جایگاه بیدار کننده محرم و عاشورا در سیرالئون

  • کد خبر: 1371
  • منبع خبر: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

خلاصه علاوه بر شیعیان و محبان اهل البیت (ع) در سیرالئون سایر مسلمانان این کشور که مالکی مذهب هستند نیز ارادت خاصی به ائمه اطهار (ع) داشته و در شب عاشورا به برگزاری جلسات عزاداری مي پردازند.


مراسم عزاداری حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) در سیرالئون

ظرف سال های گذشته مسلمانان مالکی مذهب سیرالئون که بیش از ده درصد آن ها از پیروان مذهب حقه تشیع می باشند مراسم عزاداری سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) را در مراکز علمی، فرهنگی و مساجد این کشور با شور و شوقی وصف ناپذیر برگزار می نمودند. این شور و شوق حاکی از افزایش میزان بیداری، بصیرت، شناخت، آگاهی و وضعیت امروز مسلمانان این کشور نسبت به جایگاه محرم، تاسوعا و عاشورا در حفظ فرهنگ و معارف اسلام ناب محمدی (ص) می باشد.

هفتاد و پنج در صد از مردم هفت میلیونی سیرالئون مسلمان مالکی مذهب و بیش از ده درصد آن شیعیان و محبان اهل البیت (ع) می باشند. تا قبل از روابط سیاسی و فرهنگی کشورمان و سیرالئون در سال 1363مسلمانان این کشوراز معنا و مفهوم جایگاه حقیقی محرم و عاشورا اطلاع کافی نداشتند و شب عاشورا جشن می گرفتند.

تا آن زمان مسلمانان استعمارزده سیرالئون تمام طول شب عاشورا را با برگزاری مراسم بزم و شادی در خیابان های فریتاون و شهرستان ها جشن می گرفتند.

بر اساس این فرهنگ جاهلانه که متاثر از بدعت بنی امیه بود مسلمانان این کشور به منظور طولانی شدن عمر خود شب عاشورا را با خوردن اطعمه و اشربه فراوان جشن گرفته و ساعات اولیه روز عاشورا در رودخانه ها و خانه های خود غسل می نمودند. دشمنان مذهب حقه تشیع به مسلمانان سیرالئون چنین باورانده بودند که فرشتگان در بامداد روز عاشورا انسان ها را وزن می نمایند.

اگر کسی سنگین وزن باشند تا عاشورای سال بعد زنده خواهند بود.بنا بر این، تجار و افراد متمول با پختن غذای فراوان و توزیع آن در مراسم جشن مشارکت می نمودند.

بر اساس مشاهدات عینی نویسنده در اوایل دهه هفتاد شمسی مسلمانان مستضعف سیرالئون از ابتدای شب عاشورا در قالب گروه ها و دسته های مختلف ضمن نواختن موسیقی و طبل به منازل افراد متمول مراجعه و با خواندن اشعاری به زبان محلی کریو با مضمون «شب عاشورا است به ما غذا دهید!، شب عاشورا است به ما پول بدهید!، امشب شب سرنوشت مااست، اگر غدا نخوریم سبک خواهیم بود، اگر سنگین نباشیم تا سال آینده زنده نخواهیم بود! و...» جهت یافتن غذا مراجعه می کردند.

در آن زمان نویسنده این تحقیق میدانی در چند مورد به چند گروه  مراجعه کننده بعد از استعماع اشعار آن ها از آن ها خواست تا به سخنان وی گوش دهند.

آن ها با کمال احترام از پیشنهاد وی استقبال نمودند. وی در بخشی از سخنان خود ضمن تشریح معنا و مفهوم عاشورا گفت در چنین شبی پیامبر اکرم(ص) عزادار می باشد. زیرا یزید حاکم خودخوانده و ستمگر در عاشورای سال شصت و یک هجری قمری حضرت امام حسین(ع) فرزند رسول اکرم(ص) را به اتفاق هفتاد و دو تن که یک سیاه پوست نیز در میان آن ها بود به خاطر دفاع از قرآن، میراث و سنت های جدش و عدم بیعت با آن حاکم ظالم به فجیع ترین وضع به شهادت رساند. لذا در شب عاشورا مسلمانان جهان به تبعیت از حضرت محمد(ص) عزادار بوده و اعتقادی به جشن گرفتن، بزم و شادی کردن و زیاد خوردن ندارند و عمر آن ها نیز به پایان نمی رسد. این توضیحات گروه ها را مجاب نمود و....   

در همان ایام با انجام سلسله فعالیت هائی در سه محور آموزشی، رسانه ای و بزرگداشت مراسم ؛ تبلیغی، فرهنگی و آموزشی رایزنی فرهنگی، حوزه علمیه فریتاون، روحانیون دانش آموخته حوزه های علمیه قم و دمشق و برگزاری سمینارها، انتشار مقاله و کتاب به تدریج مسلمانان این کشور با فلسفه قیام سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) و واقعه کربلا آشنا گردیده بطوری امروزه مسلمان این کشور پس از کسب آگاهی از مصائب امام حسین(ع) اقدام به برگزاری مراسم خود جوش عزاداری می نمایند.

همچنین ظرف سال های 1390 تا 1392 برای اولین بار به مناسبت ششم محرم به یاد شهید شش ماهه کربلا و سالگرد روز جهانی حضرت علی اصغر (ع) تجمع های شیرخوارگان حسینی (ع) در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی، مدارس و مساجد برگزار گردید که در هر یک از آن ها صدها کودک شیرخوار به همراه مادران آن ها با حضور جمعی از شخصیت ها، ائمه جمعه و جماعات و ارباب جراید در آن شرکت نمودند.

این برنامه ها به منظور بزرگداشت شهادت حضرت علی اصغر (ع) و اقامه تهییج غیرت شیعی و ترفیع سطح آگاهی دینی محبان اهل البیت (ع) در سیرالئون و تشریح صحنه های درناک شهادت کوچک ترین و در عین حال بزرگ ترین شهید کربلا به عنوان سند مظلومیت سالار شهیدان حضرت ابا عبد الله الحسین (ع) برگزار شد.

در این مراسم کودکان شیرخوار به یاد حضرت علی اصغر (ع) لباس هائی سبز رنگ به همراه یک سربند با رنگ قرمز با نام یا صاحب الزمان (عج) و یا حسین  به دو زبان انگلیسی و عربی نوشته شده است پوشیدند.

ظرف سه دهه گذشته بویژه سال های اخیر در بسیاری از مساجد سیرالئون، مراکز علمی و فرهنگی، حوزه علمیه فریتاون که امروزه به دانشکده اسلامی تحت پوشش جامعه المصطفی (ص) تبدیل شده است و سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با همکاری مسلمانان این کشور همایش ها، کارگاه های آموزشی، میزگردها، مصاحبه های مطبوعاتی و مراسم سخنرانی، عزاداری و نوحه خوانی های متعددی انجام پذیرفته است که منجر به بیداری و بصیرت ملت مظلوم این کشور شده است. مشابه این نوع فعالیت ها در کشور لیبریا توسط مبلغین شیعه تحت پوشش انجام می گرفته است.

ظرف سال های گذشته در شهرستان های مکینی، پورت لوکو، بو، کنیما و... رایزنی فرهنگی با همکاری مبلغین دانشکده اسلامی فعالیت های فرهنگی و ارشادی چشمگیری در مناسبت های مختلف از جمله دهه محرم برگزار نموده و در اکثر مساجد و مراکز علمی و فرهنگی این شهرستان ها توسط محبان اهل البیت عصمت و طهارت (ع) مراسم عزاداری برگزار گردیده است.

در طول دهه اول محرم سخنرانان و مبلغان اسلامی اوضاع سیاسی و اجتماعی زمان امام حسین (ع)، میراث قیام کربلا، جایگاه امام حسین (ع) در توسعه اسلام، نقش قیام کربلا در بیداری و بصیرت مردم، امام حسین (ع) وارث انبیاء الهی، مقاومت و آزاديخواهى، احياى اسلام و امر به معروف و نهى ازمنكر در قیام کربلا، نقش حضرت زینب (س) در تداوم و تکمیل نهضت امام حسین (ع)، ایثار، شجاعت، آزادگی، تاریخچه عاشورا، مصائب اهل البیت (ع) در کربلا، پیامبر اکرم (ص) و امام حسین (ع)، امام حسین (ع) احیا گر اسلام و قرآن  و... تشریح نموده و پیرامون آن ها در مساجد، مراکز علمی و فرهنگی، رسانه های خبری و... سخنرانی و مباحث دینی مستند و مستدل به عمل آمده است.

علاوه بر شیعیان و محبان اهل البیت (ع) در سیرالئون سایرمسلمانان این کشور که مالکی مذهب هستند نیز ارادت خاصی به ائمه اطهار (ع) داشته و ضمن الغاء مراسم جاهلی جشن در شب عاشورا به برگزاری جلسات عزاداری پرداخته اند.

 

نويسنده: محمدرضا قزلسفلي رايزن پيشين فرهنگي ايران در سيرالئون، 07/08/1393