وهابیت در جمهوری آفریقای مرکزی

  • کد خبر: 1085
  • منبع خبر: پایگاه اطلاع رسانی شیعیان آفریقا

خلاصه این کشور علاوه بر فرانسه محل عرض اندام بسیاری کشورهای منطقه نیز بوده است کما اینکه طراحی و تجهیز نیرو برای کودتا در کشورهای چاد و سودان در این جمهوری صورت می گرفته است.


خشونت ها در جمهوری آفریقای مرکزی، بعد از به قدرت رسیدن شورشیان سلکا seleka، به شکل خشونت بین مسلمانان شمال کشور و مسیحیان جنوب کشور در آمده است. این کشور بعد از استقلال هیچگاه یک حکومت کارآمد نداشته است، بلکه سالیان متمادی اجازه داده توسط فرانسویان استثمار شود. فرانسه به "ژان بدل بوکاسا" مامور و عامل پریشان احوال سابق ارتش استعماری کمک مالی نمود تا در سال 1977 همانند بت و شخصیت مورد علاقه اش ناپلئون بناپارت مثل یک امپراطور تاجگذاری نماید.

]ژان- بدل بوکاسا مشهور به قصاب آفریقای مرکزی افسر نظامی و دیکتاتور ضدکمونیست اهل جمهوری آفریقای مرکزی بود. عموی وی جزء بنیانگذاران جمهوری آفریقای مرکزی بود. بوکاسا از  ژانویه ۱۹۶۶ تا دسامبر ۱۹۷۶ رئیس جمهور و از دسامبر ۱۹۷۶ تا سپتامبر ۱۹۷۹ امپراتور آفریقای مرکزی بود.

او در مدارس میسیون‌های فرانسوی تحصیل کرد؛ در ابتدا کاتولیکی با حرارت بود که می‌خواست کشیش شود ولی  در جنگ جهانی دوم به سربازان فرانسوی پیوست. در دوران تحصیل با شخصیت ناپلئون بناپارت آشنا شد و از همان زمان شیفته او شد. این علاقه در بسیاری از تصمیمات بعدی او اثر گذاشت؛ به طوری که تاجگذاری خود را طبق الگوی تاجگذاری ناپلئون در پاریس ترتیب داد.

او به شدت به رهبران فرانسه عشق می‌ورزید و ژنرال دوگل را پدر خود می‌خواند و در ارتش فرانسه در خدمت این ژنرال کار کرد و به درجه سرگردی رسید. بوکاسا در ۱۹۶۶ یعنی زمانی که «فرمانده کل قوا» بود در یک کودتای تقریباً بدون خونریزی به قدرت رسید. وی با درجه فیلدمارشالی؛ دبیر کلی حزب واحد کشورش، وزیر دادگستری، دفاع خدمات غیر نظامی، بیمه‌های اجتماعی و ۱۴ وزارت از ۱۶ وزارت کشور را در آن واحد بر عهده داشت.

بوکاسا در ۱۹۷۶ اعلام نمود که به اسلام گرویده است و نام خویش را به صلاح الدین احمد بوکاسا تغییر داده است. سایر مقام‌های کشور نیز از وی پیروی نمودند و کشور رسماً اسلامی شد. معمر قذافی رهبر لیبی و شیوخ عرب خلیج فارس میلیون‌ها دلار به وی هدیه کردند؛ اما وی پس از جمع‌آوری پول مورد نظر خود، از اسلام برگشت و دوباره مسیحی کاتولیک شد و کلیه مقامات نیز از وی پیروی کردند.

او سپس نام کشور را از جمهوری آفریقای مرکزی به امپراتوری آفریقای مرکزی تبدیل کرد و سال بعد خود را «امپراتور بوکاسای اول» نامید. گفته می‌شود هزینه تاجگذاری وی در ۱۹۷۷، یک چهارم مجموع درآمد سالانه آفریقای مرکزی بود.

بوکاسا سرانجام در سپتامبر ۱۹۷۹ زمانی که در لیبی به سر می‌برد در یک کودتای نظامی متقابل پسر عمویش «دیوید داکو» و شورش عمومی مردم از قدرت برکنار شد و به کشورهای ساحل عاج و فرانسه گریخت. در نوامبر ۱۹۸۶ با فریب اطرافیان به کشورش بازگشت در فرودگاه دستگیر و راهی زندان شد اما ۸ سال بعد، در سپتامبر ۱۹۹۴ در جریان یک عفو عمومی از زندان آزاد گردید.

آشپز و خدمتکار قصر وی در جلسات محاکمه بوکاسا برای شهادت علیه وی در دادگاه گفته بود که به دستور بوکاسا اکثر مواقع گوشت مورد نیاز غذای امپراتور را از داخل فریزر شخصی وی که حاوی گوشت بدن و پای زنان مجرم و اعدام شده بوده است تأمین می‌کرده است. بوکاسا معتقد بود که دون شأن یک امپراتور است که از گوشت حیوانات تناول کند[.

این کشور علاوه بر فرانسه محل عرض اندام بسیاری کشورهای منطقه نیز بوده است کما اینکه طراحی و تجهیز نیرو برای کودتا در کشورهای چاد و سودان در این جمهوری صورت می گرفته است. در واقع می توان گفت که جمهوری آفریقای مرکزی فقط توانسته چیزی باشد که نُه همسایه آن و نیز فرانسه بدنبال آن هستند. بحران اخیر این کشور، همانند گوشه ای بود که شکافی دینی­مذهبی ایجاد نمود و گفته شده که دولت سودان که از سمت وهابی ها حمایت مالی می شود و الهام گیرنده از افکار وهابیت است در ظهور گروه های تندرو در آفریقای مرکزی دست داشته است.

 

نویسنده: داویت جورجیس Dawit W. Giorgis

بانی و مدیر عامل AISSS (مؤسسه مطالعات امنیتی و راهبردی آفریقا) و محقق حوزه جنایات و تروریسم بین المللی در آفریقا.

ژانویه 2016.

منبع: www.docucu.com

مترجم: علی همایی