نگاهی به مراسم شب قدر در سیرالئون

  • کد خبر: 1181
  • منبع خبر: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

خلاصه مراسم شب قدر که از ساعت ده شب تا پنج بامداد صورت می گیرد شامل اقامه نافله های طولانی، قرائت یک دور کامل قرآن مجید، تواشیح در وصف پیامبر اکرم (ص) و سخنرانی می باشد. از شخصیت های دینی و فرهنگی نیز جهت ایراد سخنرانی در مساجد و مراکز دعوت به عمل می آید.


مراسم شب قدر که از ساعت ده شب تا پنج بامداد صورت می گیرد شامل اقامه نافله های طولانی، قرائت یک دور کامل قرآن مجید، تواشیح در وصف پیامبر اکرم (ص) و سخنرانی می باشد. از شخصیت های دینی و فرهنگی نیز جهت ایراد سخنرانی در مساجد و مراکز دعوت به عمل می آید.

یکی از مراسم قابل توجه شب قدر قرائت یک دور کامل قرآن مجید بطور همزمان می باشد. ابتدا یک نفر ده آیه اول سوره یاسین را تلاوت بعد همه همزمان سی جزء قرآن مجید را قرائت می نمایند.

در وسط مسجد پارچه سفید رنگی پهن شده و بر روی آن مقداری قابل توجهی میوه " کولا " و " بیتر کولا " که دو میوه مقدس می باشند قرار داده شده است. افراد حاجت دار جهت برآورده حاجت های خود میوه های فوق الذکر را که به اندازه یک گردو بیضوی شکل می باشد در شب قدر به عنوان نذر به مسجد اهداء می کنند. قداست و اهمیت میوه های " کولا " و "  بیترکولا "  که به رنگ های سفید و قرمز می باشند به قدری است که به عنوان یکی از مقدس ترین و ضروری ترین اقلام جهیزیه زنان  تقدیم  داماد می گردد.  این میوه ها ارزش غذائی ندارد لیکن از خواب و گرسنگی افراد تا بیش از نیم روزی جلوگیری به عمل می آورد.

علاوه بر آن سی جزء کلام الله مجید، مقداری شکولات تند مزه، شمع، قوطی هائی برای کمک های نقدی، فانوس و... بر روز پارچه سفید نهاده شده است.

شب زنده داران بطور دایره وار بر اساس مقام دینی و اجتماعی خود گرد پارچه سفید در شعاع های متوازن می نشینند. علماء و قاریان قرآن مجید نزدیک ترین دور به پارچه سفید هستند. بطور همزمان هر فردی که توانائی خواندن قرآن را دارد جزئی از کلام الله مجید را گرفته و با صدای بلند اقدام به قرائت می نماید. همزمان با قرائت قرآن مجید شب زنده داران به وجد آمده جهت ادای حاجات خود و تشویق قاریان اسکناس هائی به روی پارچه سفید پرتاب می نمایند. در عین حال برخی مسلمانان اسکناس ها را مستقیما در جیب امام جماعت و قاری قرآن قرار داده شده و به عنوان تبرک و کسب فیض دستی بر سر و روی وی می کشند.

در سیرالئون امام های جماعت منبع درآمد و مقرری ندارند. از این روی اهداء مبالغ فوق الذکر کمک خوبی برای آن ها محسوب می شود. در پایان مراسم مبلغ قابل توجهی پول برای مسجد نیز جمع آوری  می شود. آنگاه میوه های "  کولا " و " بیتر کولا " بین افراد توزیع می گردد.

 

 مراسم آتش نورانی (Lighted Fire Night):

در بخش های وسیعی از مناطق استان ها و شهرستان های پورت لوکو، لوکوماساما، کومرابای، پپل، کاماکوئی و... در نیمه شب لیله القدر در حیاط مسجد و یا محلی که در آن نماز اقامه می گردد با هیزم فراوانی که قبلا آماده کرده اند آتش روشن می کنند. مسلمین این منطقه معتقد هستند که قرآن مجید در همان زمان نازل شده است. وقتی که پیامبر اسلام اولین آیات را توسط جبرئیل دریافت نمودند برق و آتشی نورانی در برابر ایشان ظاهر شد. مردم در دسته های متعدد دور آتش حلقه زده و طواف کنان بر گرد آن حرکت می کنند. آن ها معتقد هستند که در چنین زمان مهمی خداوند متعال دعا هایشان را قبول می کند.