گزارشی از وضع اجتماعی مسلمانان در لیبریا

  • کد خبر: 1018
  • منبع خبر: پایگاه خبرگزاری بین المللی شفقنا

خلاصه اسلام در کشور لیبریا، با داشتن نسبت 25 درصد از کل جمعیت، به عنوان دومین دین شناخته شده است. این در حالی است که مسیحیت با داشتن حدود 40 درصد از کل ساکنان اولین دین به شمار می رود.


لیبریا کشوری در غرب قاره ی آفریقا است. این کشور توسط بردگان آمریکایی تاسیس شد. با این هدف که بتوانند روزی به کشور اصلی خود بازگردند. در فاصله ی سال های 1996 تا 2003  دچار دو جنگ داخلی شد، و باعث شد صدها هزار تن از آن خارج شده به کشورهای دیگر پناهنده شوند.

در اواخر دهه هشتاد قرن گذشته، کشتارهای زیادی علیه ساکنان آن صورت گرفت که در این میان حدود 250 مسجد به آتش کشیده شد.

امام جماعت ها به قتل رسیدند و زبان موذنان از حلقوم شان بریده شد. 2000 تن در حالی به قتل رسیدند که سر از تن شان به کلی جدا شده بود.

20 روستا با خاک یکسان شد. در اثر همین کشتارها بود که نزدیک به 167 هزار مسلمان به کشورهای گینه و ساحل عاج پناهنده شدند. در زمان حکمرانی " چارلز تایلور" نزدیک به 35 هزار مسلمان کشته و صدها مسجد و مدرسه ی اسلامی به آتش کشیده شدند.

اسلام در این کشور، با داشتن نسبت 25 درصد از کل جمعیت، به عنوان دومین دین شناخته شده است. این در حالی است که مسیحیت با داشتن حدود 40 درصد از کل ساکنان اولین دین به شمار می رود. سایر ساکنان پیرو  دین های مختلف زمینی هستند. وجود این تعداد از مسلمانان باعث ناراحتی مراکز مسیحی و کسانی شد که از پیشرفت اسلام دراین کشور متضرر می شوند.

بر این اساس بود که سعی کردند اسلام را از این سرزمین دور کنند. این گروه از افراد که دارای ثروت زیادی نیز هستند، کشور لیبریا را صد در صد مسیحی می دانند.

آنان دو شبکه ی تلویزیونی ملی را تحت نظر خود دارند که در هر شبانه روز،  بیش از 16 ساعت برنامه های متنوعی را به زبانهای مختلفی پخش می کند. علاوه بر آن، 90 درصد از مدارس و دانشگاه ها زیر نظر آنها اداره می شود.

مسلمانان در این کشور مشکلات فراوانی دارند. طبق تحقیقیات انجام شده از سوی آمریکا  در سال 2007 با موضوع آزادی ادیان، مشخص شد که مسلمانان لیبریایی در سختی ها و تبعیض های زیادی زندگی می کنند که عدم استخدام آن ها در هیچ کدام از ادارات دولتی و عدم تعطیلی در اعیاد اسلامی، یکی از این مشکلات است.

همچنین در دولت کنونی کشور لیبریا از حدود 18 وزیر، تنها یک تن از آنها مسلمان است و از بین 64 نماینده ی مجلس، تنها نه نفر از ایشان مسلمان هستند.

وقتی مسلمانان از عدم تعطیلی در هیچ کدام از اعیاد مذهبی شکایت کردند، به آنان گفته شد که دولت، یک دولت مسیحی است، و روزهای مقدس را براساس قوانین مسیحیت معین می کند. مثلا  میلاد حضرت مسیح (ع) و سایر اعیاد آنان تعطیل است اما چنین چیزی در مورد مسلمانان صادق نیست. و این دسته در تبعیض از مسیحیت به سر می برند.

مسلمانان دراین کشور حق ندارند نماز جمعه را بر پا دارند، در روزهای جمعه یا در محل کار خود هستند و صاحب کار اجازه ی خروج به آنها نمی دهد و یا اینکه باید سر کلاس درس حاضر شوند. در این باره هیچ قانونی وجود ندارد.

علاوه بر تمام مشکلاتی که مسلمانان با آن مواجه هستند، مشکلات دیگری نیز وجود دارد از جمله فقر، نادانی میان قبایل مسلمانی که غیر از مدارس محلی جهت آموزش زبان عربی مدارس دیگری ندارند.

مسیحیان بر سایر مدارس لیبریا مسلط هستند و مسلمانان اجازه  تحصیل  ندارند. در صورتی که کسی خواستار درس و تحصیل رایگان باشد ابتدا باید دین مسیحیت را قبول کند. مسلمانان در این کشور از داشتن بیمارستان های مخصوص خود نیز محروم هستند.

بر اساس گزارش منابع اینترنتی، در شهری مانند " منرویا" که دارای بیش از 15 هزار مسلمان می باشد، در تمام شهر تنها 5 مسجد وجود دارد، در مقابل تعداد کلیساهای این شهر به 43 باب می رسد.

جهل مسلمانان لیبریا در تمام امور حتی در امور دینی شان نیز وجود دارد. به طوری که بسیاری از آنها به خاطر همین نادانی با بیش از چهار زن ازدواج می کنند و میان دو خواهر در ازدواج جمع می بندند و هر قبیله ای  قانون اسلامی را بر حسب آشنایی خود با آن اعمال می کند و روز به روز به تعداد مرتدین و کفار این کشور در اثر همین نادانی افزوده می شود. در این کشور تاکنون حدود 250 مسجد در شهرهای " لمبا" ، "بونگ" و "ماجیبی" به آتش کشیده شدند.

بیشتر مسلمانان به کشورهای  مجاور مانند گینه و ساحل عاج فراری داده شدند و بسیاری از مدارس اسلامی به پناهگاهی برای سرکشان تبدیل شد.