برگزاری همایش «محمد(ص) پیامبر وحدت و بیداری» در سیرالئون

  • کد خبر: 1510
  • منبع خبر: پایگاه خبرگزاری اهل بیت (ع). ابنا

خلاصه همایش "محمد(ص) پیامبر وحدت و بیداری" به همت رایزنی فرهنگی كشورمان در فریتاون سیرالئون برگزار گردید.


همایش "محمد(ص) پیامبر وحدت و بیداری" به همت رایزنی فرهنگی كشورمان در فریتاون سیرالئون برگزار گردید.

در این همایش که علما، شیوخ شیعه و سنی، دانش‌آموزان کمیته امداد امام خمینی(ره) و مسلمانان سیرالئونی حضور داشتند، علیرضا فرامرزی، رایزن فرهنگی كشورمان در سیرالئون با بیان سخنانی گفت: پیامبر اکرم(ص) در سال 570 میلادی متولد شدند و بر او نام محمد، یعنی کسی که صفات نیکوی بسیار دارد نهاند.

وی در ادامه در پاسخ به این سؤال که چرا برگزاری مراسم ولادت پیامبر اکرم(ص) از اهمیت زیادی برخوردار است؟ گفت: پیامبر اسلام(ص) بهترین مخلوق خداوند بر روی زمین است. در زمان ولادت ایشان تمامی مردم شبه جزیره عربستان به خدایان چندگانه اعتقاد داشتند. گفته شده است که در زمان ولادت ایشان حدود 360 بت در خانه کعبه نگهداری می‌شده و تفرقه و جنگ بر تمامی سرزمین‌ها و قبایل عربی حاکم بوده است و این پیامبر اسلام(ص) بود که صلح و دوستی را برای اعراب به ارمغان آورد. به همین دلیل است که ما او را پیامبر صلح و دوستی می‌نامیم.

رایزن فرهنگی ایران ادامه داد: امروزه شخصیت پیامبر اکرم(ص) در جهان غرب مورد هجمه قرار گرفته و بدفهمی نسبت به شخصیت ایشان ترویج شده است تا تنفر جهانیان را نسبت به اسلام برانگیزند. لذا باید با استفاده از همین نوع مراسم‌، شخصیت نجیب و عظیم‌الشأن ایشان برای جهانیان روشن شود.

فرامرزی در پایان سخنان خود گفت: همانطور که می‌دانید اهل سنت و جماعت 12 ربیع‌الاول را روز ولادت پیامبر اکرم(ص) می‌دانند و شیعیان بر این باور هستند که 17 ربیع‌الاول، روز ولادت پیامبر اسلام(ص) است. بر این اساس و با ابتکار حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، این ایام هفته وحدت نام گرفت. از این رو به عنوان مسلمان یکی از اولویت‌های ما ایجاد وحدت و یکپارچگی میان مسلمانان در سرتاسر جهان اسلام به عنوان اصل اساسی اسلام است. امروز جمهوری اسلامی ایران و تمام جهان تشیع خواستار وحدت مسلمین، عشق و احترام به یکدیگر و یادآوری نقش پویای رسول‌الله(ص) در هدایت مسلمانان به سوی نور و روشنایی است.

دومین سخنران مراسم مقصود جبرییل سیسه، مسئول ستاد اجرایی برگزاری انتخابات سال آینده در شمال سیرالئون بود. وی فرزند الحاج شیخ جبرئیل سیسه، یکی از امامان جماعت سیرالئون است که در مقابل دسیسه وهابیون برای حذف تعطیلی عمومی روز میلاد پیامبر اکرم(ص) از تقویم سیرالئون ایستادگی کرد.

مقصود جبرییل سیسه در این سخنرانی از برگزاری این مراسم تشکر کرد و گفت: چنانچه گروه یا هر سازمان اسلامی که این فرصت را فراهم آورد تا روز ولادت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) را جشن بگیریم، بر ماست تا به صورت گروه‌های عظیم در آن شرکت کنیم؛ زیرا چنین فرصت‌هایی باعث می شود تا مسلمانان به دور هم جمع شده و وحدت مسلمین را تحقق بخشند.

کمیسیونر انتخابات سیرالئون در پایان سخنان خود اظهار كرد: وقتی مسیحیان تولد عیسی مسیح(ع) را جشن می‌گیرند؛ چرا ما نباید برای پیامبر خود که خاتم‌الانبیاء است چنین مراسمی را برگزار كنیم. از همه درخواست ‌می‌کنم تا بر مسیر درست متمرکز شده و حرکت كنید و گوش به آموزه‌های غلط وهابیت ندهید.

سخنران بعدی این مراسم ابراهیم صالح کامارا، امام جماعت مسجد مرکزی تمنه و استاد کالج فناوری میلتون ماگای بود.

وی پس از ستودن پیامبر اکرم(ص) و ذکر صلوات، اظهار كرد: نمی‌توان از قرآن صحبت کرد بدون آنکه معیاری به نام محمد(ص) داشته باشید. محمد(ص) منبع انرژی و الهام‌بخش جنبه‌های مختلف زندگی برای همه افراد است. هر کسی که او را می‌بیند در واقع ویژگی‌های او را می‌بیند.

استاد کالج میلتون ماگای در ادامه سخنان خود ضمن تشریح زندگی پیامبر اسلام(ص) گفت: ایشان در یک خانواده فقیر به دنیا آمد و در شرایط سنی حساسی والدین خود را از دست داد. سپس تحت قیومیت عموی خود بزرگ شد. تمامی این شرایط باعث شد تا ایشان از هرگونه کبر و غرور دور بماند و در دوره‌ای که ما حتی نمی‌توانیم به شرایط حاکم بر آن فکر و آن را احساس كنیم، فردی فروتن و خداترس بود.