتي ليبي:

در ليبي تعدادي سازمانهاي فرهنگي ـ اجتماعي و مؤسسات غير دولتي وجود دارند كه در سالهاي اخير با توجه به تحولات اين كشور روند شكل گيري آنها رو به افزايش مي باشد، معروفترين اين سازمانها عبارتند از:

موسسه جهاني توسعه قذافي (موسسه القذافي العالمية للتنمية):

اين مؤسسه زير نظر آقاي سيف الاسلام معمر قذافي (فرزند رهبر ليبي) فعاليت مي نمايد مؤسسه مزبور، جمعيتهاي ديگري از جمله: جمعيت حقوق بشر، جمعيت مبارزه با مواد مخدر، فعاليتهاي مختص جنوبي ها و فعاليتهاي جنوب صحرا را تحت پوشش دارد. اين مؤسسه در گزارشي كه از فعاليتهاي خود در دوره زماني 2000 لغايت 2004 منتشر نموده، به اقداماتي از قبيل جمع آوري مينهاي باقي مانده از دوران استعمار و جنگ جهاني دوم، بازگرداندن عرب ـ افغانها از افغانستان به ليبي، ترويج و توسعه فرهنگ دموكراسي و حقوق بشر، اقدام براي آزادي زندانيان سياسي، پرداخت غرامت به ليبيايي هايي كه اموال و دارائيشان در گذشته مصادره گرديده و كمك به آوارگان و مصيبت ديدگان اشاره نموده است. نام قبلي اين مؤسسه، مؤسسه جهاني جمعيت هاي خيريه قذافي بوده است.

جمعيت جهاني دعوت اسلامي (جمعية الدعوة الاسلامية العالمية):

مهمترين سازمان فرهنگي ليبي مي باشد كه در فرداي پيروزي انقلاب فاتح با دعوت رهبر ليبي از دانشمندان و علماي جهان اسلام با هدف بررسي مشكلات امت اسلامي و انتخاب راههاي مناسب جهت حمايت از مسلمانان در مقابل مبارزه  طلبي هاي دشمنان اسلام پي ريزي و در سال 1972 بطور رسمي تأسيس شد.

اين جمعيت در طول دوران فعاليت خود نسبت به چاپ و انتشار كتب، فصلنامه هاي اسلامي، آموزش قرآن، سيره نبوي و ارزشهاي تمدن اسلامي همراه با ترجمه آنها به زبانهاي مختلف دنيا و ارتباط با مؤسسات و سازمانهاي ديني و علمي و همچنين آموزش معارف اسلامي و زبان عربي اقدام نموده است.

از ديگر فعاليتهاي جمعيت مزبور، برگزاري سمينارها و همايشهاي بين المللي مختلف مي باشد. همچنين با كمكها و مساعدتهاي اين جمعيت، مدارس ديني، مساجد و ساير مراكز مذهبي در كشورهاي اسلامي تقويت شده و مجهز به قرآن و كتب مذهبي مي گردند. از ديگر اقدامات اين موسسه جذب دانشجو از اقصي نقاط جهان و آموزش آنها در دانشكده دعوت اسلامي ليبي مي باشد.

مؤسسه جهاني رهبري مردمي اسلامي (القيادة الشعبية الاسلامية العالمية):

اين سازمان به منظور كمك به جمعيتها و اقليتهاي اسلامي در كشورهاي جهان و حفظ هويت ديني و حمايت از امور فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و حقوق انساني مسلمانان در سال 1990 ميلادي توسط تأسيس و لويس فراخان رهبر جنبش مدني سياه پوستان آمريكا بعنوان معاون ايشان در رهبري اين سازمان انتخاب شده است. اعضاي اين سازمان از بين فعالان مسلمان در قاره هاي مختلف جهان و نمايندگاني از جمعيتها، سازمانها و فرقه هاي اسلامي، ‌اتحاديه ها و احزاب سياسي و نيز شخصيتهاي حقيقي علمي و فرهنگي انتخاب مي گردند.

در آخرين جلسه شورايعالي اين موسسه كه در آبان ماه 85 در طرابلس برگزار شد آقاي دكتر محمد احمد شريف رئيس جمعيت دعوت اسلامي ليبي مجدداً بعنوان دبير كل انتخاب و تعدادي از شخصيتهاي مسلمان از كشورهاي مختلف جهان بعنوان معاونان دبيركل در امور قاره ها و حوزه هاي جغرافيائي مختلف (آسيا، آفريقا، اروپا، آمريكا، كشورهاي عربي) انتخاب شدند.

سازمان جايزه جهاني حقوق بشر قذافي (جائزة القذافي العالمية لحقوق الانسان):

اين سازمان به كليه افراد يا سازمانها يا مؤسسات بين المللي كه در عرصه سياست، فرهنگ و دانش و ابعاد بشر دوستانه اقدام و حركت مؤثري انجام داده و يا فكر و انديشه و موضعگيري شجاعانه و قاطع و بديعي از خود بروز داده و يا اينكه در جهت آزادي و خروج انسانها از يوق استعمار در ابعاد مختلفش (اقتصادي، فرهنگي و سياسي) گام برداشته اند، جايزه اي سالانه به ارزش مالي 250 هزار دلار اعطا مي نمايد. اولين جايزه اين سازمان در سال 1989 ميلادي به قهرمان ملي آفريقا نلسون ماندلا و در سالهاي بعد به شرح ذيل به افراد يا سازمانها و يا … اعطاء گرديد:

سال 1990 ـ كودكان انتفاضه فلسطين

سال 1991 ـ سرخ پوستان آمريكا

سال 1992 ـ مركز آفريقايي مبارزه با بيماري ايدز

سال 1993 ـ كودكان قرباني بوسني و هرزگوئين

سال 1994 ـ اتحاديه جمعيتهاي حقوق بشر و مردم افريقا

سال 1995 ـ احمد بن بلا (رئيس جمهور اسبق الجزاير) به همراه داكوستاگومز (انقلابي پرتغال)

سال 1996 ـ لوئيس فراخان (رهبر جنبش امت اسلام آمريكا)

سال 1997 ـ زنان برجسته از 5 قاره جهان به جهت تلاش براي آزادي و مساوات

سال 1998 ـ فيدل كاسترو (رهبر كوبا)

سال 1999 ـ كودكان و قربانيان حمله و محاصره عراق

سال 2000 ـ پنج شخصيت برجسته از 5 كشور جهان

سال 2002 ـ 13 شخصيت فكري و ادبي ليبيايي و خارجي

سال 2003 ـ پاپ شنوده سوم (پاپ اسكندريه)

سال 2004 ـ هوگو چاوز (رئيس جمهور ونزوئلا)

سال 2005 ـ ماهاتير محمد (نخست وزير سابق مالزي)

 

جمعيت خيريه واعتصموا (جمعية واعتصموا للاعمال الخيرية):

اين جمعيت زير نظر خانم عايشه معمر قذافي (دختر رهبر ليبي) فعاليت و مقر آن در طرابلس بوده و با اهداف بشر دوستانه زير فعاليت مي كند: سرپرستي و رسيدگي به افراد نيازمند مانند كودكان، ايتام، زنان، سالخوردگان و از كارافتادگان، سازماندهي تلاشها و تبرعات افراد و مؤسساتي كه قصد اقدامات مشابه دارند، مبارزه با پديده هاي منفي جامعه از قبيل اعتياد، بيكاري، سوء تغذيه، بي سوادي، ارائه كمك و ياري به آسيب ديدگان حوادثي چون جنگ و حوادث طبيعي. اين جمعيت همچنين از سال گذشته برگزاري مسابقات ساليانه بين المللي قرآني زنان را آغاز و دومين دوره اين مسابقات در رمضان سالجاري(‌1385) برگزار شد كه يك ايراني مقام سوم حفظ كل قرآن كريم را در آن كسب نمود.

مؤسسه خيريه  مراقبت و نگهداري كودكان يتيم  هناء:

اين مؤسسه، يك سازمان غير دولتي فعال در زمينه سرپرستي كودكان يتيم مي باشد كه با جمع آوري اعانات و كمكهاي داوطلبانه و صدقات جاريه، اقدام به حفظ و مراقبت از اين كودكان مي نمايد. وجه تسميه اين مؤسسه از نام دختر شهيدي گرفته شده كه از نعمت والدين محروم شده و رهبر ليبي وي را بعنوان فرزند خوانده خود پذيرفته بود. وي در حمله هواپيماهاي آمريكايي در سال 1986 به مقر اقامت رهبر ليبي كشته شد. اين سازمان در 13 آگوست سال 1991 تأسيس گرديد و در حال حاضر 5000 خانوار تحت سرپرستي و مراقبت آن مي باشند

 

 المصدر: www.libya.blogfa.com