وضعیت تشیع در كومور

  • کد خبر: 1779
  • منبع خبر: ويژه نامه تشيع

خلاصه دو مرکز به نام "مرکز اهل بیت مورونی" و دیگری "مرکز القائم آنژوان" کاملاً فعال هستند، فقط در مرکز اهل بیت مورونی بیش از 400 نفر رسماً ثبت نام نموده و درس می خوانند.


کومور

جمهوری فدرال اسلامی کومور يا همان "جزاير قمر" مجمع الجزایری است در جنوب شرقی آفریقا در آبهای اقیانوس هند که در شرق سواحل موزامبکی و شمال غربی ماداگاسکار قرار دارد. نام کومور از واژه عربی "القمر" گرفته شده است.

اين كشور كه از اتحاد چهار جزيره "موهيلي"، "آنژوان"، "موروني" و"مايوت" تشكيل شده است ۲۲۳۶ کیلومتر مربع مساحت و بيش از 800000 نفر جمعيت دارد. پايتخت اين كشور موروني است.

اسلام برای اولین بار قرن ها پيش به وسيله مردمانی از سواحل خلیج فارس از جمله تجار ايراني شیراز  به مردمان این جزیره ارائه شد.

از سال ۱۸۴۳ميلادي فرانسه این کشور را مستعمره خود نمود و در سال ۱۹۱۲ رسما مستعمره این استعمارگر شد و با ماداگاسکار كه تحت الحمایه فرانسه بود، یکی گردید اما پس از چندی جدا شد و در سال ۱۹۷۱ به لحاظ اقتصادی خود مختار شد. در سال ۱۹۷۵ مجلس نمایندگان کومور به طور یک جانبه استقلال کومور را اعلام نمود. اين کشور در سال 1993 به عضويت اتحاديه عرب نيز پذيرفته شد.

در اين كشور در عرض 30 سال، 20 كودتا انجام شده است. البته علیرغم استعمار یکصد و چهل ساله فرانسوی ها بر این جزایر و تاثیر فرهنگ غرب، اسلام همچنان براین کشور حاکم است.

اقتصاد و درآمد کومور هم عمدتاً بر محور مالیات های گمرکی و صید فرآورده های دریايی و بعضاً صادرات وانیل، عطر و دامپروری و کشاورزی م یچرخد و به شدت وابسته به تولیدات خارجی به خصوص فرانسه است.

 

جمعيت مسلمانان و شیعیان

 اين كشور حدود 750 هزار نفر جمعيت دارد. از اين جمعيت بيش از 99 درصد مسلمان هستند. بيشترشان سني شافعي هستند، شيعيان هم حدود 10 درصدي مي شوند.

جالب اينكه سا لها پيش از شيراز عده اي ايراني به آنجا رفته اند و ماندگار شده اند. هنوز قبرستان شیرازیها در این جزاير وجود دارد و مردم به عنوان اجداد خود با افتخار از آنها یاد میکنند.

 

وضعیت شيعيان اين كشور

اخیرا معارف اهل بیت - علیهم السلام - به صورت خیلی آرام در حال ترویج است، چند سالی ست که دو گروه از شیعیان در "مورونی" و "آنژوان" اعلام وجود کردند و در حال حاضر تعدادشان رو به تزاید است. تعداد زیادی از آنها سه ماه رجب، شعبان و رمضان و 7 روز بعد از عید فطر را روزه می گیرند.

تعداد قابل توجهي از اسماعيليان و بُحره ها نيز در اين كشور زندگي مي كنند، كما اينكه از شيعيان هندي اثنی عشري نيز ده ها خانواده حضوردارند، اما اين حضور فقط تجاري است و ارتباط چنداني با بوميان ندارند و هيچ نقشي در تبليغ دين ايفا نمي كنند.

در اين كشور دو گروه مخالف حضور شيعيان هستند: گروه اول وهابيان و علمايي هستند كه در عربستان تحصيل كرده اند. اين گروه به صورت مبنايي با تشيع مخالفند. گروه دوم، سياسيون مخالف رییس جمهور هستند كه فقط براي منافع گروهي و شخصي با گروه اول همكاري و زد و بند مي كنند چون رييس جمهور با شيعيان رابطه خوبي دارد، اين سياسي ها به نوعي با گروه اول متحد شده اند. برخي از وابستگان به فرانسه نيز از اين ماجرا به نفع خودشان استفاده مي كنند.

 

 مدارس شيعيان

 دو مرکز به نام "مرکز اهل بیت مورونی" و دیگری "مرکز القائم آنژوان" کاملاً فعال هستند، فقط در مرکز اهل بیت مورونی بیش از 400 نفر رسماً ثبت نام نموده و درس می خوانند؛ موضوعات درسی عبارتند از: زبان انگلیسی، عربی، فرانسه، معارف، احکام و قرآن در مراسم و مناسبتها هم اين مركز فعال است. مي توان گفت تعداد زیادی از فعالان شیعه کومور در حوزه ماداگاسکار تحصیل نموده اند. تعدادي از دانشجويان كوموري نيز در دانشگاه امام خميني قزوين و قم درس مي خوانند.

 

منبع:

ويژه نامه تشيع، مذهب بومي آفريقا، شماره 18، شهريور و مهرماه 1387