آشنایی با کشور جمهوری سنگال (1)

  • کد خبر: 1588
  • منبع خبر: paysenafrique.blogfa.com

خلاصه سنگال به عنوان یک کشور آفریقایی که بیش از 94 درصد مردم آن مسلمان هستند و به مانند پل، روابط فرهنگی و سیاسی بین جهان اسلام و دیگر کشورهای دنیا ایفای نقش می نماید.


مقدمه

سنگال کشوری است که در چهار راه اروپا، آفریقا، آمریکای شمالی و جنوبی واقع شده و به منزله دروازه ورود به آفریقای سیاه از منطقه غرب این قاره محسوب می‌شود.

اگرچه سنگال از نظر اهمیت استراتژیک و موقعیت سیاسی و اقتصادی کشور بزرگی نبوده است و در منطقه حساس و مهمی در جهان قرار ندارد ولی نقش برجسته و ویژه ای در سیاست‌های آفریقایی از زمان استقلال خود تاکنون اجرا کرده است.

سنگال به عنوان یک کشور آفریقایی که بیش از 94 درصد مردم آن مسلمان هستند و به مانند پل، روابط فرهنگی و سیاسی بین جهان اسلام و دیگر کشورهای دنیا ایفای نقش می نماید. این کشور همچنین نسبت به دیگر مستعمره‌های سابق فرانسه ارتباط سیاسی، فرهنگی و اقتصادی نزدیک‌تری با دولت‌مردان فرانسه دارد.جمهوری سنگال یکی از کشورهای دموکراتیک و لائیک با سیستم ریاست جمهوری و مبتنی بر تعدد احزاب است. فعالیت آزادانه احزاب سیاسی و مطبوعات در این کشور قابل توجه و چشمگیر است. تشکیلات حکومتی جمهوری سنگال شامل قوه مقننه، قوه مجریه و قوه قضائیه می‌باشد. به ‌رغم تفکیک و استقلال عمل در نهادهای جمهوری سنگال، نوعی کنترل عملکردی میان آنها وجود دارد که عاملی برای تحقق حکومت خوب در این کشور شده است. آقای "لئوپولد سدار سنگور" اولین رئیس جمهور سنگال، جایگاه سیاسی این کشور را تا هنگام مسئولیت در 1981 ارتقا داد و به دنبال آن نیز سیستم حکومتی توانا و مقتدر در این کشور ایجاد نمود.

 

بخش جغرافیایی

مساحت: 197161 كيلومتر مربع، غربي ترين نقطه آفريقا

همسايگان: موريتاني، مالي، گينه كوناكري، گينه بيسائو و گامبيا

تقسيمات كشوري: پايتخت شهر بندري داكار و داراي 14 استان به لحاظ تقسيمات اداري

جمعيت: حدود سیزده ميليون و هفصدویازده هزارپانصدونودوهفت نفر(July 2009 (94 درصد مسلمان، 5 درصد مسيحي و يك درصد داراي اعتقادات بومي).

قبايل مهم: سنگال داراي بيش از 20 قبيله مي باشد كه مهمترين آنها اقوام ولوف، سرر، توكولر و ماندينگ مي باشد و قومیت در آفریقا حرف اصلی را می زند و سنگال نیز از این مسئله به دور نیست.

زبان رسمي: فرانسه ولي مردم به زبانهای محلي همچون ولوف و پولار و جولاو ماندنکا صحبت مي نمايند

آب و هوا: حاره اي و داراي دو فصل خشك ( دسامبر تا مي)  و باراني ( ژوئن تا نوامبر ) بهمراه وزش شديد باد هاي موسمي است. در اواخر فصل خشك گرد و غبار غليظي معروف به هارماتان در هوا بحالت معلق در مي آيد كه منشاء بسياري از بيماريهاي تنفسي است.

 

بخش سیاسی

تاريخچه سياسي:

• ژوئن 1959 پس از 300 سال حضور فرانسويان، اولين جمهوري سنگال تشكيل شد.

• آوريل 1960 با سرزمين سودان غربي ( مالي كنوني ) فدراسيون مالي را تشكيل داد.

• اوت 1960 بدليل ناسازگاريهاي سياسي بين دو كشور، فدراسيون مذكور منحل و سنگال مستقل شد.

• 5 سپتامبر 1960، لئوپولد سدار سنگور بعنوان اولين رئيس جمهور اين كشور برگزيده و تا 31 دسامبر1980 در مسند قدرت حضور داشت. با استعفاي داوطلبانه وي، عبدو ديوف ( نخست وزير وقت، دبير كل حزب سوسياليست و دبير كل فعلي سازمان بين المللي فرانكوفوني)، كفالت رياست جمهوري را تا پايان دوره يعني تا سال 1983 برعهده گرفت.

• در انتخابات رياست جمهوري فوريه سال 1983، عبدو ديوف به پيروزي رسيد و تا سال 2000 در رأس قدرت باقي ماند.

• در انتخابات رياست جمهوري سنگال مارس 2000 آقاي عبداله واد، رهبر حزب دمكراتيك سنگال ( PDS ) و نامزد ”ائتلاف جبهه جايگزيني“ به عنوان سومين رئيس جمهوري سنگال پس از چند دهه مبارزه سياسي، در شرايطي آرام، شفاف و دمكراتيك برگزيده و به حاكميت 40 ساله حزب سوسياليست سنگال پايان داد.

• در بازنگري قانون اساسي در 7 ژانويه 2001، مجلس سنا ( كه با عنايت و توصيه هاي عبدو ديوف در سال 1998 تأسيس شده بود ) منحل و مدت دوره رياست جمهوري از 7 سال به 5 سال كاهش يافت و همچنين رئيس جمهور قدرت انحلال مجلس ملي را پيدا كرد و به نخست وزير نيز اختياراتي واگذار شد.

• در فوريه 2007 انتخابات رياست جمهوري سنگال برگزار گرديد و آقاي واد با كسب 90/56 درصد كل آراء، در دور اول  و براي بار دوم در انتخابات پيروز گرديد. حزب حاكم همچنين در انتخابات مجلس ملي سنگال در ژوئن 2007 با پيروزي، 131 كرسي از 150 كرسي مجلس ملي را نيز از آن خود نمود. پس از عزل آقای ”مکی سال“ از ریاست مجلس ملی و کاهش دوره ریاست از 5 به 1 سال، آقاي ”ممدو سك“ كه نماينده مجلس و شهردار يكي از بخشهاي حومه داكار و از وزراي اسبق كابينه بود  به رياست مجلس انتخاب شد که در اکتبر 2009 پس از پایان یک دوره یک ساله مجدداٌ با کسب اکثریت آراء برای دومین بار به این پست نائل گردید.

• در ژوئن 2007 بازگشايي مجدد مجلس سنا تصويب گرديد. اين مجلس داراي 100 سناتور مي باشد. 65 نفر از سناتورها مستقيماً توسط رئيس جمهور منصوب و 35 نفر از آنان نيز در انتخابات مورخ 19 اوت 2007  انتخاب گرديدند. در اکتبر 2009 همزمان با مجلس ملی و پایان یافتن دوره یک ساله ریاست این مجلس، آقای ”پاپ جوپ“ نیز مجدداٌ با کسب اکثریت آراء مجدداٌ رئیس مجلس سنا گردید.

• در ژوئيه 2008 كنگره كه متشكل از مجالس ملي و سنا مي باشد تشكيل شد تا لوايح و قوانين مصوب مجالس ملي و سنا همچون اصلاح و بازنگري در مواد قانون اساسي كشور را مورد بررسي و تصويب قرار دهد.

• در اكتبر 2008 مدت دوره رياست جمهوري مجدداً از 5 به 7 سال افزايش و مدت دوره رياست مجلس ملي سنا از 5 به یک سال كاهش يافت كه به موجب آن انتخابات هيئت رئيسه مجلس انجام و آقاي ”مكي سال“ از مقام رياست مجلس كنار گذاشته شد.

• در مارس 2009 انتخابات مجامع محلی، شوراهای استان، شهر و روستا برگزار گردید که حزب حاکم نتوانست اکثریت مطلق آراء را کسب نماید و در مراکز استانها و شهرهای مهم از جمله داکار (که پسر رئیس جمهور نیز نامزد شده بود)، ائتلاف اپوزیسیون پیروز گردید که سبب شد رئیس جمهور بدنبال ایجاد تغییراتی از جمله تغییر وزراء و دیگر نهادهای دولتی برآید و همینطور طرح و نقشه خود برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری 2012 را تدوین نماید.

• اول می 2009 آقای ”سلیمان اندن انجای“ به عنوان نخست وزیر مسئول تشکیل کابینه گردید. رئیس جمهور با این عمل نشان داد در این مقطع زمانی علاقمند است نخست وزیری باسابقه سیاسی به کار بگمارد تا بتواند برای پیروزی حزبش در انتخابات ریاست جمهوری 2012 خیز بردارد.

• در ماه می 2009  آقای ”عثمان مسک انجای“ از وزرای سابق کابینه به عنوان رئیس شورای اقتصادی و اجتماعی که پیش از این منحل شده و مجدداٌ احیاء گردید، منصوب شد. همچنین مجالس ملی و سنا به لایحه ایجاد پست معاونت رئیس جمهور رأی دادند که تا این تاریخ هنوز شخص مورد نظر توسط رئیس جمهور منصوب نگردیده است.

• در ماه سپتامبر 2009 آقای ”عبداله واد“ رئیس جمهور کنونی سنگال در سفری که به ایالات متحده آمریکا داشت قصد خود را برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری 2012 اعلام نمود.

 

اركان حكومت در سنگال:

عليرغم تفكيك و استقلال عمل در نهادهاي جمهوري سنگال، نوعي كنترل عملكردي ميان آنها وجود دارد كه عاملي براي تحقق حكومت خوب در اين كشور شده است. سيستم حكومتي سنگال كه در گذشته پارلماني بود در سال 1962 با انتصاب نخست وزير، به سيستم رياستي تغيير يافت.

قوه مقننه:

پس از انحلال مجلس سنا در بازنگري قانون اساسي در سال 2001، نظام قانونگذاري سنگال بر سيستم تك مجلسي پايه گذاري شد ومدت هر دوره مجلس، پنج سال تعيين شد. مجلس ملي سابق سنگال كه در تاريخ 29 آوريل 2001  داراي 120 نماينده بود كه در مجلس منتخب ژوئن 2007 به 150 افزايش يافت. قانون تشكيل مجدد مجلس سنا تصويب گرديد و اين مجلس داراي 100 سناتور مي باشد كه 65 نفر از سناتورها انتصابي و 35  نفر از آنان نيز انتخابي مي باشند. قابل ذکر است پس از شکست حزب حاکم در انتخابات مجامع محلی مارس 2009 و خواست ملت بر کاهش هزینه های دولت، رئیس جمهور قصد دارد مجلس سنا را منحل نماید. باید افزود که رئیس مجلس سنا، شهردار سابق داکار نیز بود که در این انتخابات شهرداریها شکست خورد.

بر اساس ماده 63 قانون اساسي سنگال، مجلس ملي مجاز است دو مرتبه در طول يك سال، نشست عادي خود را تشكيل دهد و جلسات هر نشست مي تواند حداكثر تا چهار ماه ادامه داشته باشد. اولين نشست عادي مجلس سه ماهه دوم سال و نشست دوم الزاماً بايد در نيمه اول ماه اكتبر هر سال، شروع به فعاليت نمايد. همه ساله در نشست دوم مجلس در خصوص بودجه سال آتي دولت، بحث مي شود.

جلسات فوق العاده مجلس نيز در صورت لزوم تشكيل مي گردد. اين جلسات بواسطه تصميم دفتر مجلس، درخواست كتبي بيش از نيمي از اعضاء و تصميم رئيس جمهور و يا به پيشنهاد نخست وزير و موافقت رئيس جمهور تشكيل مي شود. مدت نشستهاي فوق العاده مجلس نمي تواند از 15 روز فراتر رود. مجلس سنگال علاوه بر امر قانونگذاري، بر عملكرد دولت نيز نظارت دارد و مي تواند با استيضاح دولت، موجب استعفاي آن شود.

قوه مجريه:

بر اساس قانون اساسي سنگال، رئيس جمهور حافظ و مجري قانون اساسي است و از اين طريق بر عملكرد منظم نهادها، حفظ استقلال و تماميت ارضي كشور نظارت و حراست مي كند. وي رئيس نيروهاي مسلح وشوراي عالي دفاع ملي نيز مي باشد و انتصابات در نيروهاي مسلح از اختيارات وي است. انتصاب نخست وزير نيز از اختيارات رئيس جمهور به شمار رفته و رئيس جمهور مي تواند پس از كسب نظرات نخست وزير و رئيس مجلس، به انحلال مجلس ملي مبادرت ورزد. تعيين سياستهاي كلي در اداره كشور از وظايف دولت سنگال به رياست نخست وزير مي باشد. دولت بايد در مقابل رئيس جمهور و مجلس ملي نسبت به عملكرد خود، پاسخگو باشد و در غير اين صورت، مجلس مي تواند دولت را استيضاح و منحل كند.

آقاي ”واد“ بعنوان رئيس جمهور، رياست قوه مجريه را نيز بر عهده دارد. رياست آقاي ”واد“ بر جمهوري سنگال از اول آوريل 2000 آغاز و تا هفت سال ادامه پيدا كرد كه مجدداً در فوريه 2007 براي بار دوم به رياست جمهوري براي يك دوره پنج ساله انتخاب گرديد. البته با اصلاح قانون اساسي دوره ریاست جمهوری مجدداٌ به 7 سال افزايش يافت ولی شامل دوره جاری ریاست جمهوری نمی گردد.

كابينه دولت كه متشكل از شوراي وزيران است، توسط نخست وزير و پس از مشورت با رئيس جمهور، تعيين مي شوند.

قوه قضائيه:

بر اساس ماده 88 قانون اساسي سنگال، قوه قضائيه، مستقل از قواي ديگر حكومتي عمل مي كند. اركان قوه قضائيه عبارت از شوراي قانون اساسي، شوراي حكومتي، ديوان عالي كشور، ديوان محاسبات، دادگاهها و محاكم مي باشد. همچنين در قانون اساسي، ايفاي نقش ديوان عالي قضائي نيز پيش بيني شده است. مقامات قوه مجريه در مقابل اين ديوان پاسخگو مي باشند. شوراي حكومتي تنها مرجع رسيدگي به سوء استفاده از قدرت از سوي مسئولين دولتي است. ديوان عالي كشور نيز تجديد نظر بر احكام دادگاههاي بدوي را بر عهده دارد.

از سال 1960 تا 1992 دادگاه عالي در سنگال وجود داشت و رئيس آن بعنوان رئيس قوه قضائيه تلقي مي شد. اما در سال 1992 بدنبال اصلاح نظام قضائي اين دادگاه تعطيل گرديد. ولي لايحه ادغام ديوان عالي كشور و شوراي دولت و ايجاد دادگاه عالي مجدداً در پايان ماه ژوئيه 2008 توسط كنگره پارلمان تصويب  و اين دادگاه از اوت 2008 شروع بكار كرد.

شوراي قانون اساسي و ديوان محاسبات از اين تغييرات در امان ماندند و شوراي قانون اساسي همچنان مسئوليت سمبليك بسيار قوي خود يعني نظارت بر قوانين و انتخابات را به عهده دارد و وظيفه و رسالت ديوان محاسبات نيز رسيدگي به حسابها در عرصه هاي قضايي مي باشد.

 

سياست خارجي سنگال:

سياست خارجي اين كشور مبتني بر احترام متقابل و همزيستي مسالمت آميز با كليه كشورهاي جهان است.                                                            

اين كشور به عنوان عضو فعال كنفرانس اسلامي با كشورهاي اسلامي داراي روابط حسنه و مستمر مي باشد. تاكنون دو بار اجلاس سران كنفرانس اسلامي در سالهاي 1370 و1386 در اين كشور برگزار شده و هم اكنون رياست دوره اي سازمان مذكور با سنگال است.

سنگال همواره در طول سالهاي گذشته بر كشورهاي غرب آفريقا خصوصاً كشورهاي فرانسه زبان تأثيرگذار بوده است. سنگال يكي از با ثبات ترين و دمكراتيك ترين كشورهاي آفريقاست و تا بحال هيچگونه كودتا و درگيري (بجز در استان كازامانس) در آن رخ نداده است. لازم به ذكر است كه آقاي واد از وجهه بسيار بالائي در بين سران كشورها برخوردار است. وی بعد از به قدرت رسيدن، تلاش زيادي براي رسميت يافتن اتحاديه آ‏فريقا و همچنين طرح مشاركت نوين براي توسعه آفريقا موسوم به نپاد انجام داد. سنگال اولين كشوري بود كه عضويت در اين اتحاديه را در مجلس ملي تصويب نمود. همچنين هم اكنون وي طرح ايالات متحده آفريقا را دنبال مي كند.

عضويت سنگال در سازمانهاي بين المللي:

برخي سازمانهاي بين المللي كه سنگال درآن عضو مي باشد:

ACP، AU، ECOWAS، G-15، G-77، IAEA، IDA، IDB، ILO، IMF، Interpol، ITU، OIC، UN، UNESCO، UPU، WHO.

 

بخش نظامی

همکاریهای نظامی سنگال

همکاریهای نظامی سنگال در قالب توافقات نظامی یا روابط خوب دوستانه با ارتش کشورهای مختلف در زمینه های آموزش پرسنل، آماده سازی و تمرینات نظامی و یا کمکهای تجهیزاتی می باشد.

کادر نیروهای مسلح که از دیرباز و عموماٌ در فرانسه و مراکش آموزش می دیدند، امروز از مدارس عالی آمریکا، انگلستان، عربستان سعودی، آلمان، تونس، مصر، غنا و نیجریه فارغ التحصیل می شوند.

کشورهایی که سنگال با آنها همکاریهای نظامی دارد عبارتند از:

- آمریکا: آمریکا- کانادا

- اروپا: فرانسه- آلمان- انگلیس- ایتالیا- ترکیه- یونان

- آسیا: عربستان سعودی

- آفریقا: مراکش- نیجریه- مالی- موریتانی- گامبیا- گینه بیسائو- گینه کوناکری- مصر- آفریقای مرکزی- لیبی- تونس

همچنین سنگال در آفریقا (ساحل عاج، گامبیا، گینه بیسائو، گینه کوناکری، مالی، مراکش، موریتانی، نیجریه و بورکینافاسو)، آمریکا، آسیا (عربستان سعودی و ایران) دارای وابسته نظامی می باشد.

این کشور در مأموریتهای نیروهای حافظ صلح سازمان ملل و همچنین در قالب توافقات دفاعی با دیگر کشورها شرکت مؤثر و فعالی دارد. قابل ذکر است این کشور به عنوان یکی از ناظران در قالب نیروهای سازمان ملل در جنگ ایران و عراق شرکت داشت.

 

بخش اجتماعی

اوضاع اجتماعي:

امنيت: اين كشور از امنيت بسيار بالائي برخوردار مي باشد. دزدي يك ضد ارزش و بسيار ناپسند است. مزاحمتهاي خياباني براي افراد، اعتياد و مصرف مواد مخدر تقريباً وجود ندارد. مردم سنگال نسبت به يكديگر مهربان هستند و از همبستگي و اتحاد خوبي برخوردارند و با خارجيان نيز برخوردي صميمانه دارند.

جمهوري اسلامي ايران، حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبري براي مردم اين كشور شناخته شده هستند و از احترام بسيار بالائي در بين مردم برخوردار مي باشند. مردم پايداري مقام معظم رهبري و رياست محترم جمهوري در مقابل قدرتهاي جهاني را تحسين مي كنند.

مسلمانان اين كشور عمدتاً پيرو طرق تيجانيه، مريديه و قادريه هستند و تسبيح و ذكر دائم خداوند متعال و قرائت قرآن و يا گوش دادن به آيات الهي در بين پيروان هر سه طريقه بسيار مرسوم و متدوال است. چندين هزار شيعه سنگالي و لبناني نيز در اين كشور وجود دارد.

انجام حركات ورزشي و دويدن (ورزشهايي كه نياز به سرمايه گذاري ندارد) از جمله علائق مردم سنگال بخصوص نسل جوان آن بشمار مي رود.

در جامعه سنگال چند همسري نيز امري عادي است. در كنار سيستم آموزشي رسمي، مدارس و كلاسهاي درسي كه بصورت ساده و ابتدائي به تدريس قرآن مي پردازند در سراسر سنگال پراكنده است.

در كشور سنگال كه 95 درصد جمعيت آنرا مسلمانان تشكيل مي دهند جاري بودن فرهنگ و ارزشهاي اسلامي در زندگي مردم بسيار مشهود است. گرچه مردم مسلمان اين كشور بخصوص نسل جوان آن ازتبليغات غرب مصون نمانده و در برخي زمينه ها تحت تأثير اين تهاجم فرهنگي واقع شده است ولي در مجموع به علت ريشه و عمقي كه احكام و ارزشهاي اسلامي در اين جامعه دارد و عليرغم سابقه حضور استعماري سيصد ساله فرانسه در اين كشور، اكثريت مردم همچنان پايبندي خود را به اسلام حفظ نموده و در انجام وظايف ديني خود بسيار مقيد هستند.

 

ورود و توسعه اسلام در سنگال

در خصوص ورود اسلام به سنگال نظريه هاي مختلفي وجود دارد.

الف) ورود اسلام به سنگال در قرن يازدهم توسط رابطين به رهبري عبدالله بن ياسين از طريق شمال آفريقا صورت گرفته است.

ب) حدود سال 1052 ميلادي بواسطه ورود تجار و بازرگانان مسلمان به آفريقاي زير صحرا اسلام به غرب آفريقا وارد شده است.

ج) برخي از مورخين مثل پروفسور عبدالله الطيف السوداني معتقدند اولين هجرت مسلمانان از مكه به رهبري جعفر بن ابيطالب (ع) به حبشه بوده است ( حبشه در آن عصر به بسياري از كشورهاي آفريقايي اطلاق مي شده) و مسلمانان در حاشيه نيل سكني گزيدند. پس از گذشت چند سال و روي آوردن تعداد زيادي از مردم بومي آفريقا به اسلام، برخي از مسلمانان به قصد سنگال از سودان هجرت كردند و در حاشيه رود تكرور سنگال مستقر شدند.

لازم بذكر است در سنگال نيز همانند ديگر كشورهاي آفريقايي، اغلب مردم پيرو فقه مالكي با ديدگاههاي صوفي گري هستند. البته بدليل حضور شيعيان در اين كشور گرايش مردم به مذهب اهل البيت (ع) و فقه جعفري تا حدودي شناخته شده است.

 

طرق تصوف در سنگال:

در سنگال طرق تصوف حالت محوريت دارد و شيوخ مهم برخي از طرق، همچون تيجانيه و مريديه در اين كشور زندگي مي كنند.

الف- طريقه تيجانيه:

يكي از مهمترين طرق تصوف در غرب آفريقا كه مريدان زيادي دارد، طريقه تيجانيه ميباشد كه توسط سيد احمد تيجاني بنيان گذاري شده است (متولد 1737 الجزاير-متوفي 1815 مراكش). تفكر تيجانيه در سال 1835 و توسط شيخ عمر تال (1864-1799) در سنگال ترويج يافت. اصول اعتقادي فرقه تيجانيه، برگرفته از تعاليم مسلمانان اهل تسنن است. بر اساس برخي آمار منتشره، قريب به پنجاه ميليون از مسلمانان غرب آفريقا پيرو طريقه تيجانيه هستند. يكي از ويژگيهاي اين مسلك، التزام و تقيد زايد الوصف مريدان آن به ذكر و ادعيه مي باشد. هريك از طرق تصوف در سنگال، داراي خليفه كل مي باشند كه مريدان آن طريقت، از وي پيروي مي كنند. هم اكنون خليفه كل تيجانيه شیخ منصور سي مي باشد. در صورت مرگ خليفه كل، پسر و يا برادر بزرگ او، جانشين وي خواهد شد. 51 درصد از مردم سنگال از پيروان طريقه تيجانيه هستند. آنها هر سال در سالروز ميلاد پيامبر اسلام به شهر تيواوان ( مركز خلافت تيجانيه ) رفته و مراسم جشن بر پا مي كنند.

برخي از مراكز اين طريقه عبارتند از:

1- مركز حلوار واقع در شهر داكار و خليفه اين مركز هم شيخ منتفي تال، يكي از نوادگان شيخ عمر الفوتي مي باشد.

2- مركز نیاسن واقع در شهر کائولاک و خليفه اين مركز شيخ عبدالله نیاس است كه داراي حوزه علميه اي بزرگ بوده و تعداد زيادي از طلاب در آن مشغول تحصيل هستند. برخي اساتيد آن نيز از كشورهاي مصر و موريتاني مي باشند.

3- مركز غناس واقع در شهر غوناس معروف به دارالهجره، به مديريت شيخ احمد تيجان با است.

4- مركز تشانابا

5- مركز لوگا به مديريت شيخ عباس سال

6- مراكز ديگري نيز براي اين طريقه موجود مي باشد.

ب) طريقه مريديه:

طريقه مريديه در سال 1880 توسط شيخ احمدو بامبا (1927-1850) تأسيس شده است. شيخ احمدو بامبا در ابتدا از معتقدين به طريقه قادريه بود و بعد ها خود اعلان طريقه نموده است. فلذا اكثر اذكار و اوراد طريقه مريديه از اين طريقه اقتباس گرديده و در آداب و تقاليد هم با هم مشتركات زيادي دارند. اصول اعتقادي مريديه بر پنج اصل شهادتين، نماز، روزه، زكات و حج استوار است.

مركز اين طريقه شهر طوبي در فاصله 200 كيلومتري شرق داكار قرار دارد. شيخ كنوني طريقه، شيخ محمد بارا امباكه است. گفتني است كه شهر طوبي تقريباً مركز حكومت ديني شيخ امباكه محسوب مي شود. وي احكام خاصي را براي اين شهر وضع كرده از قبيل حرمت شرب و بيع خمر، حرمت سيگار كشيدن، حرمت استماع موسيقي، پوشش زنان و دختران، فعالیتهای بانکها و مؤسسات مالی در این شهر و برخي احكام ديگر. آقاي عبدالله واد، رئيس جمهور سنگال از مريدان شيخ محمد بارا امباكه است. رئيس جمهور معمولاٌ قبل از عزيمت به سفرهاي خارجي به طوبي رفته و از شيخ طلب دعا مي كند.

حدود 20 درصد از مردم سنگال از مريديه تبعيت مي كنند. اين طريقه عليرغم قلت پيروان، داراي نفوذي تعيين كننده در دولت مي باشد. مسجد اين طريقه، يكي از مساجد بزرگ آفريقا محسوب مي شود. كتابخانه اين مسلك شايد بزرگترين كتابخانه اسلامي در غرب آفريقا باشد.

جناب آقاي هاشمي رفسنجاني رئيس جمهور وقت و تعدادي ديگر از شخصيتها و مقامات ايراني از اين شهر بازديد كرده اند.

ج) طريقه قادريه:

قديمي ترين طريقه در سنگال طريقه قادريه مي باشد. كما اينكه اين طريق ام الطرق به حساب مي آيد. با ظهور طريقه تيجانيه، از تعداد طريقه قادريه كاسته شد. هم اكنون تقريباً 20 درصد از مسلمانان سنگال از پيروان قادريه بشمار مي روند. مركز اين طريقه در شهر نياس و در روستاي انجاسن است. خليفه كنوني آن نيز شيخ بو محمد كنتاه است. لازم به ذكر است برخي از نزديكان شيخ به مذهب اهل البيت (ع) گرايش پيدا كرده اند.

د) طريقه لاهينيه:

اين طريقه روش صوفيانه نبوده بلكه يك فكر و ايده اي است كه تعدادي طرفدار پيدا كرده است. اين مسلك توسط لاي ماجونه در 120 سال پيش ابداع شد. وي كه به صيادي اشتغال داشته، روزي در بازگشت از صيد ادعا مي كند كه خداوند به وي الهام نموده و وي را مهدي منتظر خوانده است. اين شخص لقب امام الله المهدي را بخود داده و بدين نام هم مشهور شده است. شیخ کنونی این طریقه نیز چاو لای می باشد.

اين فرقه به لحاظ فقهي، تابع مذهب مالكي هستند. ليكن برخي احكام خاص براي اتباع اين مكتب وضع شده است از قبيل: حرمت تدخين، موسيقي، تربيت سگ و خريد و فروش آن، عدم حرمت استفاده طلا براي مردان و...

 

شيعه و محبين اهل البيت علیهم السلام

تاريخ ورود شيعه به اين كشور از زمان هجرت لبنانيها به سنگال در سال 1880ميلادي آغاز شده است. هم اكنون جمعيت لبنانيهاي مقيم سنگال قريب به 25 هزار نفر است. اما حركت شيعه و معرفي تفكر جعفري در سنگال به ربع قرن مي رسد. از آن تاريخ شيخ منعم الزين (لبناني) فعاليت فكري را در بين مردم بومي سنگال آغاز نمود. اولين حركت وي، اعزام برخي از افراد مستعد سنگالي به لبنان، سوريه و جمهوري اسلامي ايران جهت فراگيري علوم حوزوي بود.

آنان پس از بازگشت به سنگال، اقدام به تبليغ و راه اندازي مدارس اسلامي كردند. طبق برخي آمار در خلال اين مدت قريب به 2500 نفر از افراد سنگالي رسماً به مذهب تشيع گرويدند و تعداد زيادي نيز بلحاظ اعتقادي آنرا پذيرفته اند.

افرادي كه در تبليغ و ترويج تفكر تشيع فعاليت دارند عبارتند از: شيخ عبدالمنعم الزين، شيخ علي حيدرا، شيخ نوح ماني، شيخ موسي جلو، سيد حامد، شيخ احمد سي و همچنين مدرسه سبطي الزهرا (س) متعلق به مرحوم شيخ مختار گِي.

در همين راستا، سازمان مدارس و حوزه هاي علميه خارج از كشور نيز با اعزام نماينده خود و تاسيس مركز علوم قرآني و دهها مدارس ديني، نقش بسزايي در ترويج مكتب اهل البيت در سنگال ايفا كرده است. هم اکنون نماینده دانشگاه جامعه المصطفی این مرکز را اداره می نماید و قرار است شعبه ای از این دانشگاه در داکار ایجاد گردد.

 

وهابيت در سنگال:

از آنجا كه وهابيت جايگاه خاصي بين مردم سنگال ندارد، سردمداران اين فرقه ضاله با استفاده از جهالت مردم، تحت نامهاي جماعه الفلاح و جماعه عبادالرحمن وارد سنگال شده و فعاليت مي كنند.

فعاليت آنها عبارت از ساخت مساجد، مدارس ديني، اعزام دانشجو به عربستان جهت ادامه تحصيل در علوم اسلامي، توزيع قرآن به روايت ورش و اعزام مبلغين از عربستان به سنگال است.

حركت وهابيت، مراكز زيادي را در سنگال دارد كه مهمترين آن معهد الدراسات الاسلاميه و بيت الزكات مي باشد كه مقر آن در داكار است.

 

بروز اختلافات میان شیعیان با اهل تسنن و وهابیون:

پس از اختلاف و درگيري كه سال گذشته در ماه سپتامبر 2008 در شهر ”ولينگارا“ ميان شيعيان و اهل تسنن رخ داد، ”عليون باديان“ از هواداران تشيع با حضور در برنامه اي تلويزيوني در كانال 2STV در تاريخ 6 سپتامبر 2009 و بحث روي تشيع به عنوان راه و مسيري مطلوب از دين اسلام، مشاجرات بسياري ميان جوامع مسلمان سنگالي بوجود آورد. باديان که سال گذشته نیز با اظهارات خود سبب بروز تشنجاتی در شهر ولینگارا شده بود، در سخنان خود گفت كه اخلاقيات و آداب و رسوم شيعيان كاملاً بر اساس ارزشهاي اسلامي مي باشد و از ازدواج موقت به عنوان راه حلي براي آزادي در رابطه جنسي و ابزاري اسلامي تر براي احترام به اصول اخلاقي اسلام ياد نمود.

وی با ذکر اینکه خلافت پس از پیامبر اکرم (ص) به امام علی (ع) رسیده و با حمله به ابوبکر، عمر و عثمان در میان جماعت مسلمان، طرق مذهبی مختلف و همچنین وهابیون تحرکات شدیدی ایجاد کرده و آنها علناٌ در مساجد به تبلیغ منفی بر علیه تشیع پرداختند.و هم اکنون وضعیت روبه آرامش نهاده است.