وضعیت شیعیان ماداگاسکار و کومور

  • کد خبر: 180
  • منبع خبر: پایگاه خبرگزاری اهل بیت (ع). ابنا

خلاصه ماداگاسكار حدود 22 میلیون نفر جمعیت دارد كه حدود 10 درصد از این جمعیت را مسلمانان تشكیل ‏می‌دهند، شیعیان درصد كمی از این جمعیت را دارند، چیزی حدود 200 هزار نفر.‏ کشور کومور هم جمعیتی تقریبی750 هزار نفر دارد که از این جمعیت بیش از 99 درصد ‏مسلمان می‌باشند، كه شیعیان حدود 10 درصدی می‌شوند.‏


مسجد شیعه‌ها آبروی شهر است

 

ماداگاسكار با یک سوم مساحت ایران، در روزگاری نه چندان دور مستعمرۀ فرانسه بود، الان هم نفوذ فرهنگ فرانسه در این كشور مشهود است. ماداگاسكار حدود 22 میلیون نفر جمعیت دارد كه حدود 10 درصد از این جمعیت را مسلمانان تشكیل می‌دهند، شیعیان درصد كمی از این جمعیت را دارند، چیزی حدود 200 هزار نفر.

کشور کومور هم با مساحت 1862 کیلومتر مربع و جمعیت تقریبی750 هزار نفر می‌باشد. از این جمعیت بیش از 99 درصد مسلمان می‌باشند، كه بیشرشان را سنی‌های شافعی تشكیل می‌دهند، شیعیان هم حدود 10 درصدی می‌شوند.

 

مصاحبه‌ای كه می‌خوانید با آقای سعید رحیمی مبلغ و مربی قرآن در ماداگاسكار، كومور، پاکستان، تایلند و ... می‌باشد كه پیرامون «ماداگاسكار» و «كومور» در مجمع جهانی اهل‏بیت (علیهم السلام) با ایشان انجام شده است.

 

 ــ با تشكر از اینكه دعوت ما را قبول كرده‌اید، لطفاً خودتان را معرفی كنید.

رحیمی: بسم الله الرحمن الرحیم. سعید رحیمی هستم، مبلغ و مربی قرآن در ماداگاسكار، كومور، تایلند، پاکستان و .... البته در ماداگاسكار بیش از جاهای دیگر فعالیت داشته‌ام.

 

ــ ساختار سیاسی این كشور چگونه است؟

رحیمی: این كشور حكومتی جمهوری دارد با رئیس جمهور و مجلس؛ سیستم كاری‌ ماداگاسكار هم بر اساس سیستم كاری فرانسه است.

 

ـ ماداگاسكاری‌ها به چه زبانی صحبت می‌كنند؟

رحیمی: ماداگاسكاری‌ها به زبان فرانسه و سواحیلی صحبت می‌كنند.

 

ــ در ماداگاسكار چه فعالیت‌هایی داشته‌اید؟

رحیمی: من آنجا علاوه بر شركت، تلاوت قرآن و سخنرانی در مجالس و مجامع شیعه و سنی، به تدریس قرآن كریم و احكام هم مشغول بوده‌ام، كه خوشبختانه خیلی هم با استقبال و احترام مردم مهربان این كشور روبه‌رو شدم.

 

ــ جمعیت ماداگاسكار چقدر است؟

رحیمی: ماداگاسكار حدود 22 میلیون نفر جمعیت دارد.

 

ــ تركیب اقلیت‌های دینی و مذهبی در این كشور چگونه است؟

رحیمی: 10 درصد از این جمعیت را مسلمانان تشكیل می‌دهند؛ البته شیعیان درصد كمی از این جمعیت را دارند و به دو گروه تقسیم می‌شوند؛ یك گروه شیعه‌های 6 امامی كه به "بُحره‌ها" مشهورند، و شامل مهاجران هندی می‌شوند و گروه دیگر، شیعیان 12 امامی، كه برخی از مهاجران هندی، خوجه‌ها و بومی‌های همان منطقه هستند كه بومی‌ها، توسط خوجه‌ها و مبلغین شیعه شده‌اند. 50 درصد مسیحی، و بقیه یهودی هستند و یا دین‌های محلی دارند.

 

ــ آیا این خوجه‌های شیعه مرجع تقلید هم دارند؟

رحیمی: بله مرجع تقلید هم دارند، بیشتر خوجه‌ها مقلد آیت‏الله سیستانی و مقام معظم رهبری هستند.

 

ــ سطح آگاهی شیعیان 6 امامی و به اصطلاح «بُحره‌ها» چگونه است؟

رحیمی: آنها روحانیونی دارند، اما مدارس دینی ندارند و به كشورهای دیگر می‌روند. اطلاعات موثقی از آنها نداریم.

 

ــ چرا؟

رحیمی: علتش این است كه به اصطلاح، غریبه را بین خودشان راه نمی‌دهند.

 

ــ آیا شیعیان مسجد هم دارند؟

رحیمی: بله، بحره‌ها چند مسجد در پایتخت دارند. اعمال عبادی‌شان هم بسیار مدون و برنامه‌ریزی شده است و چنانكه اشاره كردم كسی غیر از خودشان را هم راه نمی‌دهند. به شدت سنتی هستند، به طوری كه آنجا ابتدا از بنده برای تلاوت قرآن دعوت كردند ولی بعد لغوش كردند.

شیعیان 12 امامی هم یك نظام و اجتماع فوق‏العاده منظمی دارند. مسجد بسیار خوبی هم دارند. كه هم محل عبادت است، هم محل ورزش آقایان و بانوان و هم غذاخوری است و هم حسینیه. برنامه‌های مختلف و مفصلی هم دارد، به ویژه در ماه مبارك رمضان. امام جماعتشان برای ایران و رهبر ایران، مقام معظم رهبری، دعا می‌كند.

 

ــ برای ما جالب است كه بدانیم چطور شده كه یك مكان، هم محل عبادت است، هم محل ورزش است، هم رستوران، هم حسینیه؟

رحیمی: ببینید این مسجد چند طبقه است، و هر طبقه به یك فعالیت اختصاص پیدا كرده، در حالی كه محوریت با مسجد است. همچنین در شهر ماژونگا در سال‌های اخیر مسجدی به سبك ایرانی به همت یكی از مبلغین ایرانی و با كمك‌ خوجه‌ها، شیعیان و مؤمنین ایرانی ساخته شده است، خوشبختانه مردم از این مسجد و برنامه‌هایش استقبال خوبی ‌كرده‌اند، حتی سنی‌ها این مسجد را آبروی تمام شهر می‌دانند.

 

ــ شیعیان ماداگاسكاری بیشتر با مشكلاتی رو به رو هستند؟

رحیمی: در ماداگاسكار شیعیان خوجه مشكل خاصی ندارند. اما شیعیان بومی در كشوری زندگی می‌كنند كه باید با فرهنگ اسلام و غرب كنار بیایند كه این مشكل است.

 

ــ از نظر شما بهترین كمك به آنها چیست؟

رحیمی: به نظر من بهترین كمك به آنها تربیت و پرورش مبلغینی است كه دغدغه فرهنگی داشته باشند، نه اقتصادی.

 

ــ از لحاظ اقتصادی اوضاع مردم ماداگاسكار چگونه است؟

رحیمی: ماداگاسكار از لحاظ اقتصادی وابسته به كشور فرانسه است، بیشتر كالاهایشان هم فرانسوی است. مردم از لحاظ اقتصادی به دو دسته تقسیم می‌شوند: یا فقیر فقیر هستند و یا ثروتمند ثروتمند، با فاصله طبقاتی فاحش. و جالب این است كه همه‌شان به صورت مسالمت‏آمیز در كنار هم زندگی می‌كنند.

 

ــ پیروان و ادیان و مكاتب مختلف كه در این كشور زندگی می‌كنند، با هم مشكلی ندارند؟

رحیمی: كسی نسبت به مذهب و دین دیگری تعصبی ندارد. البته اخیراً سخت‌گیری‌هایی احساس می‌شود.

 

ــ از فعالیت‌های وهابیت در ماداگاسكار بگویید.

رحیمی: وهابیت اگر چه خیلی فعالیت می‌كنند، اما چنان جایگاهی ندارند. برای مثال یك بار یكی از قاریان قرآن دعوت وهابی‌ها را پذیرفته و برای قرائت قرآن به مسجد آنها رفت. از آن به بعد هیچ یك از مساجد اهل‏سنت از آن قاری دعوت نكردند و به او اجازۀ تلاوت قرآن در مساجدشان را ندادند.

وهابی‌ها نقاط ضعف فراوانی دارند، یكی از نقاط ضعف آنها توهین به بزرگان و قبور پاكان و نیكان است. این توهین باعث رنجش و دوری خیلی از مسلمانان ماداگاسكار از وهابی‌ها شده است، اگر چه در تمام روستاها تبلیغ می‌كنند.

 

ــ موافق هستید كمی هم راجع به "كومور" صحبت كنیم؟

رحیمی: بله، خواهش می‌كنم.

 

ـ ممكن است برخی از دوستان اسم این كشور را نشنیده باشند، لطف بفرمایید راجع به این كشور كمی توضیح بدهید.

رحیمی: كشور كومور، مجمع الجزایری است در قارۀ آفریقا که از چهار جزیره تشکیل شده این مجمع الجزایر در اقیانوس هند، بین جزیره ماداگاسکار و تانزانیا و شمال تنگه استراتژیک موزامبیک واقع شده است. جزیره مایوت هنوز تحت سیطره فرانسوی‌هاست و سه جزیره دیگر با عنوان جمهوری متحد کومور معروفند.

كومور  140 سال مستعمرۀ فرانسه بوده كه مستقل شده. در این كشور در عرض 30 سال، 20 كودتا انجام شده است. البته علی‏رغم استعمار یکصد و چهل ساله فرانسویها بر این جزایر و تاثیر فرهنگ غرب، اسلام همچنان براین کشور حاکم است.

اقتصاد و درآمد کومور هم عمدتاً بر محور مالیات‌های گمرکی و صید فرآورده‏های دریایی و بعضاً صادرات وانیل، عطر و دامپروری و کشاورزی می‌چرخد و به شدت وابسته به تولیدات خارجی به خصوص فرانسه می‌باشد.

 

ــ جمعیت كومور چقدر است و مسلمانان چقدر از این جمعیت را تشكیل می‌دهند؟

رحیمی: این كشور حدود 750 هزار نفر جمعیت دارد. از این جمعیت بیش از  99 درصد مسلمان هستند. بیشرشان سنی شافعی هستند، شیعیان هم حدود 10 درصدی می‌شوند.

جالب اینكه سال‌ها پیش از شیراز عده‌ای ایرانی به آنجا رفته‌اند و ماندگار شده‌اند. هنوز قبرستان شیرازی‌ها در این جزایر وجود دارد و مردم به عنوان اجداد خود با افتخار از آنها یاد می‌کنند.

 

ــ شیعیان این كشور، در چه وضعیتی به سر می‌برند؟

رحیمی: اخیرا معارف اهل‏بیت(علیهم السلام ) به صورت خیلی آرام در حال ترویج است، ولی تا دو سال پیش فعالیت شیعه در این دیار غیر رسمی و زیر زمینی بوده است، اما از این تاریخ به بعد، دو گروه از شیعیان در مورونی و آنژوان اعلام وجود کردند و در حال حاضر تعدادشان رو به تزاید است. تعداد زیادی از آنها سه ماه رجب، شعبان و رمضان و 7 روز بعد از عید فطر را روزه می‏گیرند.

 

ــ آیا شیعیان در این كشور مراكز و یا مدارسی هم دارند؟

رحیمی: دو مرکز به نام مرکز اهل‏بیت در مورونی و دیگری مرکز القائم آنژوان کاملاً فعال هستند، فقط در مرکز اهل‏بیت مورونی بیش از 400 نفر رسماً ثبت‏نام نموده و درس می‌خوانند؛ موضوعات درسی عبارتند از: زبان انگلیسی، عربی، فرانسه، معارف، احکام، قرآن و مراسم و مناسبت‏ها.

 

ــ آیا شیعیان این كشور همه 12 امامی هستند؟

رحیمی: تعداد قابل توجهی از اسماعیلیان و بحره‌ها نیز در این كشور زندگی می‌كنند، كما اینكه از شیعیان هندی اثنی‏عشری نیز ده‌ها خانواده حضور دارند، اما این حضور فقط تجاری است و ارتباط چندانی با بومیان ندارند و هیچ نقشی در تبلیغ دین ایفا نمی‏كنند.

 

ــ آیا شیعیان در این كشور آزادند و یا مخالفانی هم دارند؟

رحیمی: دراین كشور دو گروه مخالف حضور شیعیان هستند: گروه اول وهابیان و علمای تحصیل‏كرده عربستان هستند كه به صورت مبدئی با شیعه مخالفند. گروه دوم، سیاسیون مخالف رییس جمهور هستند كه فقط برای منافع گروهی و شخصی با گروه اول همكاری می‌كنند و اهل معامله‌اند، رئیس سابق و برخی از وابستگان به فرانسه نیز از این ماجرا به نفع خودشان استفاده می‌كنند.

 

ــ آیا ایران هم فعالیت‌های فرهنگی در كومور دارد؟

رحیمی: فعالیت‌های فرهنگی به صورت غیر مستقیم بین جمهوری اسلامی ایران و کومور همیشه وجود داشته است، اعزام دانشجویان کوموری به حوزه علمیه قم و دانشگاه امام خمینی قزوین از جمله این فعالیتها بوده است. به عنوان مثال آقای سامبی از کسانی است که مدتی در ایران تحصیل کرده است.

 

ــ آیا شیعیان كومور غیر از ایران برای تحصیل به كشور دیگری هم می‌روند؟

رحیمی: بله می‌توان گفت تعداد زیادی از فعالان شیعه کومور در حوزه ماداگاسکار تحصیل نموده‌اند.

 

ــ از مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام چه انتظاری دارید؟

رحیمی: انتظاری كه من از مجمع دارم اندیشیدن تمهیداتی بر حضور فیزیكی فعال مبلغین ایرانی است. حضور فیزیكی فعال نه نرم‏افزاری و یا از راه دور. بودجه اگر چه مهم است اما كار نخواهد كرد. كار یك ایرانی مبلغ كه به زبان یا زبان‌های مختلف مسلط باشند، معادل 10 برابر كاری است که یك بومی خود آنجا انجام می‏دهد. پیشنهاد می‌كنم مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام یك گروه از مبلغین فعال و مستعد را تحت پوشش كامل بگیرد و به آنها زبان‌های مختلف را آموزش بدهد و بعد هم از آنها حمایت كند تا در كشورهای دیگر به تبلیغ بپردازند.

 

ـ در پایان اگر سخنی باقی مانده می‌شنویم.

رحیمی: با تشكر از شما باید بگویم چیزی كه من آن را در این مدت تجربه كردم این است كه تمسك به قرآن كریم و معرف ناب اهل‏بیت علیهم السلام برای تبلیغ دین خیلی خوب است و دیگران هم به خوبی از آن استقبال می‌كنند.

 

ـ ما هم از شما متشكریم كه در این گفتگوی دوستانه شركت كردید.